Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

През август НОИ ще изплати по-високите суми за втората година от майчинството

| обновено на 28.07.23 в 17:01
Снимка: pixabay

Националният осигурителен институт ще изплати през август новите по-високи суми за гледане на дете през втората година от майчинството. Изплащането ще бъде със задна дата, като повишените суми датират от 1 януари, предаде БНР.

При приемането на бюджета за годината, депутатите обявиха, че обезщетението за отглеждане на дете до 2-годишна възраст и до 8-годишна възраст от бащата или осиновителя се увеличава от 710 на 780 лева.

Националният осигурителен институт изготвя списъците на родителите, които ще бъдат обезщетени. Те ще получат както месечното заплащане за август, така и сумите за първите седем месеца на годината. Предстои да се обяви точният брой на хората и сумите, които ще им бъдат изплатени.

Според Бюлетина на Осигурителния институт, през първото тримесечие на 2023, на 46 600 души е било изплатено обезщетението за гледане на дете през втората година.  505 от тях са били мъже. Броят на мъжете, ползвали обезщетението за отглеждане на дете до 8-годишна възраст, е 1 012.

Преди година беше въведен платен отпуск до два месеца, който може да се използва наведнъж от бащи и осиновители, като размерът на съответното обезщетение се определя според Бюджета на държавното обществено осигуряване. Към момента бюджетът е равнопоставен на този, който се ползва от майките – 710 лева. От август и със задна дата от януари, е вече 780 лева.


По публикацията работи: стажант-редактор Миа Милтиядова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във ВМС за загиналия българин в Газа: Носеше любов към знанието и военноморската служба

Винаги скромен и благоразположен към свои приятели, колеги, началници и подчинени. Носеше любов към знанието и военномосрката служба. Така описва флотилен адмирал Ваньо Мусински загиналия в Ивицата Газа българин Марин Маринов. Ужасно съжалявам за тази трагедия. Изключително отговорен, начетен и дисциплиниран. Такъв го познавам и ненапразно беше избран..

публикувано на 21.03.25 в 13:29

Студентът на 2024-та Тодор Тачев: Най-важно за един човек е милосърдието

Бъдещият военен лекар Тодор Тачев, възпитаник на Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" бе отличен с приза "Студент на 2024 година". Казва, че признанието е голяма отговорност за него. Радва се, че е получава това отличие тук в България. Това е бил неговият избор - да остане в отечеството си и да гради бъдещето си тук. Казва, че човек се учи..

публикувано на 21.03.25 в 10:33

Учени: Изхвърлените рибарски мрежи са тихите убийци на морето

“Прогонване на тихите убийци на Черно море” коментираха специалисти от Института по океанология със студенти от специалност „Инженерна екология” на Технически университет – Варна. Учените и младите хора дискутираха и решения за управление за намаляване на пластмасовите отпадъци в Дунавския басейн. Общият знаменател беше замърсяването на..

публикувано на 21.03.25 в 09:35

Откриха нова спортна площадка в СУ „Гео Милев“

С ново игрище за баскетбол вече разполага СУ „Гео Милев“ във Варна. Съоръжението беше открито от заместник-кмета с ресор спорт Илия Коев, директора на училището д-р Мартин Вълчев и баскетболната звезда от близкото минало Калоян Иванов. Прекарвайте по-малко време с телефоните и компютрите и повече време с топката, защото спортът е здраве, посъветва Илия..

публикувано на 20.03.25 в 16:41
Ученици от Първа езикова гимназия, която е партньор в кампанията на

"ВиК - Варна" с кампания за разумно ползване на водите

Първата в страната кампания за ефективно използване на водните ресурси започва "ВиК - Варна" в навечерието на Световния ден на водата. Целта е да стигне до всички в и дори извън Варненска област. Ще се работи с училища, детски градини, кметовете на общините, както и с туристически сектор. В 90 на сто от областите в България има места с частичен..

публикувано на 20.03.25 в 15:28

Обсъждат идея за изграждане на изложбен център за екзотични птици и животни край Аксаково

Обсъждат идея за изграждане на изложбен център за екзотични птици и животни край Аксаково. За целта предстоят преговори да бъде предоставен терен с площ 36 декара,  намиращ се на територията на община Аксаково. Това каза Мартин Йовев, председател на Българската асоциация на любителите на екзотични животни и птици. В събота е предвидена среща с..

публикувано на 20.03.25 в 09:48

Отбелязваме Международния ден на щастието

Случайно или не, Международният ден на щастието тази година съвпада с настъпването на астрономическата пролет.  Този ден се отбелязва от 2013 година на 20 март с резолюция на Общото събрание на ООН, в която е декларирано, че стремежът към щастие е фундаментална цел на човечеството. Всички жители на Земята имат право на щастие, независимо от..

публикувано на 20.03.25 в 06:53