Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международен договор за защита на екосистемите в открито море прие ООН

Автор:
Снимка: В. Василева, Радио Варна

Държавите, членуващи в ООН, приеха първия международен договор за защита на открито море, който е много важен за опазване на океаните, съобщи БТА, като се позова на АФП.

"Договорът е приет", обяви под общи аплодисменти Рена Лий, председателката на междуправителствената конференция за морско биоразнообразие в районите извън национални юрисдикции, след като договорът беше приет с консенсус.

"Океанът е жизнената сила на нашата планета. Днес Вие вдъхнахте нов живот и нова надежда, че той има шанс да се бори", коментира генералният секретар на ООН Антониу Гутериш и приветства "историческия успех".

Въпреки приемането на договора, Русия се дистанцира от консенсуса, като определи някои елементи от текста като "напълно неприемливи".

Първият договор за защита на екосистемите в открито море, приет днес, дава инструменти и възможности за опазване и устойчиво управление на морското биоразнообразие в огромните океански пространства, които не принадлежат на никого.

Документът, чието парафиране от страните на ООН ще започне на 20 септември, ще влезе в сила 120 дни след 60-ата му ратификация.
   
Основната цел е "незабавно и дългосрочно" опазване и устойчиво използване на морското биоразнообразие в зони извън национална юрисдикция. Това е огромна територия, която представлява почти половината от планетата ни.

Договорът ще се прилага за открито море, т.е. за частта от океаните извън изключителните икономически зони на държавите, които се простират на максимум 200 морски мили (370 км) от брега. Той ще обхване и морското дъно и земните недра извън националните юрисдикции, наричани "зоната".

За прилагането му бъдещата конференция на страните участнички (КОП),  ще трябва да работи с глобални и регионални организации, които сега имат правомощия върху части от океана.
 
Емблематичният инструмент на новия договор ще бъдат морските защитени зони, които сега съществуват предимно в териториалните води.

На базата на научни данни, по предложение на една или повече държави, ще може да се създават подобни територии в райони, които са уникални, особено за уязвими или важни застрашени видове.

Решенията като цяло ще се вземат с консенсус. Предвидено е обаче и важно изключение, за да се предотврати възможността дадена страна да блокира създаването на морска зона: ако консенсус не е възможен, то решение може да бъде взето с мнозинство от три четвърти.
   
В договора не се уточнява как ще се гарантира, че мерките за защита действително се прилагат в обширнитe райони, отдалечени от сушата. Някои експерти разчитат на сателити за наблюдение и установяване на нарушенията.

Всяка държава носи отговорност за действията, които са под нейна юрисдикция, дори и в открито море, например на кораб, плаващ под неин флаг.
   
Страна, независимо дали е морска, или не, както и всеки субект под нейна юрисдикция, ще може да събира растения, животни или микроби в открито море, чийто генетичен материал може да бъде използван, включително и с търговска цел, например от фармацевтични компании.

За да се гарантира, че развиващите се страни, които не разполагат със средства за финансиране на подобни скъпи изследвания, няма да бъдат лишени от това, което не принадлежи на никого, в договора е заложен принципът на "справедливо и равноправно разпределение на ползите", свързани с морските ресурси.

Текстът предвижда споделяне на научни ресурси (проби, генетични данни в рамките на "платформа за свободен достъп", трансфер на технологии към развиващите се страни и т.н.), както и финансови ползи, свързани с тях.

Преди да разрешат дадена дейност в открито море, извършвана под техен контрол, държавите първо ще трябва да проучат потенциалните последици за морската среда. Те трябва да публикуват редовно оценка на въздействието. Предвижда се също възможност за оспорване на разрешение за определена дейност, ако се появят непредвидени отрицателни влияния.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шведската прокуратура за инцидента с "Вежен: Лошо време, дефекти на оборудването и пропуски на екипажа

Властите в Швеция освободиха днес по обед кораба "Вежен" и екипажа му, които бяха задържани на 26 януари във връзка със скъсването на фиброоптичен кабел на дъното на Балтийско море, предаде БНР. Заключението на местната прокуратура е, че това е било инцидент, а не саботаж или хибридна атака. Разследването е установило, че именно една от котвите на..

публикувано на 03.02.25 в 19:55

От "Възраждане" раздаваха листовки във Варна, като протестна демонстрация срещу глобени техни доброволци

От ПП "Възраждане" раздаваха листовки и вестника си на кръстовището на Червения площад ( пл. "Съединение"), а актът бе форма на протестна демонстрация срещу наложени глоби на доброволци на партията от общинската администрация, правили същото през почивните дни. Това обясни лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов, предаде репортер на Радио Варна...

публикувано на 03.02.25 в 18:55

Кметът на Варна Благомир Коцев представи годишния отчет за изпълнението на управленската програма

Кметът на Варна Благомир Коцев представи Годишен отчет за изпълнението на Програмата за управление през мандат 2023-2027 г. Документът е изготвен в изпълнение на чл. 44, ал. 5 от Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА) и обхваща периода на първата година от мандата.    В Програмата за управление основна философия е..

публикувано на 03.02.25 в 18:08
архив

Започва подмяна на старите корозирали стълбове, повечето са на над 40 години

Очаква се доставката на 50 стълба за улично осветление, с което да започне поетапната подмяна на остарелите и корозиралите съоръжения във Варна, съобщават от общинската администрация. По предварителни данни на дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“ над половината от общо около 40 000 стълба за улично осветление са много стари - на по 40-50..

публикувано на 03.02.25 в 18:00

От ПП "Възраждане" искат среща с кмета на Варна заради наложени два акта на доброволци за агитация

Председателят на партия "Възраждане " Костадин Костадинов и общински съветници от партията поискаха среща с кмета на Варна Благомир Коцев заради наложени два акта на доброволци на формацията, разпространявали през миналата седмица агитационни материали и вестници на организацията.  Според тях са нарушени правата им, защото в никоя друга община не..

публикувано на 03.02.25 в 17:20

Шефът на МБАЛ „Света Анна": Слуховете за края на най-старото лечебно заведение във Варна са силно преувеличени

Слуховете за края на най-старото лечебно заведение във Варна и региона -  МБАЛ „Света Анна – Варна“, до момента са силно преувеличени. Това, уви, не пречи винаги да се намират хора, групи, организации, които да поддържат традицията и шумно да прогнозират затварянето на болницата. Това казва в своя позиция изпълнителният директор на болницата д-р..

публикувано на 03.02.25 в 16:48
Паметникът на арх. Дабко Дабков в центъра на Варна

Започна премахването на незаконни рекламни табели в центъра на Варна

В някои от районите на Варна вече е започнал демонтажът на нерегламентирано поставени рекламни съоръжения, съобщават от общинската администрация. В район „Одесос“ шест екипа от служители на дирекцията за контрол на обществения ред са извършили над 160 проверки на Първи микрорайон. Обстойно са проверени централните булеварди „Осми приморски полк“, „Цар..

публикувано на 03.02.25 в 16:47