Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Художникът Сашо Анастасов: Битката с белия лист, с бялото платно е най-страшна за артиста

| обновено на 14.06.23 в 22:42

„Черно върху бяло“ са следковидни графики, това е първата изложба на художника, която събира само черно върху бяло. Експозицията представя колекция от графични произведения на автора.

Сашо Анастасов превръща черното и бялото в нещо повече от цветове – те стават израз на емоции, мисли и преживявания. Всяко произведение разказва своята история и привлича със своята уникалност и изразителност, се казва в поканата от варненската галерия "Графит".

Сашо Анастасов е роден през 1957 г. в Ивайловгард. Завършва Художествена гимназия – Казанлък през 1976 г., а през 1986 г. -  графика във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”. Работи в областта на графиката, живописта и фотографията. Художник в Драматичен театър – Варна (1987-93 г.) и от 2006 г. в Държавен куклен театър – Варна. Автор и водещ от 2006 г. на предаването „Джаз енциклопедия” по БНР (Радио Варна). След 1986 г. участва в редица международни изложби в Гданск, Москва, Мюнхен, Виена, Гьотеборг, Тайланд, Биенале на визуалните изкуства „Август в изкуството”, Варна и др.; над 80 международни графични изложби (Биенале на графиката, Варна, Международна изложба за графика, Истанбул и др.). Осъществява множество самостоятелни изложби и проекти, сред които „Джаз енциклопедия”, „Пещерите на сенките”, „Активен хоризонт”, „Като феникс”, „Летящи корени”. Издадени книги: „Черната кутия”, „Пулсът на света”, „Активен хоризонт”.

Изложбата "Черно върху бяло" ще остане отворена за посетители до 27 юни.

Светлана Вълкова разговаря с автора:

Изложбата носи името "Черно върху бяло". Това означава ли, че животът става все по-черно-бял, без нюанси?

Един известен художник, професор, от Варна беше ми казал преди години, че човек към края на живота си трябва да изчиства нещата. Аз го приемам като едно изчистване – на линията, на цвета. А тук съм написал нещо за черната линия, която иска да бъде цвят:

Страхът е като бяло платно и е начало на всяко начало.

И тръгват черни линии, търсейки какво се случва.

Линиите се изсипват като дъжд, а после се взривяват и подреждат в дъга, наречена от всички цветна.

Изплашеното черно се събира в точка, слагаща край в края на белия лист.

Има ли някакъв страх в това черно-бяло?

Има страх пред неизвестното, пред бялото платно, не знаеш какво ще се случи. Винаги има някакъв страх.

Тоест бялото е по-страшно от черното за художниците?

Черното е просто цвят, то е изразното средство, нещото, с което се изгражда, а пък бялото е като tabula rasa, където започваш на чисто и все едно откриваш, изграждаш свят. Какво ще се получи не знаеш до края, битката с белия лист, с бялото платно е най-страшна за артиста.

Това изчистване от излишното може ли да се случи и в живота, извън картината?

Естествено. Той и Буда го е казал, като е имал предвид материалното. Когато неговите петима последователи вървели след него, а единият си носел дървена чаша да си налее вода от извора, Буда му казал: „Хвърли я, с шепа можеш да пиеш!“. Той говори за материалното, но можем да направим паралел и с изкуството - да намериш само това, което ти е необходимо. То е ясно, че през годините можеш да направиш много неща, но да остане това, което в момента си ти, което сега те вълнува, което те спасява от жестоката реалност, защото тази реалност и зависи, и не зависи от теб.

По твоя начин, с твоето казване ти даваш един знак за промяна и ако почти всички хора дадат някакъв знак за промяна, може би самият свят ще се промени.

Теб какво те спасява?

Ами точно това – изчистването на нещата.

За мен художникът на моята възраст даже няма нужда да рисува, то е в главата му. Усещането, виждането на света, пулсирането на света, отражението на света е в главата ти. Ти го виждаш по друг начин и това е едно доказателство, че ти вече си художник. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Провадия-Солницата

Започна 20-ият археологически сезон на „Провадия-Солницата“

В началото на месеца започна 20-ият археологически сезон за Праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата. С неговото начало обектът отваря врати и за посещения на туристи. Посещения ще се организират всеки ден, без неделя, като на всеки кръгъл час може да влиза група до 50 души. Посетителите се водят от екскурзовод, който ги..

публикувано на 06.08.24 в 09:30

Rick Casais Miranda (BLANKET HILL): Постепенното израстване е по-добро за една група

Интервю с David Masion и Rick Casais Miranda (BLANKET HILL) BLANKET HILL е хардкор банда от Люксембург. Предстои й първи концерт във Варна. Заедно с BLANKET HILL на сцената ще се качат родните BEHIND BARS и MILLION SUSPECTS. Датата е 9 август. Мястото – „Хале 3”. През 2023 BLANKET HILL стигат и до Япония. Иначе са били на една сцена с TERROR,..

публикувано на 05.08.24 в 09:00

Марина Великова представя "Ледовете на Антарктика" във Варна

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на колегата Марина Великова от Българското национално радио е подредена на входа на Морската градина във Варна.  Снимките са направени по време на участието и в 32-рата антарктическа експедиция, ръководена от проф. Христо Пимпирев. Представянето е по повод отбелязването на три години от влизането на..

публикувано на 04.08.24 в 07:40

Етническият българин Алексей Куцарев: Украйна се бори с недостиг на ток и на работници

Липсата на ток, заради руските удари по енергийната система на Украйна и дефицитът на работници са основните проблеми, с които се сблъсква бизнеса там. Имаме над 1000-км фронтова линия, много работници са на фронта и това води до недостиг на кадри, разказва Алексей Куцарев, чието семейство – етнически българи, се занимава със земеделие в..

публикувано на 02.08.24 в 08:05
Ивелина Кадири

Ивелина Кадири: ДНК данните са нещо неприкосновено, към което маркетингът трябва да се отнася с уважение

Ивелина Кадири е магистър по икономика и по арт мениджмънт, маркетолог с многостранни интереси и убеденост в интердисциплинарното бъдеще на науката. Има дългогодишен професионален опит в областта на авиацията и енергетиката, а в момента е мениджър регулаторни дейности в българска софтуерна компания, световен лидер в управлението на електрозарядни..

публикувано на 01.08.24 в 08:30
Сияна Георгиева и Симеон Георгиев

Защо да се доверим на интериорен дизайнер при обзавеждането на имот

Един имот придобива по-висока стойност, ако е бил обзаведен от интериорен дизайнер. Това споделят специалисти в областта на интериорния дизайн у нас изхождайки от практиката, която имат. В България, и конкретно във Варна, все повече хора наемат интериорни дизайнери, когато обзавеждат жилището си, хотели, заведения и др. Архитект Сияна..

публикувано на 31.07.24 в 09:55

„Небето - риза нетъкана”- изложба на Александър Габровски

Поредната изложба във варненската галерия A&G Art Meeting в разгара на лятото ще ни изстреля в небесните простори не само заради мотото, а и поради смелото, неочаквано приключение, в което ни въвлича младият творец Александър Габровски. Откриването е днес,  31 юли, от 18:30 ч . на ул. "Любен Каравелов" 8. Изразът „Небето, риза нетъкана” в една..

обновено на 31.07.24 в 09:28