Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светло бъдеще пред младите винари и технолози вещаят от бранша

Само преди седмици българско вино спечели сребърен медал в един от най-значимите и престижни конкурси на винения свят - Decanter Awards, наградите от които се считат за изключително постижение

За шести път виненият фестивал WINEkend 2023 ще събере и представи във Варна младите български винари и технолози. Новите лица в индустрията ще покажат в рамките на две вечери – в петък и събота, вина със световно качество.

Около 300 вина на 30 малки, семейни, градски или крафт винарни ще могат да се дегустират в рамките на изложението, каза един от организаторите – Георги Ванков. Само преди седмици, произведено от тяхната градска варненска винарна Каберне Фран спечели сребърен медал в един от най-значимите и престижни конкурси на винения свят - Decanter Awards, наградите от които се считат за изключително постижение.

За първи път, изложението ще бъде в рамките на два дни и с толкова голямо разнообразие. Ще бъде и на нова локация - дворът на Археологическия музей, където за атмосферата ще помогнат и всички фасадни прожектори.

Въпреки че младите технолози и винари не сме толкова добре познати на масовата публика, пред нас има светло бъдеще. След като има качество, признанието ще дойде рано или късно, категоричен е Георги Ванков.

Трудно може да се каже колко точно вино се произвежда в България, посочва Ванков. Освен около 300 официални винарни - от най-малките до най-големите, в България има един незаобиколим фактор, който не се отчита - количеството на домашно произведеното вино. Все още, по думите му, в България не сме с толкова отворени умове за практиките, които прилагат във винарните от Новия свят, в същото време заради традиите, които имаме България е една добра амалгама за производство на вино.

Българинът робува на доста митове, включително и при консумацията на вино. Докато тук много се тачат тежките вина, съвременните световни тенденции са в намаляване на консумацията на алкохол, в производството на по-леки, свежи и по-елегантни вина, казва технологът, който стои зад отличието, получено от Decanter Awards.

Климатични промени, засушаванията в последните години влияят и на гроздето като суровина, динамиката на узряването се променя, понякога доста изненадващо и се превръщат в предизвикателство пред винопроизводството. Най-големите проблеми обаче са свързани с намаляването на масивите от лозя, посочва още Георги Ванков.

Заради проблемите с цените на обработката на лозята и размера на субсидиите, които гроздопроизводителите получават спрямо производителите на полски култури, се стига до обезкуражаване на собствениците на лозя. Понякога се стига до там, че продават гроздето "на минус". Лозята са дълготраен актив, те са инвестиция в бъдещето, машините за обработка също са скъпи, има и не малко ръчен труд.

Най-голямото притеснение е дали ще останат хора, на които да им се занимава с отглеждане на лозя, респективно суворина за винопроизводство, дали то ще е достатъчно рентабилно, за да се развива индустрията. Една част от гроздопроизводителите или се преориентират и стават и винопроизводители, или се отказват, изкореняват лозята и започват да се занимават с друго, посочва още Георги Ванков.

Средната големина на лозята у нас е между 100 и 500 дка, най-големите са не повече от 4 000 дка, но малките семейни винарни правят вина и от масиви с далеч по-малки масиви, в малки серии, огромно внимание към детайла и изключително качество.

Целият разговор с Георги Ванков може да чуете в звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Колаген и биотин, строителните материали на красотата

В днешния свят, където външният вид играе важна роля, много жени търсят начини да подобрят здравето и красотата на косата, ноктите и кожата си. Колагенът и биотинът са две ключови съставки, които могат да ви помогнат да постигнете тази цел. Тези хранителни добавки предлагат множество ползи, които ще разгледаме в тази статия. Какво е Колаген?..

публикувано на 09.07.24 в 13:56

ВСУ "Черноризец Храбър" е домакин на обучение, организирано от Българския олимпийски комитет и Червения кръст

Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ ще бъде домакин на обучение по проект „Спортен треньор+“, организирано от Българския олимпийски комитет и Българския червен кръст. Очаква се в него да се включат треньори по над 10 вида спорт от Варна и региона, които работят с бежанци и/или с деца и младежи в риск. Събитието ще бъде открито на 10..

публикувано на 09.07.24 в 11:37

Турция и България с най-ниски нетни доходи в Европа

Турция и България отчитат най-ниските средни годишни нетни доходи в Европа, съответно 8 968 евро за Турция и 9 355 евро за България, съобшава БГНЕС. Според Евростат, официалната статистическа служба на ЕС, Швейцария оглавява списъка с впечатляващата средна годишна нетна заплата от 85 582 евро, която е значително по-висока от всяка друга..

публикувано на 09.07.24 в 07:23
Черна чайка

Черната чайка долетяла във Варна от остров Свети Иван?

Възможно е черната чайка, която през почивните дни стана хит в социалните мрежи, да е долетяла във Варна от остров Свети Иван. Това коментира за Радио Варна Ивайло Иванов от Българското дружество за защита на птиците. Той обясни, че преди три години на острова е била заснета друга черна чайка. Иванов припомни, че на остров Свети Иван се..

публикувано на 08.07.24 в 14:01

Лесна работа: Пътуване с влак

Когато лятото обгърне с гореща ласка всяко място, далеч от брега, жадуваме за дълъг уикенд край морето. И ето ме, трийсет години след последното си пътуване с железниците, решавам да се метна във влака. В нощния, разбира се, за да получа колкото може повече море. Вече съм на гарата. На електронното табло се мъдри половинчата..

публикувано на 08.07.24 в 12:00

Православната църква отбелязва Св. Прокопий Пчелар

На 8 юли православната църква чества Великомъченик Прокопий, който умира мъченически за вярата си, посечен след жестоки изтезания от император Диоклетиан през 303 г. заради изповядването на християнски религиозни убеждения. В народните представи светецът е покровител на пчеларите и е известен като..

публикувано на 08.07.24 в 03:47

Мисия възможна ли е разширението на пътя Варна-Добрич?

Все още не е ясно дали е започнала работата по проекта за разширение на пътя Варна – Добрич. Пари за тази цел са предвидени в държавния бюджет за 2024 година. Това съобщи за Радио Варна депутатът от БСП от Добрич Мая Димитрова. Тя е задала въпрос до министъра на регионалното развитие и благоустройството във връзка с това на какъв етап е..

публикувано на 07.07.24 в 13:21