Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Реалистично ли е изграждането на плавателен канал Русе-Варна?

Снимка: Румен Сарандев
В Европейския парламент на първо четене е одобрена идеята за изграждането на плавателен канал Русе - Варна като удължаване на международния транспортен коридор Рейн-Дунав.

Става дума за 197-километров плавателен канал. Проектът  е заложен в законодателен регламент, който трябва да получи одобрението на държавите-членки от Европейския съюз и да се гласува на второ четене, което би следвало да се случи до Коледа. Това  обясниха евродепутатите от ГЕРБ  Андрей Новаков и Емил Радев.

"Това, което сме внесли, е удължаване на съществуващия коридор Рейн-Дунав през Русе, Търговище, Разград, Провадия, Девня и Варна", подчерта Андрей Новаков.

"Използвахме възможността да вкараме този проект, когато се гласува това предложение. Оттук насетне на ход е държавата... Това прави Варна още по-атрактивна като външна европейска граница. За цяла Североизточна България този проект е изключително важен", коментира Емил Радев.

Според евродепутатите от ГЕРБ Андрей Новаков и Емил Радев, плавателния канал трябва да се осъществи до 2040 година.  Става  дума за стар проект още от времето на Османската империя. Идеята е от 1833 година и целта тогава е да се скъси пътят от Централна Европа до Черно море.

Проектът не се реализира през 19. век, а през 80-те години на 20. век идеята отново се възражда и дори се прави много сериозно проучване, припомня архитект Димитър Стефанов - бивш председател на Съюза на архитектите във Варна. Според него изграждането на канал Русе-Варна е по-скоро в сферата на фантастиката, а и целите вече не оправдават подобна инвестиция.

"Този проект тогава не получава подкрепа, защото Румъния категорично възразява, тъй като река Дунав изцяло в ниската си част преминава през румънска територия. Правенето на един плавателен канал от Русе до Варна освен че скъсява пътя, прави един голям отлив на водните нива, а там река Дунав е плитка и това реално означава, че тя ще пресъхне. Ще се влоши ситуацията в Румъния, което за тях е важно. Те са били категорично против преди, сега е същото. Погледнато от геополитическа точка, една такава инвестиция би трябвало да има някаква голяма цел, която да я осмисля", подчерта Стефанов.

                               Заключение

Изводът от проверката е, че в момента не е реалистично изграждането на плавателен канал Русе-Варна, тъй като скъпата инвестиция не е оправдана нито икономически, нито геостратегически. 

------------------

Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Колко НИ струваха извънредните избори за районни кметове?

Допълнителни 370 хиляди лева ще отпусне община Варна за провеждането на частичните местни избори за районни кметове. С парите ще се платят възнагражденията на членовете на секционните избирателни комисии за балотажа. Първоначално в края на септември общинските съветници гласуваха план-сметката на кметската администрация за частичния вот - 1..

публикувано на 21.11.24 в 15:52

На 10 декември публикуват данните на Индекса за местната почтеност на "Прозрачност без граници"

Окончателните данни на Индекса на местната почтеност за 2024 година на Асоциация „Прозрачност без граници“ ще бъдат официално публикувани и споделени на 10 декември. Това съобщи във Варна  координаторът на проекта към асоциацията Кремена Чобанова.  Тя участва в кръгла маса в сградата на Областната администрация на тема „Индекс на местната система..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Варненското село Звездица в очакване на пътни ремонти и изграждане на тротоари по главна улица

Необходимо е финансиране за рехабилитация на уличната мрежа в село Звездица. Това съобщи кметът на населеното място Станислава Христова при срещата си с градоначалника на Варна Благомир Коцев. Средствата са нужни за за асфалтиране на нови улици и за преасфалтиране на други, чиято настилка е компрометирана. В населеното място има необходимост от..

публикувано на 21.11.24 в 13:12
Снимката е илюстративна

Двама арестувани при спецакции в кв. "Възраждане" и центъра на Варна

Двама мъже - на 29 и 42 години, са задържани при две специализирани операции по наркотици и техните аналози на два адреса във Варна. Единият е в централната част на града, а другият - в квартал "Възраждане".  И двамата задържани са добре известни на полицията. При претърсването в апартамента на по-младия нарушител полицаите иззели марихуана,..

публикувано на 21.11.24 в 12:55
Снимката е илюстративна

ВиК-Бургас: Нивата на язовирите в областта са критично ниски

Нивата на обемите на язовирите в Бургаска област са критично ниски, съобщават от ръководството на ВиК, цитирани от БНР-Бургас.  Министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, която е на двудневно посещение в областта, увери че са набелязани мерки за недопускане на водна криза. Тя призова кметовете да осъществяват засилен..

публикувано на 21.11.24 в 12:42
Богдан Милчев

Няма техническа готовност за средна скорост

Няма техническа готовност да се въведе средна скорост на пътя, която да бъде засичана от ТОЛ системите. Това коментира пред Радио Варна председателят на Института по пътна безопасност Богдан Милчев във връзка с предложените вчера от Министерски съвет промени в Закона за движение по пътищата. "Предложението за дефиниране на средна скорост го има в..

публикувано на 21.11.24 в 12:37

1000 лева е разликата в средните заплати във Варна и София

1000 лева е разликата в средните заплати във Варна и София. Средната брутна месечна работна заплата в област Варна за юли 2024 г. е 2 100 лв., за август - 2 088 лв. и за септември - 2 141 лева. По размер на средната месечна работна заплата през третото тримесечие на 2024 г. - 2 109 лв., област Варна е на второ място спрямо другите области в страната,..

публикувано на 21.11.24 в 11:53