От дълги години агресията в училище е проблем, с който обществото ни се сблъсква.
Наскоро от УНИЦЕФ разпространиха данни, които са меко казано тревожни и показват, че всяко второ дете в България до 18 години е преживяло някаква форма на насилие. Това са около 47% от подрастващите. Най-често това насилие се наблюдава в училищна среда. Поради тази причина, от синдикат „Образование“ към КТ Подкрепа предложиха връщането на една стара и забравена практика от времето на социализма – оценката за дисциплина като мярка срещу покачващата се агресия сред учениците. От учителския синдикат настояват и за наказания на родители.
Според образователния експерт Александър Ангелов от Центъра за творческо обучение, въвеждането на оценка за дисциплина няма да промени нищо и би била важна само ако задейства механизми за преодоляване на агресията. Той даде пример с Финландия, където се справят с подобни проблеми с много работа с учениците, в която се включват дори и родители. Оценки няма. Според Ангелов, същият модел може да бъде приложен и у нас.
Психологът Добринка Тотева-Горанова е на мнение, че един от основните проблеми е "прехвърлянето на топката" и отговорността между учители и родители. По думите й, трябва да има и повече педагогически съветници в училищата.
Образователният министър Галин Цоков също поиска да има повече психолози и ментори в училищата и градините и да се работи повече с родителите. На този етап обаче всичко е в сферата на предложенията. А дали максимата, че всяко нещо ново е добре забравеното старо ще има успех в справянето с агресията в училище – отговорът и на този въпрос на засега остава неясен.
Повечето от учениците в България дори не са и чували за оценки за дисциплина. И питат „какво е това“? Други пък не само, че знаят за тези оценки, но и подкрепят подобна мярка.
Сред учители и родители мненията са също разнопосочни.
Чуйте повече в звуковия файл
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..