Строежът на века - така турски анализатори определят започналото изграждане на мегаканала Истанбул, който ще свързва Черно с Мраморно море. Каналът ще е широк от 250 до 1000 метра и дълбок около 25 метра. Проектът е на стойност поне 15 милиарда евро.
Изграждането на този канал обаче породи редица притеснения, както сред турските еколози, така и сред колегите им от страните в региона на Черноморския басейн.
Най-застрашени са местните видове, които може да бъдат изместени от чужди видове, които ще нахлуят през канала от Мраморно море. Това коментира за Радио Варна доц. Виолин Райков от Института по океанология към БАН.
"Двете морета са с различна соленост и евентуално смесване на техните води ще доведе до промяна в химичния състав на Черно море, което ще се отрази на всички организми в него", каза още Виолин Райков и допълни, че при самото прокопаване ще се вдигнат дънните утайки, което също ще има негативни последици.
Каналът между Черно и Мраморно море ще засегне и популацията от делфини, които обикновено зимуват в района на Босфора, това пък е свързано и с миграцията на рибите, подчерта доц. Райков.
Изграждането на Канал Истанбул може евентуално да доведе до спадане на нивото на Черно море, каза капитан Трифон Трифонов, който дълги години е работил в Хидрографската служба на Военноморските сили.
"На изток от нос Шабла се усеща едно голямо течение, носещо много вода. Това течение достига до Босфора, който обаче не може да поеме голямото количество водна маса и тя се връща в западна посока. Възможно е тази вода да потече по новия канал, което ще има непредвидими последствия", каза Трифонов.
Според него спадането на нивото ще предизвика пресушаване на крайбрежни езера и лагуни. В същото време има вероятност да навлиза и по-солена вода от Мраморно море, което неминуемо ще се отрази на флората и фауната в Черно море.
Твърдението, че прокопаването на новия Канал Истанбул ще доведе до проблеми с екологията в Черно море е ВЯРНО. Според експертна оценка изграждането на проекта ще предизвика редица проблеми, не само в Черно море, но и в крайбрежните зони. Очакват се негативни последици върху биоразнообразието, както и навлизане на инвазивни видове, които може да изместят традиционните за Черно море. Прогнозираните промени с морските течения могат да имат непредвидими последствия за морските обитатели.
------------------
Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Автомобил с търговищка регистрация, управляван от шуменец, падна в подлеза на бул. "Вл. Варненчик" - на кръстовището с ул. "Г. Бенковски". По думите на шофьора, който е невредим, спирачките на колата са отказали на 20-30 метра преди светофара. За да избегне инцидент, той отбива колата към тротоара без да предполага, че там има подлез. Няма пострадали..
Оранжев код за опасно силен вятър е обявен за утре за голяма част от страната. Предупреждението важи и за област Варна, където поривите на вятъра от юг-югозапад, ще достигнат 32 m/s, съобщават от националния институт по метеорология и хидрология. През нощта от запад на изток ще се появи разкъсана висока и средна облачност, вятърът ще е слаб до умерен..
Концесионерите и наемателите на плажове за следващия летен сезон да изградят необходимите съоръжения, осигуряващи достъпа на хора с увреждания, задължава наредба , свързана с промените в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие. Наредбата е в последен етап на съгласуване, каза министърът на регионалното развитие Виолета Коритарова по време на..
Откриха боеприпас в района на парк "Росенец" при изкопни работи. Специализиран екип на Военноморските сили идентифицира находката като силно корозирала част от снаряд, без взривител, съобщават от ВМС. Боеприпасът беше транспортиран и унищожен на територията на Военноморска база Бургас при стриктно спазване на мерките на безопасност, съгласно..
Социални предприятия от Варна и региона ще могат да договарят коледни поръчки с представители на бизнеса в рамките на Варна ЕКСПО 2 „Купи с кауза“, което ще се проведе на 25 и 26 ноември на ул. „Цар Симеон I” №26 във Варна от 10 до 16 часа. Специализираното коледно договаряне се организира от Регионалния център за развитие на..
Молебен за здравето и спасението на двамата капитани от автомобиловоза "GALAXY LEADER" беше отслужен в моряшкия храм "Свети Николай Чудотворец" във Варна. Присъстваха приятели на двамата отвлечени моряци, които попаднаха в плен на хутите точно преди година в района на Аденския залив. Управителят на фирмата кап. Золтан Сулай каза, че двамата са..
На заседание на постоянната комисия „Собственост и стопанство” към Общинския съвет в Варна бяха одобрени редица важни решения, касаещи социалните услуги и общинската собственост. Две сдружения получиха право на ползване на общински помещения - Фондация „ЕС О ЕС – Семейства в риск“ ще продължи да предоставя социални услуги в ДКЦ – 3, а Сдружение „Агенция..