Ако си цвят, какъв ще бъдеш: кобалтов или тюркоазен, ако си цвете: маргарита или кокиче? Признайте, че подобни въпроси привличат вниманието с това как разпределяме отговорите в таблици, създаваме статистики. Влагаме в избора дълбоки общовселенски значения от типа на: вие сте открит, сърдечен и отзивчив човек, който уважава другите, не понася лъжата и често страда в личния си живот. Или напротив: травма от миналото не ви позволява лесно да се доверите на хората, но направите ли го, това е завинаги.
Значенията може да са сходни, ако носите дълъг шлифер, кърпичка в десния джоб и сутрин тръгвате с ляв крак вместо с десен. Всеки детайл може да разкрие неподозирани дълбини и ярки сигнали, пренасяни поколения наред.
Шегувам се... Но днес, докато вървях по главната улица, се запитах: "Добре де, в стила на всичко изброено по-горе, ако само за миг си представя, че съм кафене, какво точно бих искала да бъда?". Обичам приятелите си и кафенетата затова веднага направих микс и запитах някои от първите какви предпочитат да са, в случай че са второто.
В единия отговор имаше малко, сгушено в планината кафе. През френските му прозорци се виждат фантастични гледки на върхове и гъсти борови гори, а в залата ухае на билков чай и мед от борови връхчета.
Друг ми описа кафе на брега на морето. Вълните весело закачат посетителите, замерват ги с мидички и рапанчета, а после бързо се отдръпват, сякаш да се полюбуват на резултата от непринудената си игра. Чайки прелитат над масите като съвестни охранители, които бдят нито бисквитка и нито трохичка от мъфин да не се пропилее напразно и да не остане неизядена. Рано сутрин ухае на свежи очаквания, силно еспресо и вечно море - спокойно, тревожно, замислено, шумно, решително, романтично; море в различни настроения и нюанси, но винаги тук. Море, което определя гледката, снимката, ситуацията, преживяването, спомена, деня, а много често определя живота.
Научих за кафене, в което огънят красиво танцува в камината, в кафето за аромат и за сгряване е добавена глътка коняк, а отвън зимна виелица рисува по стъклата невероятни бели картини, като художник, който бърза да излее страстта и вдъхновението си преди музата да е отлетяла.
Имаше различни кафенета – всяко според характера на човека, който си го представя и го описва.
А моето кафене?
То е на централната улица. Столчетата са разположени с лице към пешеходната зона. В мързеливите летни следобеди изглежда сякаш спокойно се е излегнало под сянката на светлите чадъри, от които висят саксии, преливащи от пъстри петунии. Цветовете им – розови, цикламени, бели и сини като водопади от радост валят над главите на минувачите и се сливат с веселите цветове на дрехите, с усмивките по лицата на хората, с ехото от оживените им разговори.
Моето кафене наблюдава този пъстър, красив, вълнуващ, незабравим и неустоим живот и едновременно участва в него с цялото си сърце. Сливат се ароматите на кафе, ванилия и летен град, на радост и оживена централна улица.
Не е кафене, а обяснение в любов на града, на хората, на света и на живота.
Но каквото и да ви кажат гурутата на съвременните подтекстове, не търсете таен смисъл в това!
Просто животът е прекрасен, лятото - невероятно, хората сега са шумни и слънчеви, а оживлението на главната улица - неустоимо.
И всичко това си струва да бъде преживявано и оценено. Отново и отново. Ах, как си струва!
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..
Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...
142 срещу 132 са издадените актове за раждане през 2024 спрямо предходната година. Това показват справките на дирекция Гражданска регистрация и административно обслужване в община Балчик. Първият издаден акт за раждане за 2025-а е в регистъра от дата 2 януари, но момченцето Николай Асенов е роден на 22 ноември миналата година в Полша. В балчишкото..
Новородените в АГ-болницата във Варна са повече момчета (957) и по-малко момичета (924). Тази тенденция се запазва през последните няколко години. С имена Александър, Георги, Иван и Калоян се кръщават най-често момчетата, родени през 2024-та година. А при момичетата в първата част от класацията са: Никол, Александра, Валерия, Виктория и..
На 8 януари се празнува Денят на родилната помощ, известен още като Бабинден - (по стар стил празникът е на 21 януари, по нов - на 8 януари). Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на "бабите" - жените, които помагали при раждане на младите булки и невести, които са раждали. Обредността през този ден е подчинена главно на..