Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кога да потърсим помощ от логопед?

Нина Йорданова
Снимка: Сияна Спиридонова

Все повече деца у нас имат говорни нарушения. Необходимост от логопед вече има дори и при децата, които се развиват в норма. Малчуганите с подобен тип нарушения могат да имат затруднения още от ранна възраст, съответно да се демотивират и да изпитват трудност при социализация с връстниците им. Тези проблеми могат да бъдат коригирани чрез професионалната намеса на специалисти, където идва и роляката на логопеда. 

Кога е необходимо да се потърси помощ от логопед и кога детето трябва да проговори? Отговорите на тези и още въпроси потърсихме от Нина Йорданова – логопед с над 35-годишен опит в сферата:

Помощ от логопед може да се потърси във всеки един момент, когато нещо притеснява родителите. Това може да е и за дете на 3-месечна възраст, колкото и странно да звучи. Когато бебето и майката не могат да си комуникират, логопеди могат да им дадат насоки какво да направят, за да подпомогнат развитието на говора и да предотвратят неговото закъснение. Това обясни в интервю за Радио Варна логопедът Нина Йорданова.

Според логопедичните параметри в България, около първия - втория месец трябва да се появят гласните звуци, наричано от родителите "гукане". След това се появяват гърлените звукове - К, Г, Х. Около шестия месец се появява т.нар. лепет. "Ба-ба-ба", "па-па-па", редубликацията на срички, които много приличат на думи. 

Първите думи на дечицата се появяват между десетия и дванайсетия месец. Тогава, когато детето може да каже "ба-ба", "ма-ма", "та-та". 

"На 1 година детето трябва да може да изговаря 20 думи, близки до заобикалящия го свят, както и да разпознава 40 думи. На 1.5 години трябва да може да прави фрази, а на 2 години трябва да прави изречения от 3 думи, да се опитва да разказва свой собствен преживян опит.", уточни специалистът.

По думите й използването на смарт устройства като телефони, таблети от малки деца е изключително вредно, не само заради говорното развитие, но и заради редицата негативни последици, които води след себе си.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерти за ограниченията за електрическите тротинетки: Заповедта, която се грижи за безопасността за пешеходците, ще увеличи опасността при шофьорите

На последното заседание на Общинския съвет във Варна бяха приети измененията в правилата за движение на електрическите тротинетки. По силата на новата заповед, се въвежда ограничение на скоростта им до 25 км/ч. Забранява се и движението им в паркове, градини, площади и детски площадки, както и тротоари и кръстовища с пресичания на..

публикувано на 01.05.24 в 09:55

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 01.05.24 в 08:30

"Морето не е за една ваканция" припомнят "Приятели на морето"

Морски клуб "Приятели на морето" започва работа по нов, 7-месечен проект "Живият свят на Черно море". 30 деца и младежи ще преминат гмуркаческа подготовка за подводно заснемане на дънната флора и фауна и за вземане на проби от дъното край дивите плажове и буните.  Ще се документират крайбрежните морски екосистем, а след това ще анализират..

публикувано на 30.04.24 в 09:30

Забравени пейзажи представя художникът Милчо Талев

 Галерия Ларго ще представи за първи със самостоятелна изложба във Варна Милчо Талев.  Експозицията се нарича „Забравени пейзажи“ и представя около 20 живописни платна, повечето създадени специално за представянето му във Варна. Чуйте още от разговора на репортера ни Ваня Славова с художника Милчо Талев:..

публикувано на 29.04.24 в 09:20

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20