Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промени в морето, военни учения и ограничения - рибарите търсят помощ от държавата

| обновено на 05.10.23 в 10:43
Снимка: архив

За спешна финансова помощ от държавата призовават от рибарския сектор. От Асоциацията на производителите на рибни продукти БГ ФИШ са изпратили писмо още в началото на септември до премиера, министрите на земеделието, на екологията и на отбраната. В него те посочват, че браншът е засегнат както от военните учения в Черно море, така и от увеличаването на защитените зони по „Натура“ 2000.

Рибарите са изправени пред много трудности и те не са продиктувани само от напрежението в Черно море и войната в Украйна. Йордан Господинов, председател на асоциация БГ ФИШ уточнява, че сектора получава помощ от Европейския фонд за рибарство заради военните действия. Но проблемите се трупат. Уловът на трицона и рапан е паднал наполовина. Като цяло количеството на рибата в последните години намалява и причината не е свръхуловът, казва Господинов:

"Последните две години ситуацията в морето и допълнителното налагане на зони, на ограничение, на нови видове, които изяждат хайвера. Това нещо промени ситуацията и мисля, че е редно, то е и съвсем резонно, съвсем човешко, съвсем етично да поискаме държавна помощ."

А какво се е променило? Планктонът в морето. От няколко години Черно море цъфти по различен начин. Бледосиният му цвят се дължи на естествения процес на замърсяване на водите или еутрофикация. Сладките водни басейни носят азотни торове от почвите в морето и то променя своето ph. В момента в Черно море има нов вид медуза, която се храни с хайвера на рибата, посочва Йордан Господинов:

"Промениха се миграционните пътища, ето чернокопа още не е дошъл през Босфора, няма чернокоп. Съвсем скоро се появи сафрид, хамсията я няма, явно нещо става в морето и то не се дължи само на това, че някой вдига шум. Имаме едни форсмажорни обстоятелства, които водят до загуба на икономика, социалния мир сред тия хора, почва да се появява напрежение. Директно ми казват – рибарите са гладни," казва Господинов.

Проблем са и военните учения в Черно море през лятото. Заради шума от тях изчезва част от рибата. Господинов посочва и че по "Натура" 2000 постоянно се увеличават защитените зони:

"Всяка една зона по "Натура" 2000 е свързана с определени ограничителни действия, в които трябва да се пазят определени видове – риби, растения или някакви други водни организми. Това е съпроводено с подготовка на едни планове, в които обикновено се записва - забранено е дънното тралиране и драгиране. Да, но 50% от рибите в Черно море и видовете са дънни обитатели – различните видове миди, рапани, калкана е дънен обитател, барбуна е дънна риба. Изобщо има пропуск в законодателството, който не ни решава проблема, защото пък той разрешава на тези, които изготвят плановете, просто да забранят, едва ли не, всякакъв вид дейност," обяснява Йордан Господинов.

Очаква се да бъдат обособени и нови зони за изграждането на ветропаркове в морето, с което също ще се намали обхватът на дейността на рибарите. От Асоциацията на производителите на рибни продукти засега имат отговор само от земеделското министерство. Не очакват да получат средства до края на годината, а и не са посочили конкретни параметри за паричната подкрепа. Но са категорични, че трябва да се обсъдят проблемите на рибарите преди положението да стане още по-сериозно.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студ сковава страната

През нощта облачността ще намалее, на места до изясняване, а вятърът чувствително ще отслабне. След полунощ и утре преди обед на много места ще е мъгливо или с ниска слоеста облачност, а следобед ще преобладава слънчево, но студено време. Минималните температури ще са между минус 14° и минус 9°, по Черноморието от минус 7° до минус 2°, а максималните..

публикувано на 19.02.25 в 19:45

Без автобуси "хармоника" по рискови маршрути във Варна утре

Закъсали автобуси и тролеи на градския транспорт във Варна заради непочистените пътища принудиха пътниците да вървят в снега или да търсят алтернативен транспорт през изминалия ден. Не липсваха куриозни случки, на някои от пътуващите дори им се наложи да бутат аварирал рейс. Куриоз: Пътници бутаха закъсал автобус във Варна Автобуси на Градски..

публикувано на 19.02.25 в 18:53

Надзорният съвет на НОИ прие осъвременяване на пенсиите с 8,6 %

По предложение на управителя на Националния осигурителен институт Ивайло Иванов Надзорният съвет на НОИ гласува за това пенсиите да се осъвременят по Швейцарското правило с 8,6 процента от първи юли, предаде БНР. Предложението е одобрено от надзорниците, като така проектът на бюджет на Държавното обществено осигуряване предстои да се разгледа и в..

публикувано на 19.02.25 в 18:06

Удължават срока за временна закрила на украинците, бягащи от войната

До 4 март догодина се удължава срокът за временна закрила на разселени лица от Украйна, реши кабинетът. Така периодът, в който страната ни предлага защита на украински граждани, бягащи от руската военна агресия, се удължава с още една година. Процесът на пререгистрация ще продължи до 30 април, уточняват от правителствената пресслужба. Решението на..

публикувано на 19.02.25 в 18:03

Пътищата във Варна и региона са проходими при зимни условия

Пътищата във Варна и региона са проходими при зимни условия. Пътят от Старо Оряхово до Обзор вече е отворен, но само за моторни превозни средства до 12 тона, съобщи Георги Стратиев, директор на Областно пътно управление-Варна. Бедственото положение в общините Бяла, Дългопол и Долни чифлик остава, обстановката се нормализира, но за утре прогнозата е..

публикувано на 19.02.25 в 17:35
Архив

Пътят Варна – Добрич е отворен за движение на всички превозни средства

В община Бяла все още без електрозахранване са селата Попович и Дюлино. Аварийни екипи работят за отстраняване на авариите. Пътнопочистващи машини продължават да подпомагат движението на територията на общината, съобщават от Областна управа - Варна. В община Долни чифлик екипи на ЕРП работят за отстраняване на аварията, която остави без ток селата Ново..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Предлагат обезопасяване на автобусни спирки във Варна

Част от спирките на градския транспорт във Варна да бъдат допълнително обезопасени. Това предложение беше обсъдено на днешното заседание на постоянната комисия "Обществен ред, сигурност и безопасност на движението“ към Общински съвет – Варна. Първоначално се предвижда монтиране на предпазни колчета на четири локации, като при положителен ефект мярката..

публикувано на 19.02.25 в 15:40