Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лесна работа: Преяждане

Снимка: БГНЕС

Напоследък се заговори за преяждането с власт, намесиха се актуални жанрове от типа на политическа гротеска. Искрите, които прескачат, стават все по-ярки и по-видими: вече не си ги прехвърлят кротичко под масата с вечерното питие, а ги размятат по всяко време и на всяко място. Личи си, че е септември и интересното започва. Лошото на интересните сюжети е, че обикновено се отразяват зле върху всички, само че колкото по-далеч си от главните герои, толкова по-болезнен е отзвукът. Но това е друга тема и не сме се събрали, за да откриваме топлата вода, при все че отдавна й се наслаждаваме.

И така: преяждането.

Това е нещо дълбоко неправилно, независимо в коя област го практикуваме: дали се тъпчем с крекери, с луксозни стоки или с повече възможности да тропаме по масата и да внушаваме на хората колко сме по-големи, по-красиви, по-умни, по-богати, по-съвършени и по-влиятелни от тях.

В този план на мислене преяждането с власт е като преяждането с френска селска торта. Защо избрах точно този десерт? Защото от една страна хората го харесват и са склонни да злоупотребяват с хапването му, а от друга страна рецептата е българска. Сериозно. Разровете се в дебелите кулинарни книги и ще установите, че точно във френската селска торта няма нищо френско селско! Звучи малко като в политиката, нали? Заглавието едно, посланието – друго, а съдържанието – прескочило през няколко огради и докато го търсиш, не можеш да се ориентираш и да се начудиш: „А! Всъщност това ли трябваше да получа? Едно очаквах, друго обещаха, трето се случва, а четвърти отделен въпрос е дали изобщо нещо се случва в набелязаната посока“. Такива ми ти работи с преяждането с власт и френски селски торти.

Преяждането води до хронична умора и вечен глад. Искаш още и още от същото, без значение дали е шоколад, недвижими имоти, или контрол над хора и ресурси. Нещо като реактивна хипогликемия в общочовешки и общожитейски план. Чувал си, че трябва често да похапваш, търсиш нещо сладко, това изстрелва глюкозата нагоре. А всъщност при по-малки скокове, следват и по-малки спадове.

Иначе казано: преяждането с власт и други сладки неща, те кара все по-често и все повече да забиваш юмрук в масата, изисквайки подчинение и пълен контрол над ситуацията. И още, и още, и повече, и повече.

Хубавото е, че всяко подобно състояние е обратимо, стига разбира се, да бъде осъзнато и човек да има волята да работи и да го променя.

Как? С изравняване на глюкозната крива. Вместо пастички, хапваш салата, вместо: „Аз съм велик, ще правите каквото кажа, защото така“..., започваш с изречението: „Благодаря ти за вниманието! Ти какво мислиш по този въпрос? Какво предлагаш?“. Това изравнява глюкозната крива и всички покачвания и спадове се усещат по-леко, спокойно и не толкова драматично. Всяка разумна промяна на хранителния режим дава шанс нещата да вървят плавно, балансирано и здравословно.

Ами, хора, започвайте със салата! Добавете към храната протеини, мазнини и фибри и оставете десерта за финал!

Не може непрекъснато да се тъпчем с френска селска торта в трапезно, политическо и във всяко друго отношение. Така вместо понякога да се наслаждаваме на чудесен десерт, го превръщаме в зависимост и правим от ефекта дефект. Обратното звучи по-добре и по-здравословно, нали?

Толкова за преяждането с власт, храна, предмети, имоти и каквото там си пожелаете. Всъщност поддържането на баланс е лесна работа. Освен това много помага и дава прекрасни резултати.



По публикацията работи: Даниела Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бутан - страната с министерство на щастието

Бутан, малкото кралство в Хималаите, е страна, в която щастието е основно право, което е гарантирано от конституцията. Грижа за това всички да бъдат щастливи задача има Министерството на щастието. Това припомни пътешественикът Пламен Узунов. Щастието се крепи на четири основни стълба. Водещо е житейското правило да живееш природосъобразно, да опазваш..

публикувано на 10.07.24 в 15:57

През април 2024 г. вносът на стоки на България от ЕС се увеличава с 11.9%

През периода януари - април 2024 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 6.4% спрямо същия период на 2023 г. и е на стойност 17 680.1 млн. лева, съобщиха от НСИ. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 62.0% от износа за държавите - членки на ЕС .При износа, разпределен според..

публикувано на 10.07.24 в 13:38

Колаген и биотин, строителните материали на красотата

В днешния свят, където външният вид играе важна роля, много жени търсят начини да подобрят здравето и красотата на косата, ноктите и кожата си. Колагенът и биотинът са две ключови съставки, които могат да ви помогнат да постигнете тази цел. Тези хранителни добавки предлагат множество ползи, които ще разгледаме в тази статия. Какво е Колаген?..

публикувано на 09.07.24 в 13:56

ВСУ "Черноризец Храбър" е домакин на обучение, организирано от Българския олимпийски комитет и Червения кръст

Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ ще бъде домакин на обучение по проект „Спортен треньор+“, организирано от Българския олимпийски комитет и Българския червен кръст. Очаква се в него да се включат треньори по над 10 вида спорт от Варна и региона, които работят с бежанци и/или с деца и младежи в риск. Събитието ще бъде открито на 10..

публикувано на 09.07.24 в 11:37

Турция и България с най-ниски нетни доходи в Европа

Турция и България отчитат най-ниските средни годишни нетни доходи в Европа, съответно 8 968 евро за Турция и 9 355 евро за България, съобшава БГНЕС. Според Евростат, официалната статистическа служба на ЕС, Швейцария оглавява списъка с впечатляващата средна годишна нетна заплата от 85 582 евро, която е значително по-висока от всяка друга..

публикувано на 09.07.24 в 07:23
Черна чайка

Черната чайка долетяла във Варна от остров Свети Иван?

Възможно е черната чайка, която през почивните дни стана хит в социалните мрежи, да е долетяла във Варна от остров Свети Иван. Това коментира за Радио Варна Ивайло Иванов от Българското дружество за защита на птиците. Той обясни, че преди три години на острова е била заснета друга черна чайка. Иванов припомни, че на остров Свети Иван се..

публикувано на 08.07.24 в 14:01

Лесна работа: Пътуване с влак

Когато лятото обгърне с гореща ласка всяко място, далеч от брега, жадуваме за дълъг уикенд край морето. И ето ме, трийсет години след последното си пътуване с железниците, решавам да се метна във влака. В нощния, разбира се, за да получа колкото може повече море. Вече съм на гарата. На електронното табло се мъдри половинчата..

публикувано на 08.07.24 в 12:00