Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Имат ли право търговци да отказват плащания с карта при по-малки суми?

Банкомати по морските курорти вземат комисионни при превалутиране и ни таксуват с процент от изтеглената сума

| обновено на 03.08.23 в 12:49
Снимка: БГНЕС



Не са редки случаите, при които в различни търговски обекти по курортите, заведения или места за настаняване, собственици и търговци отказват да приемат плащане с пос терминал при по-ниски суми.

Причина за тези ограничения от страна на търговците са таксите, които им се начисляват при плащане с карта от страна на клиента, каза в предаването "Новият ден" по Радио Варна Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите".

"Ако неговата печалба е толкова малка, че не може да покрие дори таксата за плащане с карта, то тогава то става нерентабилно за търговеца и той налага такива ограничения", коментира експерта. 

На въпрос дали търговците имат право да отказват плащания с карта при по-малки суми, Габриела Руменова отговори, че в българското и европейското законодателство няма изрично задължение за тях да приемат плащания през пос терминал. Тя посъветва потребителите да проверяват предварително дали в обекта, който ще посетят има пос терминал и дали няма наложени някакви ограничения за минимални суми.

Габриела Руменова апелира туристите по курортите да бъдат внимателни при теглене на пари от банкоматите.

"От години по морските ни курорти има банкомати, които не са на познатите банки, а на други финансови институции. Оказва се, че те могат да вземат комисионни за превалутиране и да удържат процент от изтеглената сума", поясни експерта. Вече е имало доста "опарени" туристи, а в някои случаи те са били таксувани с над 100 лева. За да се избегнат подобни неприятни ситуации, Габриела Руменова посъветва хората да извършват финансови операции само с банкомати на своята банка или на други познати банки, но ако не са сигурни, задължително да проверяват.

Тя призова да се внимава и с други нелоялни практики по курортите. Една от тях са изнесените витрини с храна по плажните алеи. Тя даде пример с готови салати, при които обаче се оказва, че порцията е само 100 грама и ако искаш да хапнеш салата със стандартния за заведенията грамаж ще платиш доста по-висока цена.

"В такива случаи излиза, че цената на салата е колкото в ресторанта", поясни Руменова.

Нейният съвет към плажуващите е да са особено предпазливи и при закупуването на продукти от т.нар. разносна търговия, като най-известни са царевиците. Според нея има риск за здравето, тъй като не е ясно дали тези храни се съхраняват правилно.

В предаването "Новият ден" тя коментира и нелоялната пркатика да се задължават туристите да плащат за чадър и шезлонг в комплект и посъветва как можем да потърсим правата си.

Чуйте повече в звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на е-рецепти

От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това означава, че Касата ще проверява достоверността на рецепта в момента на предписването ѝ и така пациентът няма да бъде връщан от аптека заради сгрешени данни в нея, обясниха за БНР от Българския..

публикувано на 06.02.25 в 12:22
Снимката е илюстративна

Увеличават се нарушителите, превишаващи 3-часовия си престой в "синята зона" на местата за инвалиди

Зачестяват сигналите за нарушители, превишаващи 3-часовия престой в обхвата на "синята зона", на местата, предназначени за хора с увреждания.  Директорът на общинското предприятие "Общински паркинги и синя зона" Добромир Арнаудов не отрече съществуването на проблема. Той обясни, че 15 екипа от инспектори извършват непрекъснати проверки, но те няма как..

публикувано на 06.02.25 в 10:30

"Зелената зона" във Варна ще заработи налято?

През лятото се очаква да заработи "зелената зона" във Варна. Подготвя се документацията за провеждане на обществена поръчка за софтуерната поддръжка и управление на кратковременното паркиране. Това каза директорът на общинското предприятие "Общински паркинги и синя зона" Добромир Арнаудов. Той припомни, че "зелената зона" позволява 5-часов платен престой..

публикувано на 06.02.25 в 09:40

Днес решават дали да забранят рекламата на вейпове

Здравната комисия в парламента ще разгледа отложения от миналата седмица проект на решение, според който със закон ще се забранят рекламата, предлагането и продажбата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори и техни аналози, включително на електронни цигари, вейпове, дъвки, бонбони и шоколади с такива вещества, предаде БНР. Предвиден е..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Присъствие с въпросителни - козирките във Варна

В началото на ноември 15 души загинаха, а десетки бяха ранени, след като бетонна козирка се срути на основната железопътна гара в сръбския град Нови Сад. Последваха многохилядни протести с настояване за оставка на правителството.  Трагичен инцидент с козирка имаше преди години и във Варна. Изминаха 17 години от смъртта на 22-годишната..

публикувано на 06.02.25 в 08:45

Без вода в местности и курорти край Варна

Планирано е спиране на водата за днес и ще засегне живеещите край Варна в местностите "Евксиноград", "Ален мак" и "Кабакум", както и в курортните комплекси "Свети Свети Констанитн и Елена" и "Чайка".  Поради планово изграждане на нови ВиК връзки по главен водопровод "Варна-Златни Пясъци - 1 етап" живеещите в посоченит е места остават без..

публикувано на 06.02.25 в 05:57

Студено със силен вятър край морето

Отрицателни са температурите в почти цяла Източна България и по черноморието. Най-ниската стойност измерена в 5.00 часа е в Добрич – минус 5 градуса, минус 4 градуса е в Разград, минус 3 градуса е в Карнобат. По минус 2 градуса е температурата на въздуха в Русе, Силистра, Шумен, Шабла, на нос Калиакра и във Варна. Минус 1 градус – на..

публикувано на 06.02.25 в 05:54