Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Христо Пимпирев - антарктическият стопаджия

Проф. Христо Пимпирев
Снимка: БГНЕС


До последната, 31-ва експедиция, антарктическите експедиции се провеждаха на стоп. Днес вече имаме наш научноизследователски кораб (НИК "Св. св. Кирил и Методий"). Това подчерта в интервю за Радио Варна проф. Христо Пимпирев. В Арт салона на Радио Варна той участва в представянето на книгата "Антарктическият стопаджия", написана в съавторство с Иглика Трифонова. 

Книгата разказва за 30-те години проучвания на Ледения континент. По време на представянето Пимпирев подчерта, че чувства Варна като роден град. 

Преподавателят по геология в Софийския университет "Св. Климент Охридски", председател на Българския антарктически институт и директор на Националния център за полярни изследвания е ръководител на 30 български антарктически експедиции. "За да стигнеш до целта, до която си тръгнал - българската база на остров Ливингстън, трябваше да се минат океани, континенти, без да имаш превозно средство, с което да стигнеш дотам. И какво правиш - както беше много модерно преди 30-ина години, заставаш до шосето, вдигаш палец и бавно или бързо стигаш, където си решил да отидеш", спомня си проф. Пимпирев.

Той допълни, че тогава българските учени са се обръщали към приятелски антарктически програми от други държави, които са им помагали в транспорта с кораби или самолети. "Беше си стопаджийство - всеки гледа да закара своите хора. Но това беше едно много сложно стопаджийство - все пак стигаш до най-далечния континент на земята", каза още Пимпирев.

Като чисто геройство определя това, поглеждайки назад в годините, полярният изследовател. "Но това беше и вид просия. Ставаше ми неудобно. Трябваше да прося транспорт за експедицията - транспорт за всички 25-30 души", посочи той.

Днес вече всичко е в миналото, а сега вече имаме наш научноизследователски кораб, подчерта Пимпирев. "Доказвахме, че сме една морска нация. И го доказахме от Варна! Надявам се, че след пет-шест години ще имаме още по-модерен кораб. Иначе ще си стоим забутани в югоизточния ъгъл на Европа", добави той.

Подробностите чуйте в прикачения звуков файл:



Проф. Христо Пимпирев е преподавател по геология в Софийския университет Св. Климент Охридски, учен и полярен изследовател. Председател на Българския антарктически институт и директор на Националния център за полярни изследвания. Ръководител на 30 български антарктически експедиции. Автор на 11 книги, 10 документални филма, един игрален филм и над 250 научни публикации. Проф. Пимпирев е включен в световна класация на стоте най-изявени полярни изследователи на Земята. Пимпирев връх на о. Александър, Пимпирев ледник и Пимпирев бряг на о. Ливингстън в Антарктида носят неговото име.

По публикацията работи: Олга Карова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Атанас Костурков

Строителен предприемач: Най-достъпни са жилищата в големите блокове

Нестабилната икономическа и политическа обстановка в България се отразяват сериозно на строителния бранш. Това коментира за Радио Варна строителният предприемач Атанас Костурков. Той има поглед върху развитието на строителството на страната от 1989 година до днес и допълни, че най-трудно в момента е намирането на качествени кадри в сектора. На..

публикувано на 02.10.24 в 10:00

Рибари настояват за по-голям контрол при улова на рапани в Черно море

20 тона на година е количеството на уловената черноморска бодлива акула от български рибари. Уловът е много по-малък в сравнение с преди няколко години, когато е бил около 150 тона. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов, който е председател на Асоциацията на производителите..

публикувано на 02.10.24 в 08:37

Варна - ключова спирка на бизнес форум, посветен на добрите практики сред брокерите

Варна бе избрана за последна спирка на бизнес форумите в рамките на проекта Real Estate Business Forum Center Works. Темата тази година е „Стандарти на бъдещето в средата на живота“, а целта е да се обсъди визията на местната власт за устойчиво развитие на градовете. Това каза за Радио Варна Снежана Стойчева - управител на компанията..

публикувано на 01.10.24 в 14:51

Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE): Не мисля, че перфекционизмът въобще е даден на човечеството

Интервю с Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE) Една от бандите, които определят стандартите в спийд и пауър метъла RAGE, навъртя четири десетилетия. За това и следващия гост в „От другата страна” е лидерът на немските метъляги Peter "Peavy" Wagner. Сега, ако трябва да обясняваме кои са RAGE и кой е Peavy, начи, не сте си написали домашното...

публикувано на 01.10.24 в 13:25

Добо Мързов: Музиката е универсалното лекарство!

На 1 октомври, когато светът празнува Музиката, Ви срещаме с човека, за когото тя, Музиката, е спасение и смисъл. (бел. ред. Във всеки един ред, в който думата "Музика" се спомене в този текст, тя ще бъде изписана с главна буква - заради силата, която има, и заради заряда, който носи тя за събеседника ни и за всички, които я обичат).  Добо..

публикувано на 01.10.24 в 11:40

105-годишната Евдокия Чочева: В Стара Варна утрото започваше с песен...

105 години навърши на 29 септември Евдокия Чочева - варненка, родена в Гръцката махала, и пазеща духа на Стара Варна в сърцето си. Вероятно най-възрастната варненка е неуморима и с  буден интелект, вълнува се от политическите събития и слуша от сутрин до вечер любимото Радио Варна. Пристрастието ѝ към БНР идва от това, че нейната сестра - Недялка Цанева,..

публикувано на 01.10.24 в 08:00

Урбанист от Дания: Веломрежата във Варна на места не е добре свързана

Морската градина на Варна е невероятна. Такова място нямат Копенхаген и други големи градове. Това сподели специално за Радио Варна датският урбанист Леон Легеланд, след разходката си с велосипед в морската столица.  “Устойчива градска мобилност - хора и публични пространства” беше темата на третото събитие от тазгодишното издание на “Форум за Варна”,..

публикувано на 30.09.24 в 07:20