Както всяка година, на 15 септември хиляди ученици и техните учители ще прекрачат прага на родните училища. На фона на данните от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", според които учителите до 29 г. у нас са 6.5%, а общият процент на младите учители възлиза на около 15 на сто, все пак има млади българи, за които учителската професия е желана и е нещо повече от просто работа. Един от тях е Живомир Момчев - преподавател по Технологии и предприемачество и Изобразително изкуство във варненското частно училище Мечтатели. Макар да е в системата на българското образование сравнително отскоро, той е убеден, че това е професията, която иска да практикува занапред.
Усещам се много добре в ролята на учител. Общуването с децата е изключително зареждащо, макар работата с тях понякога да е изтощително занимание. Най-хубавото е, че ни напомнят, че и ние сме били деца - нещо, което ние, възрастните, често забравяме.
Живомир преподава на деца от първи до седми клас - възраст, в която дори една-две години разлика оказват огромно влияние в интересите и степента на развитие на децата.
От 7-годишните до 14-годишните разликата е много голяма. Забелязваш как дори между четвъртокласниците и петокласниците много неща са различни - това, от което се вълнуват, начинът, по който говорят, нещата, които споделят... И ти трябва да си навсякъде, да вникнеш във всяка възраст и да отговориш на техните потребности.
А какви качества трябва да притежава един млад човек, за да бъде успешен учител?
Според мен най-важното е да си спокоен и търпелив, на което така или иначе децата бързо те научават. Лично аз забелязвам, че сравнително малката възрастова разлика между мен и тях (макар че е повече от 25 години) им харесва - лесно ми се доверяват и споделят с мен всичко, което ги вълнува. Чувстват ме близък, а това е голям плюс за всеки учител - доста улеснява работния процес.
Свикнали сме да говорим за българската образователна система като тромава, ретроградна и безперспективна. Но какви са днешните методи на обучение, развива ли се в нова посока българското училище? Живомир Момчев споделя:
Развива се, да. Работи се по програма "Иновации в действие", която цели да внедри елементи на забава и игри в процеса на обучение по предмети като Физика, Химия, Математика и всички останали, които някога ни бяха досадни. Доста училища полагат усилия да бъдат иновативни, в това число и нашето. Наскоро присъствах на семинар относно иновативните начини на преподаване, където беше представен метод на обучение под формата на електронна игра - децата имат възможност сами да програмират специални устройства, чрез които в последствие възприемат новия материал. За мен това е бъдещето на преподаването - процесът ще става все по-интерактивен.
И накрая за бъдещето - на България и на нашите деца.
Определено съм оптимист за бъдещето на България. Днешните деца са много интересни млади хора, доста по-различни от това, което ние бяхме. Да, заобиколени са от безброй неща, които им крадат от вниманието - навсякъде е пренаситено от информация и развлечения, заради които на децата днес им е все по-трудно да проявят интерес към каквото и да било. Но занапред тази среда ще става още по-пренаситена и мисля, че те ще се справят с това предизвикателство. Така че спред мен ги очаква светло бъдеще.
Целия разговор с Живомир Момчев слушайте в прикачения звуков файл.
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..