Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студентите, нарисували пейките във Варна: От нас зависи дали животът ни ще е цветен или не

10
Снимка: Даниела Стойнова

Студенти по „Графичен дизайн“ на Варненския свободен университет "Черноризец Храбър" декорираха пейки в пешеходната зона на бул. "Сливница", в близост до Регионалния исторически музей и Община Варна.

В рисуването участваха четвъртокурсниците Кристиян Иванов, Михаела Христова и Милена Кожухарова. Младежите работиха по темата #ВарненскиРаботи. Разнообразните им проектни решения отразяват най-характерните черти на Варна – от екологични през картинни и забавни моменти от градския живот. Проектите включват елементи и от морския свят, който е неотменна част от идентичността на Варна. Посланието е оптимистично, но и с внимание към гражданската съвест на варненци и гостите на града. 

Кристиян Иванов и Милена Кожухарова са двама от студентите, включили се в проекта. "Целта ни е да разкрасим града, да бъде малко по-свежо и интересно. Искахме да има различни теми", поясниха младежите.

Милена е избрала за главни герои на своята пейка гларусите. "Защото всеки човек във Варна има случка - приятна или не, с гларус", обяснява тя. Скоро завършва "Графичен дизайн" и все още не е решила дали ще продължи да се развива в тази сфера или ще избере друга. 




Кристиян е от Велико Търново и е на 23 години. "Реших моята тема да е свързана с екологията, да е малко по-различна. Хората трябва да се замислят дали трябва да си изхвърлят боклуците на плажа или на улицата... Трябва да са по-отговорни и да задържат в себе си отпадъка, докато намерят къде да го изхвърлят", призова Кристиян. Пейката, която е нарисувал той, носи послание за необходимостта от опазване на околната среда. 




"От нас зависи дали животът ни ще е цветен или не", подчертаха студентите. Разговора с тях чуйте в звуковия файл:



Да е цветно и красиво във Варна искат всички. Минувачите от няколко дни се радват на артистичните хрумвания на младежите, и с удоволствие сядат на пейките - я да си починат с чаша кафе или с хладна напитка в горещините, я да разговарят с приятел на открито. 




"Никой не казва нищо лошо за красотата - това е красота, която пълни душата. Аз обичам красотата! Нека пейките продължават да бъдат такива - красиви, и да се пазят", коментираха семейство Мила и Панайот Овчарови, седнали на пейката с послание "Варненски работи": 


Инициативата за #ВарненскиРаботи е на преподавателя Доника Кирова в колаборация с варненска фирма, предоставила материали за изпълнението. „Целта на проекта е да се внесе свежа нотка в оформлението на градската среда, като се привлече вниманието на варненци и най-вече се мотивира активността на младите хора. Те могат и трябва да участват в естетизирането на пространствата, които обитават. С гордост наблюдавам ангажираността на нашите студенти, които не само показват умения в областта на графичния дизайн, но и заявяват привързаността си към града, в който живеем“, подчерта Доника Кирова.

Снимки: Даниела Стойнова, ВСУ "Черноризец Храбър"



По публикацията работи: Олга Карова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
„Битката при Варна“, художник Ян Матейко

Стрелба с лък, рицарски игри и демонстрация на боеве за 580-ата годишнина от Битката при Варна

С тридневен фестивал на открито морската столица ще отбележи 580-ата годишнина от Битката при Варна , водена от полския крал Владислав III Варненчик. Събитието е съвместна инициатива на Република Полша и Община Варна и ще се проведе в дните между 4 и 6 октомври на територия на парк-музея „Владислав Варненчик“. Това стана ясно днес на поредна среща..

публикувано на 21.05.24 в 19:42

Десетки яхти и зрелищни гонки на регатата Varna Channel Cup на 24 май

Варна посреща 24 май с най-красивата ветроходна регата в Черно море, съобщават организаторите. Морската столица ще посрещне „Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост” със зрелищно ветроходно събитие. Десетки яхти ще излязат в акватрорията на варненския залив пред Морската градина за първата състезателна гонка на Varna Channel..

публикувано на 21.05.24 в 19:00

Български стихотворения красят центъра на Варна за 24 май (СНИМКИ)

Центърът на Варна е украсен с пана с известни български стихотворения по случай предстоящия празник на българската просвета и славянската писменост, 24 май.   Произведенията, красящи морската столица, са на знаменити български автори като Елин Пелин, Любен Каравелов и Ран Босилек. Тази година 121 групи с представители на детски..

публикувано на 21.05.24 в 12:05

На Константин ли е кръстено село Константиново?

Село Константиново е разположено на около 15 км от центъра на Варна и на 8 км източно от Белослав. Старото му име е Дерекьой, което буквално означава „село в дере“. Името „Константиново“ му е дадено около 1898 г., когато след опажаряването му от турците се населва отново. Кръстено е на първия заселник дядо Костанда, гагаузин.   Но, Костанда си..

публикувано на 21.05.24 в 10:05

С литургия започна празникът в манастира "Св. св. Константин и Елена" край Варна (СНИМКИ)

В манастира край Варна, посветен на Св. равноапостоли Константин и Елена, вече започна празничната света литургия.  Много хора дойдоха, за да измолят здраве и благословение за себе си и семействата си.  В 12 започва тържеството в едноименния курорт с изпълненията на представителния духов оркестър на..

публикувано на 21.05.24 в 09:27

"Празници Владиславово" започват от днес (ПРОГРАМА)

На 21 май Район "Владислав Варненчик" отбелязва своя празник.  Bсяка година в дните от 21 до 24 май там се провеждат "Празници Владиславово".  "Празници Владиславово" започват днес с празничен водосвет в параклиса "Св. св. Константин и Елена" в местността "Ментеше".  Честването продължава с концертна програма на откритата сцена, където се..

публикувано на 21.05.24 в 08:56
Скалната църква

Резерват Яйлата "пази" Светите Константин и Елена в своята скална църква

Скалната църква се намира в западния дял на резервата Яйлата. Помещава се в пещера с три отделения, последното, от които с отдушник. По стените им са изсечени многобройни кръстове и прабългарски рунически знаци. До иконата на Светите Константин и Елена, може да се види и най-известния български символ - рунически знак "IYI". Използвана е като църква..

публикувано на 21.05.24 в 07:33