Днес в един разговор стана дума за преформулирането. Знаете: техника, която превежда гневните изказвания на неутрален език и има за цел да успокои емоциите и да потърси възможни решения. Всъщност тя променя начина, по който хората възприемат и представят даден проблем, сменя рамката, в която сме успели да напъхаме някаква ситуация.... Да речем черната рамка се превръща в златиста или в цвят капучино. И тогава грешките от миналото стават бъдещи цели, а негативните изказвания добиват нов прочит и получават позитивно значение.
Това ме изкушава да ви разкажа една невероятна история, случила се с бащата на моя най-близка приятелка, в началото на деветдесетте години. Беше време специално – на обществени трусове, които се отразяваха върху човешки съдби.
И тогава – героят на нашата история, учител по професия, се налага да работи в свободното си време и като таксиметров шофьор, за да оцелява семейството му. Една нощ го спира мургава двойка – мъж и жена, които преди да се настанят, натъпкват в колата голям чувал. Пътуват до отдалечено от града село и колкото повече наближават крайната дестинация, толкова повече нашият герой се тревожи, че най-вероятно няма да получи нито стотинка за дългия нощен преход. Междувременно двойката разгорещено обсъжда ситуацията и всъщност, шофьорът на таксито, става неволен свидетел на разговор, който не би искал да чува. Научава, че тези хора току-що са направили обир, чувалът е пълен с крадени вещи, а те дискутират по-нататъшните си действия. И да! Става ясно, че те нямат никакви пари. Към края на пътуването човекът осъзнава, че това, че няма да си получи парите, е най-най-най-малкият му проблем. И така той се оказва в опасност в една тъмна, тъмна нощ, на самотно, напълно непознато за него място, в малкото пространство на лекия автомобил.... Когато... Мъжът вади пистолет и го насочва към главата му с думите:
- Дотук сме. Няма да платим.
Тогава нашият герой, впрочем забележителен, дългогодишен учител, запазва самообладание и пита:
- Момче, ти деца имаш ли?
Получава следния отговор:
- Да, имам. Четири. Защо?
Цитирам обяснението на учителя:
- Аз моите деца съм ги отгледал, но не съм сигурен дали ти ще успееш да отгледаш твоите.
Събеседникът му определено се вслушва в думите и стреснато пита:
- Защо?
Нашият герой отговаря:
- Защото ако ме убиеш, ще трябва да ме излежиш. Ти ще гниеш по затворите, докато децата ти растат. И как ще растат без баща?
Разговорът продължава в тази посока още няколко минути.
Ето го и големият финал: мургавият клиент прибира пистолета и казва на жена си:
- Пари нямаме, ама... я дай на човека един свещник. Свестен човек излезе.
Ето това аз наричам преформулиране. Перфектно свършена работа: от насочен в главата пистолет да промениш ситуацията към „дай на човека един свещник“ за благодарност. При това на уединено непознато място, в тъмна, тъмна нощ.
Ако питате как изглежда този исторически свещник, с който благодарен крадец желае да си плати таксито и дали после години наред стои на видно място в дома на оцелелия, докато всички минават на пръсти край реликвата. Не. Нищо подобно. Тази смразяваща кръвта, но и забавна на финала история, така и приключва – без свещник.
Един български учител не приема крадени вещи, но има знания, които добре приложени в правилния момент, могат да спасят човешки живот.
Ето това наричам преформулиране.
В чест на 90-годишнината на Радио Варна, медията ни, съвместно с Държавен архив Варна и Регионалния исторически музей открихме изложба, която разкрива историята на радиото през архиви, радиоапарати и уникални документи. Р адиолюбителите са ключова част от началото на Радио Варна, чиито усилия поставят основите на радиопредаването в региона, каза..
Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната, а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. Днес коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за стотици котки...
Мнозина наричат петък 13-и празник на суеверието, който всява страх сред милиони хора по света. Някои са така парализирани от страх, че дори не стават от леглото. Други отказват да летят със самолет, да пътуват въобще, трети отлагат покупката на жилище. Ресторанти и увеселителни заведения остават полупразни. Изчислено е, че на този ден..
С благотворителен концерт и 300 коледни пакета с основни хранителни продукти зарадваха хора в неравностойно положение във Варна. В навечерието на коледните и новогодишни празници се проведе 20-ото юбилейно издание "Заедно за Коледа", организирано от Българския червен кръст, Община Варна и дирекция "Социално подпомагане". Събитието се проведе в..
Вече седма година Ангел Неделчев носи коледния дух във варненския градски транспорт. По традиция шофьорът украсява празнично превозното средство, а на предните седалки, предназначени за децата и техните родители, оформя своеобразен детски кът с играчки и занимания за най-малките, кръстил шеговито: "Тронно място за малкия принц или принцеса и неговия..
На 12 декември православната църква чества свети Спиридон, епископ Тримитунтски, чудотворец. Той бил един от великите светители и чудотворци на IV век. Свети Спиридон е роден на остров Кипър по време на царуването на Константин Велики. Станал епископ в кипърския град Тримитунт, участвал в първия вселенски събор в Никея. Според житието му, изхранвал..
По-голяма концентрация на микропластмаса по черноморското крайбрежие и морското дъно се наблюдава при липса на пречиствателни станции. Голямо замърсяване има край Созопол. Пробите от плажа показват, че в килограм пясък се съдържат над 400 частици, а от морското дъно - над 1000. Това установи проучване на учени от Лабораторията по морска екология в..