Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лесна работа: От юли до юли

„Тръгва си вече“. Това каза на приятелките си едно момиче преди малко, докато минаваха край мен. Оцених дискретната тъга в гласа й, защото мислим по еднакъв начин.

Тръгва си вече този прекрасен месец.

Един от най-хубавите месеци в годината.

Ухае на ягоди и череши. Носи настроението на дълго отлагани във времето летни срещи със стари приятели. Леко докосва ефирното море. Елегантно му сваля сламена шапка. Ей – така, от любов и уважение и за плажно настроение.

Юли. Това е моят месец. И на милиони други, лятно мислещи като мен, хора. Месецът, когато ледените коктейли изглеждат още по-ярко оранжеви, червеното на дините блести като в картина и всеки плод, и всеки детайл добавят цвят, яркост, красота и нежност към великолепната мозайка на летния ден.

Юли.

Нали сте си представяли как всеки живот може да бъде оформен, скициран, преразказан, пресъздаден и видян на различни плоскости?

Веселите истории от живота ни; гафовете, от които сме се срамували до един момент, а после изведнъж сме приели и до припадък сме се смяли заради тях и над себе си. Или плоскостта на големите победи: първият портокалов флан, първото безпроблемно изсвирено баре, първите аплодисменти, първият монтиран шкаф или каквото там ви дойде наум и на сърце.

Друга плоскост – онази на романтичните мигове: погледите, от които сърцето ни е прескочило няколко удара; розите, които никога няма да забравим; вечерята на свещи; онази разходка в гората или подадената ръка, която промени посоката на целия ни живот. Хиляди малки и големи неща, които наредени в една тематична линия определят повечето спомени и в крайна сметка - живота ни.

Или може би нещо друго? Думите, с които близки или случайни хора са ни подкрепили и които са значели много точно в онзи важен и повратен за нас момент. Изгревите. Грешките, които не сме осъзнавали, че допускаме, а после изведнъж сме разбрали как именно те са променяли хора и отношения край нас. Моментите, в които изключително много ни е провървяло...

Любимите хора. Незабравимите места. Всички камини, пред които сме седяли потънали в увлекателни разговори с близки и приятели. Самолетите, с които сме потегляли към мечтани преживявания. Атмосферата на всяко ново летище, където сме чакали поредния полет. Сувенирите, с които сме слагали сантиментална точка на всяко пътуване. Всичко, абсолютно всичко.

Различни сюжетни линии като различни успоредни реалности, които рисуват сложните петолиния на всеки живот, красивата мелодия на живота.

От един момент нататък мелодията на моя живот е юли. Много е красиво, усмихнато, лятно и очарователно. Юли след юли, и после отново юли, още малко... и следващ юли... В един щастлив житейски, морски кръговрат.

Затова разбирам момичето, което със съжаление припомни на приятелките си, че юли си тръгва. Разбирам го, но не съм много съгласна.

Да, юли си тръгва. Последна живителна, вълшебна глътка юли днес.

Да я отпием жадно и с удоволствие! Като освежаващ плодов фреш край брега на морето.

Благодарим ти, юли, че беше фантастичен! Сега ще се порадваме на август и на всичко, което следва до следващия юли... Защото животът е невероятно приключение от радост до радост; от всичко хубаво, което обичаме до всичко следващо такова; от юли до юли; от лято до лято. Прекрасно е, нали?


По публикацията работи: Даниела Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лесна работа: Още нещо за българина

Сядам да хапна в едно заведение и през следващия час си припомням колко открит и непринуден човек е българинът. Сервитьорката, още докато ми подава менюто, успява да опише детайлно работната ситуация, сложните взаимоотношения в екипа и недостига на работна ръка, в резултат на който предстоящата почивка на ей-онзи младеж в другия край на залата,..

публикувано на 12.05.25 в 19:11

Удостоиха д-р Милен Врабевски с почетен знак за принос към Висшето военноморско училище

Председателят на фондация „Българска памет“ д-р Милен Врабевски получи почетен знак за принос към Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров“ във Варна, както и значка на началника на ВВМУ за приноса си в подготовката и реализацията на Българската антарктическа експедиция. От своя страна той връчи грамоти и награди на членовете на екипажа на..

публикувано на 12.05.25 в 18:27

Димитър Маринов предава ценния си опит и тънкостите на актьорската работа в две книги

Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, днес се среща с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г.  Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът ще разкаже за своя необикновен житейски и професионален път и какво..

публикувано на 12.05.25 в 16:30

Медицинската сестра Рая Димитрова: Влюбена съм в тази професия!

Международния ден на сестринството се отбелязва днес, 12 май.  От първия ден, в който започнах да уча за професията си на медицинска сестра, съм влюбена в тази работа. Това подчерта в интервю за сутрешното предаване на Радио Варна "Новият ден" медицинската сестра  Рая Димитрова, която работи в УМБАЛ "Св. Марина" като част от практиката си като..

публикувано на 12.05.25 в 09:30

Започна конкурсът за комикс "Крайморска среща"

Започна третото издание на националния конкурс за комикс "Крайморска среща".  Срокът за участие е до 30 септември 2025 г. Участието е индивидуално, в три възрастови групи: първа (6 – 12 години); втора (13 – 18 години); участници над 18 години. Всеки участник има право да предложи до 3 кратки комикса, нарисувани на ръка или дигитално. Всеки комикс..

публикувано на 12.05.25 в 08:13

Изчезват ли паметниците на културата във Варна?

Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници .  Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот.  В същото време има и не малко примери за..

обновено на 12.05.25 в 06:59

Отиде си художникът Георги Лечев

Графикът и художник Георги Лечев е починал, съобщиха от  екипа на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна.  Едно от най-харизматичните лица на Варненската графична общност и на  графиката в България, с изключителни постижения в областта на живописта,  особено от неговия син период, Георги Лечев има над 100 самостоятелни  изложби в..

публикувано на 10.05.25 в 13:31