Самодейните колективи при Народно читалище „Свобода 1897” е. Гурково организира краеведска експедиция, включваща концерт и посещение на места, свързани с българската история в Северна Добруджа – Румъния. Тя ще се състои на 23 и 24 септември. Това ще бъде първото организирано пътуване по местата, откъдето са тръгнали корените на тези хора, общо 45 души. Председателят на читалищното настоятелство Наталия Георгиева е внесла докладна – записка за дофинансиране с 2 500 лева на програмата за читалищните дейности за 2023 г., която ще бъде разгледана от Общински съвет на сесия на 5 септември:
„Самодейните ни групи и краеведският клуб „Родна Добруджа“ при нашето читалище бяха поканени за краеведска експедиция и съвместен концерт в Северна Добруджа, Румъния, откъдето са дошли нашите сънародници и преселници, заселили се в с.Гурково след Крайовската спогодба между Царство България и Кралство Румъния от 1940 година.
Жива е част от първото поколение след самите преселници, а с нея и споменът за историческата несправедливост към българите в Северна Добруджа. Именно тези наследници, които никога не са посещавали местата, от които са тръгнали корените им, ще участват в експедицията до родните места на родителите им в Румъния.
Програмата включва концерт на самодейците ни в Дома на културата в с. Пашакъшла (Visina) съвместно с Ансамбъла за български народни танци Цветелина (Sfitilina) от същото село, посещение на гробищата и църквата в с. Караманкьой (Salcioara), посещение на Музея на ориенталското изкуство и българската църква с гробище в гр. Бабадаг“.
Краеведският клуб "Родна Добруджа“ е създаден през 2021 година, в неговата програма досега влизат филмиране и дигитализиране на спомени за родна Добруджа на YouTube канала на читалището - досега 6 епизода са заснети и качени. Продължаваме да събираме и обработваме материали, затова каним всички, които могат да разкажат за спомените, празниците, традициите и обичаите на Добруджа, да се обърнат към нас, за да ги заснемем. В програмата ни влиза и един речник, който се пише от две години от Георги Джилянов – композитор и почетен член на нашето читалище, в който се включи и Димка Кирчева – ръководил напевческата група „Преселски накит“. Идеята е този речник на добруджанския диалект да бъде илюстриран и да намери място в YouTube канала ни, както и тази експедиция – сподели Георгиева.Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно..
Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..
„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..
Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...