Произведенията представляват бронзови портрети на Васил Левски, три мъжки портрета, скулптурата „Добруджанска майка“, „Добруджанско плодородие“ и допълват сбирката от творби на Асен Попов във фонда на галерията. Те бяха предоставени на културната институция от неговата дъщеря Елена Попова и съпруга й Любен Бойков.
Скулпторът и художник Асен Борисов Попов е роден в Добрич. Завършва НХА „Николай Павлович” през 1959 г. при проф. Любомир Далчев. Асен Попов работи предимно портрети и монументална скулптура. По-голямата част от творчеството му е свързано с Добруджа и нейната история – от Шабла до Дуранкулак, от Калиакра до Стожер и от Ген. Тошево до Добрич и Балчик. Паметникът на Стефан Караджа в Добрич е негово дело, Асен Попов е участвал и в други творчески колективи с произведения в града. Освен в галерията негови творби се съхраняват и в Дом-паметника „Йордан Йовков“ и в Драматичния театър. Тъй като Асен Попов е монументалист и рядко е работил малка пластика, за галерията в Добрич е огромно богатство да разполага с тях, заяви директорът ѝ Недко Недков.
През последните няколко години това е третото голямо дарение, което получава Художествената галерия в Добрич. През 2019 г. са дарени 35 произведения на скулптора Веселин Василев, а впоследствие и плакатите на Людмил Чехларов. Всички те са оставени в галерията с ясното съзнание, че тук те ще бъдат най-добре и качествено съхранени. Това именно, по думите на Недко Недков, е и скритата работа на екипа на галерията – опазването на наследството и фонда на институцията.
Наследниците на Асен Попов, които са изключително успешно наложили се артисти в Канада, имат желанието да допълнят дарението и с монументални пластики.
Всички любители на изкуството са поканени и на 19 октомври, когато ще се открие изложбата „Плакати“, която е поредното събитие от богатия културен календар за отбелязването на 60-годишнина на галерията в Добрич.
Общинският Зоопарк във Варна напомня за своята дългогодишна инициатива „Второ приложение на коледните и новогодишни дръвчета” и призовава гражданите, които са използвали живи дръвчета за украса да ги дарят за храна на животните. Кампанията се провежда за единадесета поредна година и е с цел да намери най-подходящото и полезно приложение на елхичките,..
18 768 варненци празнуват на Ивановден, сочи справка на дирекция "Информационно и административно обслужване" към Община Варна. Името Иван носят 5743 варненци, а 2043 дами са с името Иванка. Сред празнуващите имен ден са още: с името Ивайло – 2582 души, Калоян – 1707, Ивелина – 1603, Йоана – 999, Ивелин – 776, Ваня – 750, Йоанна – 379, Ивайла – 342..
Варненският зевзек Росен Марков с поредна нестандартна форма на протест. Този път недоволството на варненеца е провокирано от връщането на 20% Данък общ доход върху хляба, както и поскъпването на тока и природния газ. Председателят на партията на българските мъже заяви, че в знак на протест ще татуира мъжкото си достойнство или казано с латинското му..
Кризата в управлението на централно ниво и липсата на приет Закон за държавния бюджет водят до нестабилност за общините. В това са категорични мнозина от кметовете. Минималната финансова рамка за нашата община я имаме, но докато няма приет Закон за държавния бюджет, няма как да пристъпим към каквито и да е действия. Дисбалансът идва и от факта, че..
Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозират от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. С 20% повече са резервациите за изходящи пътувания на българите в сравнение със същия период на миналата година. През 2025 г. традиционните дестинации ще останат Гърция, Турция, Италия, но има и..
На 7 януари Българската православна църква почита паметта на Св. Йоан Кръстител – последният старозаветен пророк, наречен още Предтеча, защото подготвял хората за идването на Спасителя. Снимка В България Ивановден е един от най-тачените празници от древността до днес. Иван означава „Божия благодат”, но за българите това е името..
Здравейте в първия понеделник от годината и в първото за 2025 година издание на рубриката "Лесна работа"! Януари е чудесен. Празникът в него се разтяга и разтяга, продължава още и още. След шампанското в полунощ идват следващи празници, имени дни, радостни поводи. Стари приятели се завръщат от далечни места, нови приятели предлагат следващи..