Най-популярният средиземноморски курортен град в Турция – Анталия, регистрира силен сезон през август, като резервациите се възстановиха след забавянето през предходните два месеца, което обърна тенденцията, а представителите на индустрията смятат, че голямото търсене и хубавото време ще удължат сезона до ноември.
През август процентът на заетост на хотелите в южната част на Анталия надхвърли 90 %, което се дължи на търсенето от Русия, Германия, Обединеното кралство и Полша, предаде БГНЕС.
Според данните броят на туристите, кацнали в провинцията, е надхвърлил 9 млн. души, което представлява над 20 % увеличение на годишна база в сравнение с предходната година. Около 872 000 посетители са пристигнали само през първите 10 дни на август, което е с 11% повече спрямо 2022 г., сочат данните на губернаторството на Анталия.
С тези цифри се твърди, че Анталия е изпреварила знаковата 2019 г.
Представители на индустрията подчертават, че стабилните резервации за септември и октомври предполагат, че туристическият сезон е на път да продължи и през ноември.
Възстановяването следва кратки сътресения, особено поради опустошителните земетресения, които засегнаха югоизточния регион на Турция в началото на февруари.
Забележителният спад в търсенето от страна на руски и украински посетители, които все по-често инвестират в недвижими имоти в Анталия, доведе до лек спад в хотелските резервации. Ситуацията се влоши допълнително от 50%-то увеличение на цените на хотелите в сравнение с предходната година.
Каан Кавалоглу, ръководител на Средиземноморската асоциация на хотелиерите и операторите (AKTOB), изтъкна въздействието на чуждестранните инвестиции в недвижими имоти върху процента на заетост.
Кавалоглу заяви, че чужденците са закупили около 110 000 имота в Анталия, което води до засилена конкуренция за настаняване сред туристите. Много от тези имоти се отдават под наем на приятели и роднини, което води до леко намаляване на хотелските резервации, добави той.
Той подчерта значението на ефективното регулиране за управлението на тази променяща се среда и отбеляза, че министерството на културата и туризма се занимава активно с този въпрос и планира да въведе нови мерки до края на годината.
Въпреки тези предизвикателства, той потвърди, че хотелите в Анталия успешно са намалили цените за август, в резултат на което текущата заетост надхвърля 90 %.
"Смятаме, че тези нива на заетост ще се запазят и през септември и октомври. Сезонът може да продължи до средата на ноември", каза Кавалоглу.
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..