Едва 8% от населението на България има специализирани дигитални умения, което поставя страната ни в дъното на Европейския съюз по този показател. Това показват данните на Индекса на цифровата икономика и общество към Европейската комисия. Между 2014 и 2022 година чрез този индекс са обобщени показателите за цифровите резултати на Европа и е проверяван напредъка на държавите от съюза. Около една трета от хората на възраст между 16 и 74 години има поне базови цифрови умения.
На този фон в Икономическия университет във Варна представители на университетски структури обсъждат иновациите във висшето образование у нас.
"От доста време е така и едно от усилията на кръглата маса е да намерим начин нормативната уредба да се промени така, че университетите да могат да поемат водещата позиция," посочва доц. Куюмджиев.
А какви са ползите за студентите от дигитализацията? На този въпрос отговаря доц. д-р Силвена Йорданова от Висшето училище по мениджмънт във Варна:"Според мен са много улеснени, едно време се ходеше в библиотеки и се търсеше информация, сега примерно поне достъпа до информация е улеснен. Достъпът до самото кандидатстване, управление на студентското състояние, всичко става по електронен път, но не във всички университети," посочва доц. Йорданова.
Висшето образование у нас е в различна степен на дигитализация, допълни тя. Сред добрите примери е Университетът за национално и световно стопанство в София, както и Икономическия университет във Варна. Двете висши училища предлагат изобилие от дигитални възможности – онлайн изпити, виртуална разходка за кандидат-студенти и други.
Кръглата маса се провежда в дните 5 и 6 октомври.
Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и за двойното гражданство..
Обживяването на градските райони и създаването на градски пространства трябва да се случва цялостно. Процесът във Варна е дълъг, а проблемът се крие в недостатъчно редовната комуникация между гражданските организации и администрацията. Това заяви в интервю за предаването "Пост Фактум" по Радио Варна а рх. Венцислава Недялкова, председател на..
Свободно работно място за директор на Средно училище "Христо Ботев" в Балчик обяви Регионално управление на образованието (РУО) Добрич. Настоящият директор Станислав Николов се пенсионира. Мястото е свободно от 8 декември. Трудовият договор е срочен, за шест месеца, за времето докато позицията бъде заета въз основа на конкурс. Желаещите могат да..
Варненският административен съд отхвърли исканията на "Пазари" ЕАД за спиране на изпълнението на заповедите на кмета на Община Варна за премахване на повече от 40 преместваеми обекти, в района на Колхозния пазар. Съдебните състави са отхвърлили исканията, защото считат, че твърденията на дружеството за потенциални имуществени вреди от изпълняването..
Няма достатъчно кандидати за съдебни заседатели, алармират от Районния съд в Добрич. Мандатът на досегашните е изтекъл на 1 юли тази година и е удължен поради липса на нови желаещи да заемат позицията. Ситуацията според съда е тревожна, тъй като част от старите съдебни заседатели са се отказали и това може да доведе до забавяне на делата...
Допълнителни 370 хиляди лева ще отпусне община Варна за провеждането на частичните местни избори за районни кметове. С парите ще се платят възнагражденията на членовете на секционните избирателни комисии за балотажа. Първоначално в края на септември общинските съветници гласуваха план-сметката на кметската администрация за частичния вот - 1..
Окончателните данни на Индекса на местната почтеност за 2024 година на Асоциация „Прозрачност без граници“ ще бъдат официално публикувани и споделени на 10 декември. Това съобщи във Варна координаторът на проекта към асоциацията Кремена Чобанова. Тя участва в кръгла маса в сградата на Областната администрация на тема „Индекс на местната система..