Двойно по-ниски са добивите от пролетните култури слънчоглед и царевица през тази година в област Добрич. Причината е в неблагоприятните метеорологични условия – липсата на валежи от селскостопанско значение, високи температури, придружени със силен южен вятър за дълъг период от време.
Данните към момента на Областната дирекция "Земеделие" в Добрич показват, че средният добив от слънчоглед през тази година е 150 кг/дка и 300 кг/дка за царевицата. Пожънати засега са 260 000 декара слънчоглед от общо 845 000 в област Добрич. Средният добив от културата е със 110 кг/дка по-малко в сравнение с 2022 г.
Жътвата при царевицата също е започнала, като от прибраните до момента 20 000 дка добивите на стопаните са в широки граници – от 150 до 300 кг/дка, при 600 кг/дка миналата година.
От ОД "Земеделие" Добрич не са предоставили информация и за пропаднали вследствие на сушата площи, но по данни на земеделците хиляди декари само от царевица изобщо няма да бъдат реколтирани.
Централната избирателна комисия е в готовност да предостави повторно на фирмата "Информационно обслужване" хартиените протоколи и електронните носители, които Конституционният съд предостави, за да се преизчислят резултатите от изборите на 27 октомври миналата година, предаде БНР. Това се налага, след като Софийска градска прокуратура е иззела от..
Нова асфалтова настилка ще бъде положена на входа на Морската градина във Варна. Започва извършването на "малки ремонти" по пешеходната зона на централната градска част, съобщават от общинския пресцентър. Поетапното отстраняване на компрометираните участъци започва със седем приоритетни точки по бул. „Сливница“, бул. „Княз Борис I“и пл...
Проверка на служители на Община Варна е установила незаконна сеч на дървета в местността Баба Алено. Действията по проверката са предприети след сигнал. За незаконната сеч са съставени констативни протоколи. Установена е фирмата, извършила сечта и са предприети действия срещу нея. Това съобщи за БНТ заместник-кметът по обществен ред и сигурност Илия..
Почти е готов ремонтът на околовръстната артерия на кв. „Владислав Варненчик“. На бул. „Янко Мустаков“ до края на седмицата ще бъде положен последният пласт настилка, ще бъдат изградени ново осветление и тротоари, а през следващата седмица ще бъде разграфена и пътната маркировка. Това съобщава кметът на Варна Благомир Коцев във Facebook. Други..
Община Варна има намерение да поеме нов дългосрочен дълг в размер до 26,3 млн. лв., с които да реализира общо 18 проекта на обща стойност 70,5 млн. лв., както и още един проект, който ще се финансира по вече сключен договор за кредит от 2023 г. в размер до 2,2 млн. лв. Средствата ще се изразходват за съфинансиране на 15 проекта по Националния план за..
Увеличението на тол таксите и винетките да се отложи с една година. Това предлагат от Европейския център за транспортни политики /ЕЦТП/. Предложението е адресирано до министър-председателя, министъра на регионалното развитие и благоустройството, както и до редица неправителствени и браншови организации. Според Диана Русинова, председател на..
Повишена запрашеност през почивните дни е констатирана във Варна. Нормата на концентрация на фини прахови частици в атмосферния въздух е превишена. На 7 март количеството измерен прах от Автоматична измервателна станция до СУ "Ангел Кънчев" в кв. "Левски" е 59.07 µg/m3 при норма 50 µg/m3. В следващите дни стойностите са били 55 и 63 µg/m3, каза Ерджан..