Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Собствеността и стопанисването - сред основните проблеми при недвижимото културно наследство у нас

“Културното наследство на Варна” - дискусия на тази тема се проведе снощи в двора на Археологически музей във Варна. Това бе трета поредна среща на граждани, администрацията и бизнеса с цел да обменят идеи в посока запазване и доразвиване на културното наследство във Варна. Срещата премина при голям интерес от страна на гражданите. Организатор бе "Пространствата на Варна / Varna Spaces", а дискусията е част от проекта “Форум за Варна”, проект за гражданско участие в градското планиране.

Проблемът на Варна по отношение на сградите – паметници на културата е, че нямат заключителна оценка и режими на опазване. Те са малко над 700 по списък съществуващите са около 500 става ясно от последния мониторинг, изготвен преди 8г., а вероятно вече са и по-малко. Това каза архитект Алис Исмаилова от Националния институт за недвижимо културно наследство по време на дискусионната среща. Tова забавя съгласувателните процедури при инвестиционните проекти и градоустройствените проекти, каза архитект Исмаилова и добави, че процедурите са тромави точно защото няма режими и ясни предписания, по които да бъдат съгласувани и изготвени съответните проекти за опазване на сградите и за тяхната консервация.

По отношение за недвижимото културно наследство думата имаха и археолозите гл. ас. д-р Мария Манолова-Войкова, завеждащ отдел Археология в Археологически музей Варна и Дойчин Грозданов от Националния институт за недвижимо културно наследство. Според тях най-важната стъпка за опазване на сградите и обектите с историческа стойност е стопанисването им и справянето със собствеността. Един проблем, заради който трудно исторически обекти като Римските терми и Епискокпската базилика във Варна например не могат да кандидатстват по проекти за консервация и реставрация. Ако се забавим още с тези обекти, ще ги изгубим безвъзвратно, каза д-р Мария Манолова.

По отношение на недвижимото културно наследство и градоустройството днес, архитект Петър Йорданов каза, че едва, когато има изготвен и приет нов Общ устройствен план с режими за допустимост, възложителите и проектантите ще знаят какво могат и какво не могат да правят с тези сгради.

Според арх. Мартин Христов от Камарата на архитектите в България държавата само плаши собствениците на сгради – недвижимо културно наследство с глоби и снакции, а не им помага.Подобен казус няма в цял свят, допъни арх. Христов.

Собствеността и актуализацията към съвременното законодателство са стъпките в посока общото действие между арехеологията и съвременното градоустройство, допълни по време на срещата археологът Дойчин Грозданов от Националния институт за недвижимо културно наследство.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 30% ръст на приходите от нощувки през ноември във Варна

Приходите от нощувки през ноември миналата година във Варна и областта бележат ръст от 26%, спрямо същия месец от предходната година. Те достигат 5,1 млн. лева.  С 20% повече са били и реализираните нощувки, сочат данни на Националния статистически институт.  Българите, посетили Варна и областта, са 34 000, а чужденците - 29 700.  Най-предпочитани за..

обновено на 23.01.25 в 19:45

След подадени сигнали: Почистиха детска площадка и междублокови пространства в район "Одесос"

По граждански сигнал във Варна бяха почистени няколко междублокови пространства и детска площадка в район „Одесос“. Зоната около карето на ул. „Братя Миладинови“ 150, ул. „Ангел Кънчев“ 22-26, ул. „Г. С. Раковски“ и ул. „Страхил Войвода“ беше освежено за няколко часа от сметопочистващата фирма, съобщиха от общинския пресцентър По информация на..

публикувано на 23.01.25 в 19:40

АСП: Преведени са средствата за заплатите на личните асистенти

Агенцията за социално подпомагане е превела на Общините средства за заплатите на личните асистенти, веднага след като Министерството на труда и социалната политика е получило лимит за плащането от Министерството на финансите, съобщават от ведомството. По този начин над 76 хиляди лични асистенти в цялата страна ще могат да получат заплатите си за..

публикувано на 23.01.25 в 18:30

Финансовата комисия одобри с близо 50 млн. лв. да се обновят ДКЦ-та и болници във Варна

Финансовата комисия към местния парламент даде съгласието си в бюджетите на Община Варна за тази, следващата и по-следващата година да бъдат заложени средства за развитие на общинските лечебни заведения. Прогнозният размер на инвестициите е близо 50 млн. лева.  Заложените пари ще позволят обновяване на материалната база, купуване на модерна..

публикувано на 23.01.25 в 18:25

13 номинации "Оскар" за "Емилия Перес"

Музикалният наркотрилър „Емилия Перес“ оглави тазгодишните номинации за „Оскар“. Филмът получи 13 номинации при обявяването им, което беше отложено заради опустошителните пожари в Лос Анджелис. Мюзикълът на френския режисьор Жак Одиар, заснет в Мексико, счупи рекорда за най-много номинации за наградите „Оскар“ за неанглоезичен филм. След него се..

публикувано на 23.01.25 в 18:13

Моряците от "Галакси Лийдър": Вашата подкрепа ни държеше през всички тези 14 месеца (ВИДЕО)

Двамата български моряци - капитан Любомир Чанев и старши помощник-капитан Данаил Веселинов, се върнаха успешно на родна земя след 430 дни в плен на хутите. След кацането на правителствения самолет те дадоха изявление пред медиите, в което благодариха на семействата и близките си, на институциите и на целия български народ.  Българските моряци вече..

публикувано на 23.01.25 в 17:42

Българските моряци вече са на родна земя (ВИДЕО)

След 14 месеца в плен на йеменските хути от групировката Ансар Аллах - капитан Любомир Чанев и старши помощник-капитанът Данаил Веселинов, бяха освободени и вече са на родна земя, съобщава БНР. Преди минути правителственият самолет кацна на летище София. "Благодаря на цялата морска общественост у нас и по света, за усилията на държавата, на..

публикувано на 23.01.25 в 16:21