Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цифровият двойник на Варненския залив - на едни очила с виртуална реалност и AI разстояние

Вече е факт и екологично приложение за "гражданска наука", което ще ангажира обществеността с чистотата и състоянието на морето

Екологично приложение за т.нар. гражданска наука (citizen science) -  I SEE SEA, представят днес - 14 юли, във Варна. В него граждани ще могат да подават сигнали за замърсявания, струпване на медузи и други явления, свързани с чистотата и състоянието на морето. То е едно от трите направления в международният проект ILIAD ("Илиада"), който разработва виртуален двойник на Варненския залив като математически модел, цифрова инфрастуктура в съчетание с наблюдения в реално време, които да дават точни метеорологични и екологични прогнози.
Целта на разработката е да засили общественото осведомяване, да допринесе за опазването на морската екосистема и да насърчи отговорното поведение към околната среда, каза ръководителят на проекта от българска страна - проф. Тодор Ганчев от Техническият университет във Варна. Проектът ILIAD е финансиран с 19 млн. евро по линия на европейската програма Horizon 2020. В него участват учени и практици от 18 държави с общо 56 организации от 18 държави на 3 континента, като ТУ е най-големият партньор в консорциума. , а представителите на ТУ - Варна са единвените представители от България. Концепцията предвижда да бъде създаден цифров двойник на Световния океан, като различните екипи пресъздават различни елементи от нея, които след това да бъдат внедрени навсякъде.
ТУ - Варна работи заедно с екипа на "Пристанищна администрация", за да визуализират как посредством виртуална реалност, изкуствен интелект и технологии могат да се превеждат плавателни съдове в условията на различни метеорологични условия и екологични предизвикателства при навлизане в пристанище. Условията на Варна - едно от пристанищата в света с навигационни предизиквателства - Варненското и Белославско езеро, плавателните канали към тях, множеството кейови места, височината на Аспарухов мост, както и метеоусловията през зимата и пролетта, позволяват обхващането на повече фактори за разработката на дигиталния двойник като прототип, с който технологиите се тестват на практика, посочва проф. Ганчев.

По проекта ILIAD се работи от февруари 2022 г. Той обхваща пет морета и Северния Атлантик. В рамките на целия проект се разработват общо 12 подобни двойника, които да запълнят празнотите в масивите от данни, касаещи корабоплаването и морето по начин, който позволява да се правят прогнози. Всички те ще бъдат обхванати в една световна мрежа.

Най-важният от прототипите е този, който ще служи на трафик диспечерите в Рейдовата кула във Варна. Напредъкът по него е осезаем. Основното при него е да може да се прави автоматично оценяване на риска и така да се подпомогне корабоплаването при неблагоприятни метеорологични условия. За целта ще се разчита освен на математически модели, но и на система от повече от 20 метео станции по морето. Седем от тях са района на залива, езерото и двата плавателни канала.

Вторият протитип е свързан с прилагането на виртуална реалност, също в подкрепа на корабоплаването, но с акцент пилотската дейност в пристанището. При него се използват специални очила, в които е насложена топографията на релефа на залива и целият район с изкуствена реалност, която показва това, което не се вижда, както и очертава с точност бреговата линия, фарватера, шамандурите и буйовете. Това позволява плавателните съдове да се движат и при мъгла, която е често срещана през по-студените месеци на годината. 

Третото направление е именно приложението I SEE SEA, допълва ас. Мирослав Марков.

Целият разговор с проф. Тодор Ганчев и ас. Мирослав Марков за напредъка по проекта ILIAD може да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00