Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Академия за овчари ще подготвя желаещи да отглеждат автохонни породи у нас

3
Пирин
Снимка: Академия за овчари

Първата Академия за овчари у нас отвори врати в Пирин планина. В нея вече се обучават 20 кандидат-овчари и 8 деца. Идеята на академията е да предаде знания и опит на хора, които желаят да отглеждат овце, както и да научат повече за автохонните /местни/ български породи като каракачанската овца, която се отглежда в планината.

С времето и особено след пандемията, все повече млади хора избират да живеят далеч от градовете, с намерението сами да произвеждат храната си – като това включва отглеждането на зеленчуци, плодове и селскостопански животни. В същото време това е свързано и с общото търсене на по-качествена храна. Млечните продукти, които се произвеждат от автохонните породи овце и кози, особено планинските, са с 90 % по-качествени от продуктите, които се произвеждат от останалите породи, каза за Радио Варна Ангел Тодоров, който е бизнес – консултант към Академията за овчари и е единият от обучаващите са в момента.


Истината, обаче, е че овчарството не е прост занаят, с който всеки може да се справи, категоричен е той. Ангел е семеен с четири деца, като най-голямото му дете е на 6 години. В момента живеят в пиринското село Илинденци, а обучението в овчарството се провежда във високите части на планината от потомствения овчар Тодор Георгиев, който отглежда две автохонни породи - каракачанска овца и планинска дългокосместа коза.



Ангел решава да смени живота от равнината с този в планината, като преди да отиде в Пирин е живял във варненското село Неофит Рилски, а после малко и във Ветрино. Сега учи за овчар и помага в първия семестър на Академията, за да може тя да стартира от догодинаи и в нея да се изгради образа на овчаря на бъдещето, а професията да се върне в ежедневието на хората като достойна, перспективна и предприемаческа, споделя той.

Как се прави кошара, как се доят овце, как се води стадо и още куп други тънкости в занаята ще се изучава по време на обучението, което ще е в четири семестъра – зимен, пролетен, летен и есенен. Обучението е съобразено с годишните сезони, защото всеки един от тях крие специфики при отглеждането на овце и има особености за живот във високите планински части.

Интересът към пилотния проект е голям и обхваща хора с различни професии, разказа още Ангел Тодоров. Сред сегашните обучаващи се има кинезитерапевти, търговци, крупни бизнесмени.

Ако пилотният проект се окаже успешен, Академията ще обяви прием за кандидат-овчари през следващата година. Ще има задочно и редовно обучение.

Лесно ли е отглеждането на овце или е занаят, който трябва да се учи – въпросът зададе на варненци стажант- репортерът ни Виктория Керемедчиева, която е ученичка в Първа езикова гимназия във Варна. Според варненци никой от тях не би се справил с отглеждането на овце, ако изведнъж се наложи да се грижи за тях - нито хората, които са от село, нито тези от града. Хората посочиха, че за тази работа са нужни познания и подготовка, че овчарството е сериозна професия, но най-важното в отглеждането на животни е човек да ги обича и да полага грижи за тях.



Снимките са на Академия за овчари


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00