На 4 септември в Балчик започват теренни археологически проучвания на късноантичната и ранносредновековна крепост "Хоризонт", за които от Министерство на културата са осигурени 46 750 лв. Проектът на Историческия музей в Балчик е един от 20-те одобрени в цялата страна. На терен ще работят д-р Румяна Колева, д-р Чавдар Кирилов и студенти от СУ, както и директорът на ИМ – Балчик Радостина Енчева. Те ще продължат до края на месеца.
Теренните проучвания на крепостта започват през 1972 г. и траят (почти без прекъсване) цели осемнадесет години до 1990 г. Разкопките са подновени след близо две десетилетия по инициатива на Исторически музей – Балчик. През 2009 г. между музея и Софийски университет "Св. Климент Охридски" е сключен договор за сътрудничество, на базата на който всяка година се извършват археологически проучвания - припомня Радостина Енчева.
„Толкова много ще се промени като цяло теорията за крепостта -дали е прабългарска, или византийска, дали е самата крепост е военна за защита. През 2024 година, когато се навършват 15 години от подновяването на разкопките, аз се надявам да направим с колегите едно книжно тяло, което да обедини резултатите от тези проучвания“ – каза тя.
Освен това Енчева се надява един ден крепостта да се превърне в археологически парк, където да се провеждат антични фестивали с участието на групи за възстановки. "Може да бъде направена база за археолозите, малък музей за експониране на находки, открити в късноантичната крепост, също с една сцена, на която да преминават различни културни програми" - смята директорът на балчишкия музей, че има реална възможност това да се случи по проект с европейски средства. Балчиклии заслужават мястото да бъде реставрирано, консервирано и обживявано - пожела си Енчева скоро това да се случи.
Късноантичната крепост "Хоризонт" е най-голямата крепост по площ в България от края на V и началото на VІ век. От 1992 г. е обявена за Паметник на културата от национално значение. Всички находки от проучванията се съхраняват в Историческия музей в Балчик. Сред най-атрактивните намерени предмети са две златни монети от времето на император Никифор ІІ Фока. Под крепостта е имало некропол. В южната част на обекта, близо до кръглата кула, са открити погребения, в едно от които е намерена монета от ІІІ век.
Младежка фондация АМОРФА е основана на 25 януари 2009 г. във Варна с мисията да създава най-различните, автентични и интересни дейности на млади хора за млади хора и града. Вече 16 години програмите на фондацията са мост за варненските младежи към образованието, творчеството, креативността и свързването в общност. А 2024 г. беше една от..
Православната църква почита паметта на Свети Григорий Богослов. Той е един от тримата кападокийски отци на Църквата заедно със Свети Василий Велики и брат му Свети Григорий Нисийски. Свети Григорий Богослов е известен със задълбочените си богословски трудове и изключителните си речи за християнската вяра. Григорий Богослов е..
И тази година Университетските Ботанически градини публикуваха своя INDEX SEMINUM (от латински „списък със семена“). Ежегодно се осъществява обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да поръчват семена. Съгласно Международната конвенцията за биологично разнообразие, влязла в сила..
Изолация, финансов контрол, заплашване, физическа и емоционална злоупотреба. Това са различни форми на домашното насилие научиха ученици от езиковата гимназия в Добрич по време на гостуването си в Окръжния съд. По темата за домашното насилие те разговаряха със съдия Павлина Паскалева – какви мерки за защита може да постанови съдът според Закона за..
Всяка година хиляди българи заминават за чужбина, където се установяват и започват работа. Освен в едната посока, все по-често терминалите по летищата се пълнят и със завръщащи се у нас след дълги години зад граница. Именно тези хора най-често се обръщат с молба за съдействие към Здравноосигурителната ни каса за да им бъдат прехвърлени здравните..
С нов камион за снегопочистване и косене разполага вече Община Вълчи дол. Обществената поръчка бе обявена през ноември и в началото на новата година бе избран доставчикът на машината. Тя е рециклирана, но с високотехнологичен инвентар за всички нужни зимни дейности, съобщават от общиснкия пресцентър. Транспортното средство е оборудвано със..
Днес българската морска общност отбелязва 132 години от рождението на капитан I ранг Георги Славянов. Георги Славянов има големи заслуги за развитието на ВМС и подводното плаване. Той е и един от началниците на ВВМУ. Командир е на първата българска подводница UB18. Дава тласък на пристанищните корабостроителници в Русе и Варна за строеж и..