Община Варна е изготвила стратегия за въвеждането на едносменен режим на обучение в училищата, за да изпълни изискването на Министерството на образованието и науката /МОН/ той да стане факт до 2026-2027 година. Това каза за Радио Варна Лилия Христова, директор на общинската дирекция „Образование“. Няколко са възможностите за реализирането на стратегията, каза тя и посочи какви са те.
Първата е намаляване на приема на ученици, което вече се случи в основните училища „Цар Симеон Първи“ и „Васил Априлов“ през настоящата учебна година и учебните заведения вече са на едносменен режим.
Втората възможност е чрез преобразуване на вида на училището от средно в основно – това се случи вече в училище „Васил Друмев“, а след три години ще е факт и за училище „Свети Климент Охридски“.
Третата възможност е разделяне на училищата, които се помещават в една сграда и строеж на нови сгради.
Четвъртата – изграждане на пристройки в дворовете на онези училища, които позволяват това, като Лилия Христова даде за пример СУ „Найден Геров“.
Намаленият прием на ученици в съответните училище се прави след анализ на базата данни от ГРАО и за всеки район община Варна има данни колко са децата подлежащи на обучение в училище. Единственият проблем е когато има масово пререгистриране на настоящи адреси, но общината няма лостове за ограничаване на този процес, обясни Лилия Христова.
Допълнителна пристройка е планирана да бъде изградена в ОУ „Васил Друмев“. Проектът е готов има и разрешение за строеж. Финансирането за него е част от програмата на МОН от 2020 година, по която за Варна отпуснатите средства за строителство са 30 млн.лв., но програмата не е индексирана с индекса на инфлацията в строителството и сега предстои общината да търси дофинансиране за строежите, както за училище „Васил Друмев“ , така и за още 6 обекта включени в програмата, каза Лилия Христова. По въпросната програма общината в момента строи детска градина на ул. „Хъшове“, изгражда се новата сграда към ДГ „Ран Босилек“ в село Тополи и пристройката в СУ „Найден Геров“.
Изпълнението на тази програма е много важно за Варна, защото то ще доведе до разделянето на двойките училища, каза още Лилия Христова. Една от двойките училища, които се помещават в една сграда са ОУ “П. Славейков“ и Трета природо-математическа гимназия. В двора на училището има място за строеж на нова сграда, която ще се ползва от гимназията.
ОУ „Захари Стоянов“ предстои да бъде разделено с МГ „Д-р Петър Берон“, като за гимназията ще бъде построена нова сграда.
Към момента двойката училища ПГИ „Д-р Иван Богоров“ и ОУ „А. Страшимиров“ остават в една сграда, тъй като материалната база е достатъчна за нуждите и на двете учебни заведения.
За разделянето на Пета гимназия и ОУ „Г.Раковски“ ще се направи широко обществено обсъждане и предстои отново случая да се разгледа в бъдещия Общински съвет на Варна, каза Лилия Христова. Припомням /бел.авт./, че планът на общината за разделянето на двете училища предвиждаше основното да остане в сегашната сграда, а за Пета гимназия да бъде построена нова в двора на ОУ „Свети Иван Рилски“. Според тогавашния план на общината 100-годишната сграда на училище „Свети Иван Рилски“ трябваше да бъде съборена и на нейно място да се построи нова за Пета гимназия, а учениците от основното училище да бъдат разпръснати в съседни училища. Варненската общественост реагира остро на намерението за събарянето на сградата и всички дейности бяха спрени.
Сега Лилия Христова заяви, че не се планира събарянето на нито една училищна сграда.
Снимката е от ОУ "Христо Ботев" в село Николаевка, община Суворово, което беше закрито миналата година.
Още напролет местността Караач теке, в която бяха открити останки от раннохристиянския манастир "Света Богородица", ще се превърне в туристически обект. Ще дадем опорните точки с възможност за еко туризъм, върху които да развием поклоническия туризъм, който във Варна не е така добре познат. Това каза областният управител на Варненска област проф...
Стенопис, посветен на 20-та годишнина от присъединяването на България в НАТО, беше открит на северната стена на басейн Приморски във Варна. През 2004 г. страната ни официално се присъедини към Организацията на Северноатлантическия договор заедно с Естония, Латвия, Литва, Румъния, Словакия и Словения. Стенописът е част от конкурса на..
И шестият опит за избор на председател на 51-вото Народно събрание се провали. Достигналите до балотажа двама кандидати Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от ИТН не събраха нужното мнозинство, съобщава БНР. Назарян получи 69-те гласа в подкрепа от собствената си парламентарна група, 147 бяха "против", четирима се въздържаха, а при..
Графит на фасадата на басейн "Приморски", посветен на 20-годишнината от членството ни в НАТО, стана обект на вандалска проява. Рисунката, на която е изобразена ръка на войник, хванала детска ръка, е зачеркната със знака хикс. Графитът е една от отличените творби от Конкурс за арт графит на тема „България – по-красива в НАТО", организиран от..
За шестнадесета поредна година Община Варна се включва в Националната АНТИСПИН кампания по повод Световния ден за борба със СПИН - 1 декември. Общинската дирекция „Превенции“, съвместно с Регионалната здравна инспекция в града, организират различни инициативи в периода от днес – 27 ноември, до 3 декември 2024 г. По традиция кампанията се провежда под..
Във връзка с предстоящо полагане на асфалтова настилка на ул. "Д-р Пискюлиев" в участъка от бул. "Христо Ботев" до ул. "Георги Бенковски" улицата ще бъде затворена за автомобили от 8:00 до 17:00 часа на 28 и 29 ноември (четвъртък и петък). За преминаване ще се допускат само автомобили на градския транспорт и превозни средства със специален режим на..
Депутатите от коалицията ГЕРБ-СДС ще отправят две питания до Конституционния съд , предаде БНР. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов съобщи, че едното питане е за правата на депутатите, а другото - дали Висш съдебен съвет с изтекъл мандат може да проведе процедура по избор на нов главен прокурор и председател на Върховния административен съд. Пред..