Да покажем едно по-различно и успешно производство в сърцето на Добруджа, позната като житницата на България, и повод за веселие в село Дропла и община Балчик. Това е целта на земеделския производител Мартин Маринов – инициатор на първия открит ден на сливовите градини в Дропла на 4 септември.
Той е второ поколение земеделец в семейното стопанство, което освен зърнопроизводство отглежда и 80 декара сливови масиви, които се намират на изхода на селото в посока Генерал Тошево. Празникът ще започне там от 16,30 часа и ще се проведе със съдействието на местното читалище "Велко Ангелов-1940" и Община Балчик. Събитието ще премине с поздравителна програма на самодейци от региона, както и с дегустации на кулинарни изкушения от сини сливи, много игри и изненади, разказа Маринов. Ако има желание от хората празникът да продължи и занапред като място, на което да забравят за проблемите от ежедневието за час-два, защо да не стане и ежегоден – смята производителят.
По думите му Добруджа дава добра почва за сливата. „Това е добра култура, която се развива добре за нас, успяваме да направим едно добро насаждение. Тази година е нетипична, доста тежка с големи предизвикателства в овощарството и зърнопроизводството. Има търсене и потребление на сливи в България – както за директна консумация, така и за преработвателна промишленост. За жалост, времето не е с нас– цената не е задоволителна на фона на високите разходи, рекордни за последната стопанска година", обясни Маринов. По думите му държавната политика в момента е такава, че няма достатъчно инструменти, които да защитят производителя и крайния потребител.
"Производителят има най-ниската цена в цялата верига от полето до крайния потребител. Следващият след нас умножава цената минимум по две. В момента се набляга на други неща – субсидии, които изкривяват пазара и не постигат нужните резултати“ – е мнението на стопанина, създал сливовите си градини преди 6 години. Стопанството има и други идеи за нетипични култури в Добруджа, но времето ще покаже дали ще ги осъществят.
Чуйте повече от репортажа на Албена Иванова:Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно..
Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..
„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..
Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...