Свилен Стоянов, Димана Кирова и Никол Петкова завоюваха награди от Международното състезание по английски език Hippo English Olympiad, което се провежда вече 11-а година. Възпитаниците на Антоанета Попхлебарова се явяват за първи път в конкурса и обраха първите места в конкуренция с 83 900 деца от цял свят в съответните възрастови групи.
"Това са естествени таланти. Тези деца усвояват английския език като роден. Свилен например започва да говори английски от малък, от втора или трета група в детската градина", посочи Попхлебарова.
Свилен Стоянов е от СУ "Гео Милев". Той е класиран за финалното ниво на олимпиадата в Рим. В неговата категория са се състезавали още 600 деца.
"През повечето време мисля на английски, дори като говоря със семейството си, си превеждам наум всичко на английски", споделя момчето.
Димана Кирова е от ОУ "Ангел Кънчев". Тя е класирана за полуфинал във Венеция. В нейната категория са се състезавали още 1 200 състезатели.
Тя е била първи клас, когато е гледала филмчета на английски език и решава, че иска да научи езика по-добре. Сега нивото, което е достигнала, е А2В1. "Не ме затрудни писането. На втория кръг имаше есе. Писах за България и нейната природа", каза момичето. В бъдеще планира да учи и немски език, а освен чуждите езици, обича и рисуването.
Никол Петкова от Средното училище с езиково обучение "Ал. С. Пушкин" също е класирана за финала в Рим. В категорията й е имало още 600 деца.
Деветгодишната Никол още от 5-годишна е обичала да гледа детски филмчета на английски език. Покрай тях решава, че трябва да започне да чете книги и на чужд език. В детската градина учителките веднага забелязали афинитета на детето към английския, след което майка й я записва в сугестопедична школа. "Граматическата част в конкурса беше доста сложна", коментира момичето. Никол обича да чете и на български език, а любим неин автор е Ран Босилек.
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..