Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преброяване на делфините юни 2023

Най-много китоподобни са наблюдавани южно от Бургас до границата ни с Турция

| обновено на 03.07.23 в 17:59
4
Черноморски обикновен делфин - Delphinus delphis ponticus
Снимка: greenbalkans.org

Последното преброяване на делфините в Черно море не показва изменения в популацията, през този период тя е на по-голяма дълбочина – обобщи Димитър Попов, ръководител на проекта за опазване на китоподобните в България към „Зелени Балкани“. Данните от експедицията, извършена от 20 до 25 юни т.г., предстои да бъдат анализирани, за да бъде направена оценка на числеността и плътността. "Регистрирани са около 200 наблюдения за около 700 км трансекти, което е сравнително нормално в сравнение с предходни години. Приближава се и до пролетните нива, когато концентрациите им са видимо по-близо до брега, изцяло в териториалните ни води" - обясни Попов.

„Установихме концентрации на по-големите дълбочини – 80-100 метра: в южната част – най-много; централната част между Бургас и Варна – по-ниска плътност, както и в северния сектор – между Варна и границата с Румъния. Най-много са наблюденията при морските свине – муткури, следвани от афалите (бутилконоси делфини) и обикновен делфин – най-малко. Това е типичното разпределение между видовете и честота на срещанията“ – отбеляза специалистът.

Екипажът не е наблюдавал екстремни явления в българските води на Черно море. „Направи ни впечатление, че крайбрежните води, в резултат по-скоро от силните валежи през втората половина на юни, водата, която се влива от реките, води до промяна на цвета. Цъфтеж има на фитопланктона, което е нормално при повишения поток на биогени. Не можем да кажем, че сме срещнали видими замърсявания след бедствието при язовир "Каховка" в Украйна“ – разказа още Димитър Попов. Относно умрялата рибата, регистрирана преди дни по крайбрежието между Балчик и Каварна, коментарът му е, че това типично явление при рязко спадане на кислородно съдържание в резултат на цъфтежа.

Ръководителят на проекта за преброяване на китоподобните отбеляза още, че няма регистрирана повишена смъртност, по-скоро тя е в минималните си стойности от последните десет години, като най-висока е била 2012, 2015, 2016, 2022.

Целта на проекта е да се осигури продължителност и непрекъснатост на данните за численост и плътност на популацията на китоподобни в българските води на Черно море.

Чуйте повече в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Дни на Хемингуей във Флорида

Днес в Кий Уест, Флорида, се чества 125-ия рожден ден на легендарният американски писател Ърнест Хемингуей. Той нарича този регион свой дом през 30-те години на миналия век. Почитатели, академици, и роднини са се събрали в островния град, за да почетат награждаваните творби и приключенския живот на Хемингуей...

публикувано на 21.07.24 в 11:30

Седмица на италианската култура в Балчик

На 21 юли в 18:00 ч. за седма поредна година в „Каменна зала“ на Държавен културен институт „Двореца“ Балчик ще бъде дадено началото на Седмицата на италианската култура с откриване на изложбата "Операта – културно наследство на човечеството" – колекция от творби живопис на редица известни италиански майстори, участвали в проекта за включване на..

публикувано на 20.07.24 в 17:35

Преди 55 години човек каца за първи път на Луната

Преди 55 години, на 20 юли 1969 г., астронавтите Нийл Армстронг и Едуин „Бъз“ Олдрин кацат за първи път на Луната в Морето на спокойствието. „Една малка крачка за човека – един голям скок за човечеството“, казва Нийл Армстронг, когато излиза от спускаемия апарат „Ийгъл“ В мисията „Аполо -11“ участва и трети астронавт – Майкъл Колинс, който..

публикувано на 20.07.24 в 12:00

Варна е домакин на най-голямото състезание с дронове у нас

Над 75 пилоти на дронове от целия свят ще премерят сили днес и утре край Аспарухово, в зоната до игрищата на местния парк. .  Участниците ще премерят сили в бързина, ловкост и въображение при навигацията на дрон.  В турнира край Аспарухово ще се състезават двамата най-добри български пилоти на дрон, както и световният шампион, който ще..

публикувано на 20.07.24 в 09:07

Почитаме Свети пророк Илия и въстаниците от 1903 година

На 20 юли Българската православна църква почита паметта на свети пророк Илия – един от най-великите измежду старозаветните праведници, могъщ изобличител на езичеството и предвестник на истинната вяра в единия Бог. Християнската църква го нарича още от древността "Пророк и предсказател на великите..

публикувано на 20.07.24 в 08:53

Александър Середа: Има много общо в начина, по който Русия третира българите и украинците

Войната консолидира украинците. Сега, в тази ситуация не е важно с какъв етнически произходи си, важно е какъв се усещаш. Сред моите студенти има украинци, руснаци, българи, кримски татари, евреи. Някои от тях са бежанци, родом от окупираните след 2014 г. и след това и от 24 февруари 2022 г. от Русия територии - от Луганска, Херсонска и Донецка области...

публикувано на 20.07.24 в 08:05

Варна се включва в 10-ата годишнина на Лютия тур на България

Състезание по надяждане с люти чушки във Варна ще се проведе на 20 юли пред сградата на Аквариума в Морската градина. Грандиозният финал по надяждане е ч аст от Лютия тур на България.  Желаещите могат  да се запишат онлайн на страницата на chilli-hills.com, в страницата на организаторите във Facebook, на бул. „Княз Борис“ 13, както и по време на..

публикувано на 19.07.24 в 15:50