Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Автомобилен експерт: Камерите по пътищата могат да помогнат за намаляване на катастрофите

Българските шофьори не са научени да карат в екстремни условия

Според Диан Драганов, държавните институции преписват чужди закони, които не могат да се приложат в България


В делчните дни и в пиковите часове пътуването с автомобил по улиците в градовете е изпълнено с напрежение и опасности, почти колкото във филм на Стивън Кинг, озвучен от шума на двигатели, клаксони и викове на нервни шофьори. Когато обаче тази картина бъде допълнена и със силен валеж, тогава често нещата излизат извън контрол. Така беше миналия четвъртък, когато заради натоварения трафик и мокрите и на места наводнени улици във Варна, броят на катастрофите в  скочи драстично. Общият брой на пътно-транспортните произшествия за миналата седмица в областта са били 78, като 18 от тях са тежки.
Според председателя на Съюза на българските автомобилисти във Варна Диан Драганов, една от основните причини за честите катастрофи в градска среда е безразсъдното шофиране и чувството за безнаказаност у някои водачи, независимо от времето и условията на пътя. 
"Сякаш всеки си мисли, че на него няма да му се случи и че е добър шофьор, но статистиката казва друго", коментира Драганов.
Той е на мнение, че държавата и институциите не правят достатъчно за да ограничат всекидневните катастрофи.
"Имам чувството, че само имитират някаква дейност и преписват чужди закони, които обаче е видно, че не работят в България", поясни експерта. Той даде пример с мярката "30", която се коментира широко у нас и цели да ограничи максималната скорост в градски условия до 30 км/час. Според Диан Драганов един знак с ограничение на скоростта, без значение дали на него пише 50 или 30, няма да спре джигитите, които шофират бързо. Оказва се, че в Италия мярката "30" е въведена с цел намаляване на шумовото замърсяване от двигатели, а не за ограничаване броя на катастрофите, каквато е идеята в България.
Голям процент от пътните инциденти у нас са заради високата скорост. Диан Драганов даде предложение за мярка, която по думите му ще реши 25% от проблема. 
"Ако съм на мястото на институциите, бих направил нещо много лесно, което дори вече го имаме. Става дума за изградената мрежа за видеонаблюедние на ТОЛ системата, която вече е покрила 90% от страната. Тази система може да се използва за определяне на средна скорост от точка до точка. Това означава, че от камера до камера, софтуера засича определен автомобил и ако той е спазвал ограничението на скоростта ще премине разстоянието между двете камери за определено време. Ако стигне по-бързо означава, че той е превишил тази скорост", обясни Драганов. И съответно нарушителят бива заснет от камерите. Подобна мярка се прилага успешно в Италия.
Според Диан Драганов, лошата понякога инфраструктура в градовете и многото улични ремонти, каквито има в момента във Варна, допълнително увеличават риска от ПТП.
Той посъветва шофьорите и как да управляват при мокра настилка и ако колата се занесе, в никакъв случай да не въртят рязко волана. В предаването "Новият ден" в ефира на Радио Варна, той каза още, че българските водачи не са научени да карат в екстремни условия. Това важи както за младите, така и за по-опитните водачи.
Чуйте повече в звуковия файл



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КТ "Подкрепа" започна подписка за връщане на клас "прослужено време" на държавните служители

Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..

публикувано на 14.01.25 в 18:05

Христина Набошни: 2025-а е много подходяща за посещение на Китай

2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко.  Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..

публикувано на 14.01.25 в 07:30

„Неизчезващите“ - открит урок на киношкола „Братя Люмиер“ във Варна

Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино.  На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..

публикувано на 13.01.25 в 08:25
Станислав Стоянов, депутат от

Евродепутатът Станислав Стоянов: Шенгенското пространство е инструмент от друго време и създаден при други нужди и реалности

Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..

публикувано на 11.01.25 в 13:45

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Политологът Милен Желев: ГЕРБ са царе на блъфа, преговорите се размразиха

В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..

публикувано на 09.01.25 в 08:30