Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Деня на Съединението

Проф. Христо Кожухаров: Днес българите се обединяват когато са застрашени или предадени

Колективните спортове ни обединяват повече, отколкото индивидуалните, каза още психолога

Да се обединяваме ни е заложено в гена, смята професор Христо Кожухаров


Денят на Съединението на Княжество България с Източна Румелия е подходящ повод да се замислим колко обединени сме днес като общество. Какво може да ни накара да сме единни отново - така, както сме били преди 138 години и кои са линиите на разделение днес? Отговорите на тези въпроси потърсихме от психолога проф. Христо Кожухаров, който е председател на Българската психиатрична асоциация и преподавател в Медицинския университет във Варна.

"От една страна, като народ, като ген, ние сме склонни да бъдем заедно. Имаме миналото да бъдем част от нещо. Сега обаче ни обединяват много малко неща", коментира проф. Кожухаров.

Според него в днешно време сме склонни да се обединяваме когато сме в опасност или сме предадени, а също и при казуси с жертви. Един от последните примери беше случаят с Дебора от Стара Загора.

"Не е лошо, че ни обединяват такива казуси. И Великобритания преди години се беше обединила покрай случая Маделин и търсеха и даряваха. При нас обаче следва още един процес, който според мен не е много добър. Това е идеализацията. Ние правим след това от жертвите герои. Не, жертвите не са герои", категоричен беше психолога. Той допълни, че днес ни липсват герои и личности, на които да се възхищаваме и да искаме да бъдем като тях. Такива личности със сигурност не са и днешните политици.

"Дори и в политикатa ние се обединяваме около отричането. Много партии обединяват хората, отричайки нещо, а не в името на нещо", каза професор Кожухаров и напомни, че до вчера политиците са били част от нас. "Днес обаче се разделяме на ние и те", допълни той.

"На някакво друго ниво ние също искаме да сме на тяхно място. Ние казваме, че ще бъдем различни ако сме на тяхното място, но дали ще е така наистина", запита се професор Кожухаров.

Психологът беше категоричен, че спортът има силата да обединява хората, но според него колективните спортове обединяват повече отколкото индивидуалните.

Какво трябва да променим за да започнем да бъдем по-единни като общество? Чуйте в интервюто на Иван Барбов с проф. Христо Кожухаров в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23

Жители на Суворово събраха пари за нови камбани на храма "Възнесение Господне"

С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..

публикувано на 30.01.25 в 07:20