Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варна - красива, но с повехнал и неподдържан вид в началото на сезона

6-ти юни - 6-ти ден на Международния театрален фестивал “Варненско лято”, който по традиция има различни събития под открито небе, а градската среда е тяхната сцена и декор. Затова се вглеждаме в нейния изглед - или как Варна посреща десетките артисти от страната и цял свят, заедно с първите туристи, които дойдоха? 

Градските градинки са в прилично състояние, но все пак не е много привлекателно. Почти всички са неокосени. Не са и почистени - боклуците, попаднали в тревата от небрежни хора или просто доведени от вятъра, са си там (виж снимки).

Шадраваните не работят, а този на площада до театъра е закрит с параван.




Градинката пред Окръжния съд е „завладяна“ от гларусите заради закусвалнята и дюнерите там.

Ефектът от птиците и хората са боклуци и изцапани плочки, които оставят залепващ ефект по подметките.


Боклуци, включително празни опаковки от алкохол, има в подножието на парадните външни стълби, пред оградата на Регионалния исторически музей във Варна. Мястото се ползва и като нужник, съдейки по миризмата и изхвърлените кърпички. Градската тоалетна до входа на Музея обаче не работи. Това е може би най-туристическото място във Варна заради факта, че там може да се види най-старото обработено злато в света - Варненското. Окаян вид има и тротоарът на ул. "Антим Първи", където спират автобусите с туристи - изцапани и разбити плочки, пейки липсват, но основите на някогашната паркова мебел точно до портата към парка на Музея стоят. 

Градинката Севастопол е чиста, но паметниците са компрометирани от птиците - Кирил Шиваров и Махатма Ганди, както и красивата скулптура ”Порталът на вятъра" на архитект Тодор Даскалов (вж.снимки). По същия начин е "пострадал" и паметникът на Иван Церов в градинката до Драматичния театър.

Градинката до Градската художествена галерия е с фонтан, пълен със заблатена зелена вода и плуващи боклуци.

 

Тревата, прораснала в плочниците по центъра, пред Катедралата и РИМ-Варна, не е почистена. А централната пешеходна улица бул. "Княз Борис Първи" и ларгото до входа на Морската градина са все така с каменните кошчета, които текат и засъхналите следи около тях са ярко забележими. Това се забелязва особено рано сутрин, когато центърът на Варна все още е безлюден - красив, но повехнал и неподдържан вид има градът ни за туристическа дестинация с възможности и за културен туризъм.

На фона на всичко това във Варна текат ремонти. Екипи се грижат за цветята и красотата в Морската градина. В какво състояние обаче е тя и как гледат варненци на текущите ремонти? Какво биха искали да се промени в морската столица на България? Чуйте в анкетата на Димитрина Дончева:


Снимки: Мариела Димитрова, Димитрина Дончева






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба край Женевското езеро, посветена на оцелели в Холокоста, 28 януари 2024 г.

27 януари - Международният ден в памет на жертвите на Холокоста

27 януари е Международен възпоменателен ден на Холокоста.  На този ден през 1945 г. малцината оцелели в концентрационния лагер Аушвиц са освободени. Това става в процеса на победата на Съюзническите войски над Хитлер и влизането на Червената армия в лагера. Аушвиц остава символ на нацисткия геноцид. Датата е обявена през 2005 г. от ООН за Международен..

публикувано на 27.01.25 в 08:35

АМОРФА на 16!

Младежка фондация АМОРФА е основана на 25 януари 2009 г. във Варна с мисията да създава най-различните, автентични и интересни дейности на млади хора за млади хора и града. Вече 16 години програмите на фондацията са мост за варненските младежи към образованието, творчеството, креативността и свързването в общност. А 2024 г. беше една от..

публикувано на 25.01.25 в 15:45

Почитаме паметта на Свети Григорий Богослов

Православната църква почита паметта на Свети Григорий Богослов. Той е един от тримата кападокийски отци на Църквата заедно със Свети Василий Велики и брат му Свети Григорий Нисийски. Свети Григорий Богослов е известен със задълбочените си богословски трудове и изключителните си речи за християнската вяра. Григорий Богослов е..

публикувано на 25.01.25 в 10:48

Университетски ботанически градини публикуваха списъка със семена (INDEX SEMINUM) за 2025 г

И тази година Университетските Ботанически градини публикуваха своя INDEX SEMINUM (от латински „списък със семена“).  Ежегодно се осъществява обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да поръчват семена. Съгласно Международната конвенцията за биологично разнообразие, влязла в сила..

публикувано на 24.01.25 в 19:46

Формите на домашно насилие разясняват сред подрастващите в Добрич

Изолация, финансов контрол, заплашване, физическа и емоционална злоупотреба. Това са различни форми на домашното насилие научиха ученици от езиковата гимназия в Добрич по време на гостуването си в Окръжния съд. По темата за домашното насилие те разговаряха със съдия Павлина Паскалева – какви мерки за защита може да постанови съдът според Закона за..

публикувано на 24.01.25 в 19:44

Как да си възстановим здравноосигурителните права след пребиваване в чужбина?

Всяка година хиляди българи заминават за чужбина, където се установяват и започват работа. Освен в едната посока, все по-често терминалите по летищата се пълнят и със завръщащи се у нас след дълги години зад граница. Именно тези хора най-често се обръщат с молба за съдействие към Здравноосигурителната ни каса за да им бъдат прехвърлени здравните..

публикувано на 24.01.25 в 15:45

С нова техника ще чистят пътищата във Вълчидолско от сняг

С нов камион за снегопочистване и косене разполага вече Община Вълчи дол. Обществената поръчка бе обявена през ноември и в началото на новата година бе избран доставчикът на машината. Тя е рециклирана, но с високотехнологичен инвентар за всички нужни зимни дейности, съобщават от общиснкия пресцентър. Транспортното средство е оборудвано със..

публикувано на 24.01.25 в 13:20