С идеята за нулев отпадък, опазване на околната среда и спестяване на излишни разходи, във Варна за пореден път ще се проведе традиционната вече размяна на детски играчки, книжки и настолни игри. Това съобщи за Радио Варна организаторът на проявата Наталия Николова, създател на Академия за рециклиращо изкуство.
Тази година размяната ще се проведе на ново място, ще е за по-дълго време и ще има нов регламент, подчерта тя.
Новото пространство се намира на ул. „Иван Вазов“ №2 в Трийхаус , познато на много варненци като мястото за споделено четене на детски книжки. Размяната ще се проведе от 19 май до 1 юни, тъй като е и по повод Деня на детето. Работното време ще е от 10.30 до 16.30 часа през делничните дни, а в събота от 11.00 до 13.00 часа, като неделя е почивен ден.
Според новия регламент, ако желаете да се сдобиете с нова играчка ще трябва да носите друга в замяна. Същото ще е и за книжките и настолните игри. Целта е да има за всеки от всичко, обясни Наталия Николова. Обикновено най-много хората носят детски играчки, по-малко са книжките и настолните игри. Важно условие е играчките да са здрави, а книжките запазени.
По време на размяната посетителите ще могат да се сдобият и с наръчника „Как да правим изкуство от отпадъци?“, в който има полезни съвети за това как да претворите излишните вещи в нестандартно изкуство, подходящо за интериора у дома. В допълнение Наталия създаде и над 10 видеа youtube канала на асоциацията с практични съвети за рециклиране на отпадъци.
Много често след като размяната свърши остават играчки и книжки, каза още Наталия. Всяка година ги даряваме на деца в нужда от социални домове или рискови групи. Тази година приемат предложения къде могат да дарят, допълни още тя.
Православната църква почита днес свeти Стефан, първият мъченик за християнската вяра. Стотици хиляди са имениците - Стефан, Стоян, Венцислав, Станимир, Стамен, Стоил, Цоньо и женските варианти на имената, както и Таня и Фани. Името Стефан е от гръцки произход и означава "венец". Днешният празник е последният преди посрещането на Нова..
26 декември не е само денят, в който празнуваме Рождество Христово, но и ден, посветен на един от най-важните стълбове в живота на всеки човек – бащата. Денят на бащата има за цел да подчертае значението на бащинството и да отдаде почит на ролята, която бащите играят в семейството и обществото. В България Денят на бащата започва да се празнува..
Расте интересът към точните науки, макар и малко, но все повече деца във Варна проявяват любопитство към нещата, които свързваме със STEM обучението. Сред местата, на които малките ученици, а и по-големите се докосват до тях е астрономическата обсерватория, чиито възпитаници в годините са сред участниците в подборите и националните отбори по..
Във връзка с Международния ден на бащата – 26 декември, от 15:00 ч. на площад „Севастопол“ (пред хотел „Черно море“), като част от националния протест на Фондация „За споделено родителство“, ще се състои протест под мотото: „Не! на родителското отчуждение!“ . В протеста ще участват представители на фондации и други неправителствени организации,..
На втория ден на Рождество Христово църквата възхвалява с благодарствени песни пречистата Божия майка, родила Спасителя. Празникът се нарича Събор на пресвета Богородица. Празникът поставя акцент върху съхраняването на традиционните семейни ценности. Благородният Йосиф и Дева Мария успяват да спасят новородения си син от разгневения владетел Ирод, който..
По време на Коледно-новогодишните празници се увеличават пациентите на д-р Албена Кирова. Повечето са преяли и препили, тогава се обаждат жлъчки и стомаси: "Човек трябва да си контролира храненето като вид храна и като количество. Хората, които са постили, в никакъв случай не бива да се нахвърлят на храната, трябва да ядат от всичко по..
През 14-те години, през които Росица Проданова работи като сертифициран хлеботерапевт, е научила, че за хубав хляб винаги е нужно добро настроение: "Дори и без мая, хлябът тогава става душишка. Хлябът събира всички съставки - вода, огън, брашно. Рисуването върху брашно създава нашата нова приказка. Трябва да притихнем, за да излезе мисълта на душата."..