Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Аптекари във Варна: Замисълът за е-рецептата е добър, но системата не е готова за това в момента

| обновено на 18.10.23 в 11:45
Снимка: БГНЕС

Антибиотиците и лекарствата за диабет вече се предписват от лекарите и отпускат в аптеките само с електронни рецепти. 

Целта на промените е да се повиши контролът над предписването и отпускането на този вид лекарства и да се ограничи презапасяването с тях или употребата им не по предназначение.

Първоначално ще важат и хартиените рецепти, написани преди влизането в сила на новите правила.

Лекарите могат да издават електронни рецепти през софтуера на служебния си компютър или през специално създаденото мобилно приложение, което беше пуснато през март тази година.

След като лекарят генерира електронна рецепта за пациента, той може да отиде в аптеката и да получи лекарството си, като каже ЕГН и датата на предписване.

Досега електронната рецепта беше задължителна само за лекарствата, които се реимбурсират от Здравната каса и за медикаментите, съдържащи наркотични вещества с жълти и зелени рецепти. 

Какво е мнението на фармацевтите във Варна? Какво се случва с аптеките в центъра на града? Отговорите на тези въпроси потърси репортерът Ваня Славова:

"Замисълът е добър, но системата не е готова все още за това в момента. Много бързо, за пет дена, искаха да е готово всичко. Софтуерите на лекарите не са актуализирани, при нас е голям хаос. Идват грешно изписани рецепти. Изписват едно, а при нас пише друго - ние просто не можем да отпуснем лекарствата, а потърпевши са пациентите. Трябва повече време за подготовка - да има гратисен период, за да могат да свикнат и лекарите, и фармацевтите", коментират аптекари от Варна. 

Хората се презапасяват и си купуват  необходимите лекарства, посочват фармацевтите. "Предполагам, че и на лекарите ще е трудно, докато започнат, особено с по-възрастното поколение, което е свикнало с хартиените рецепти. Засега изпълняваме рецептите, които са с шест месеца давност. Скептични са хората, особено по-възрастното поколение. Така беше и със Здравната каса, но свикнаха пациентите", посочи друг аптекар. 

Подробностите чуйте в звуковия файл:


Фармацевтите масово връщат пациенти и не изпълняват електронните рецепти. За това съобщиха от Българския лекарски съюз в становище, изпратено до медиите. Само 24 часа след влизането в сила на електронната рецепта за антибиотици и лекарства за диабет лъсна истината за нейното въвеждане, коментираха от съсловната организация. Централата й е била затрупана от сигнали на лекари и пациенти за неизпълнени рецепти. Фармацевтите отказвали да го направят с обяснението, че предписаният медикамент липсва. Това говори, че при хартиените рецепти те масово са отпускали каквото решат, а не каквото е предписано, категорични са от БЛС.

Според съсловната организация фрапиращото в случая е, че става въпрос за налични в аптечната мрежа медикаменти. Отказите за изпълнение на е-рецепта засягат дори случаите, в които е изписан най-евтиният възможен антибиотик.

Търговският интерес движи промяната в лекарствената терапия, а българските лекари отказват да работят под диктата на аптеките, заявяват още от БЛС.

„Няма да се преустанови електронното изписване на рецепти за антибиотици“, категоричен е министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков. По думите му до края на този месец ще се събират сигнали за недостатъци на системата и след това ще се направят подобрения, ако са необходими.

В отговор на становището на БЛС, от Българския фармацевтичен съюз излязоха със своя позиция:

"На 17.10.2023 г. на сайта на Български лекарски съюз излезе публикация относно въвеждането на задължителни електронни рецепти за лекарствени продукти, класифицирани във фармакологични групи „Лекарствени продукти за лечение на диабет“ (ATC А10) и „Антибактериални лекарствени продукти за системна употреба“ (ATCJ01). Българският фармацевтичен съюз подкрепи нормативните промени в Наредба № 4 от 2009 г. за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти, чрез които се подобрява контрола по предписването и отпускането на съответните продукти.

Нито аптеките, нито фармацевтите имат интерес да не обслужат пациентите си. В този смисъл настояваме да разберем чий точно „търговски интерес“ засягат промените, които дават яснота по това какво се предписва и какво отпуска на пациентите?

Нали всички искаме процесът по предписване и отпускане да е прозрачен?! Точно дигитализацията на процесите явно показва, че вече отпускане без рецепта не може да се извършва. Предписващият и контролните органи вече получават информация дали и какво точно е отпуснато в аптеката. В този смисъл недоумяваме за какъв „диктат на аптеката“ става дума, когато всички разбраха, че предписващият е този, който определя терапията на пациента и в аптека вече НЕ може да се отпуска друго освен ТОЧНО предписаното от лекаря.

Фармацевтът не може да отпусне лекарствен продукт, с който НЕ разполага.

За пореден път настояваме за нормативното въвеждане на генеричната замяна със съгласието на пациента при задължително предлагане на всички налични алтернативи от фармацевта, за да има по-добър достъп до терапия.

В момента нормативната уредба позволява предписване по международно непатентно наименование (INN) или както е известно сред пациентите „генерично предписване“. Тогава в аптеката фармацевтът може да предложи, а пациентът да получи всички налични алтернативи, които са със същото активно вещество, концентрация, доза, лекарствена форма и същото качество, безопасност и ефективност.

Лекарствените продукти са достъпни, когато са изпълнени четири условия:

-  продуктът да е регистриран в страната

-  да е наличен в аптеката

-  да има магистър-фармацевт, който да го отпусне със съответната фармацевтична услуга

-  продуктът да е на поносима за пациента цена.

От издадените електронни рецепти за последните два дни са изпълнени тези позиции в рецептата, който са били налични в аптеката и които пациентът е пожелал да получи. На практика едва сега става видно и до каква степен пациентите се придържат към терапията, предписана от лекарите. Причините за не придържане към терапията могат да бъдат различни, но обикновено са следните:

-  Лекарството не е налично в конкретната аптеката, а понякога и във всички аптеки

-  Терапията е финансово непосилна за пациента

-      Пациентите не спазват предписания режим и доза на прием – или не са разбрали как и кога да приемат лекарствата, или сами го променят по свое желание, понякога и по финансови причини

Всички тези проблеми стават видими само благодарение на дигитализацията на процесите и само чрез електронната рецепта, лекарят може по-добре да контролира терапията на пациента на база на реални и обективни данни.

Никой не е очаквал промените да се случат гладко и безпроблемно.

Фармацевтите за пореден път няма да реагираме на внушения, обиди и нападки и ще се държим колегиално и професионално. Готови сме на конструктивен диалог с аргументи, за да се отстранят техническите проблеми при някои софтуери, но настояваме да няма връщане към „хибридния модел“, защото както вече стана ясно нищо не е било ясно по отношение нито на предписването, нито на отпускането на лекарствени продукти". 





По публикацията работи: Олга Карова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 3000 лева събраха от благотворителен търг на картини за пострадалите в село Воден

Над 3000 лева са събрани по време на благотворителен търг на картини от известни български художници, предоставени на преференциални цени от Галерия 33 на регионалната организация на евреите във Варна за хората от село Воден, пострадали от пожар. Това съобщи Олег Калдерон, председател на организацията. Срокът за търга е удължен до утре включително,..

публикувано на 01.10.24 в 17:30

Мият прозорците на трамваите в София с ракия

Столичните трамваи се мият с ракия, а седалките се почистват с домашна прахосмукачка, въпреки че по договор трябва да се перат, установи проверката, предаде БНР. "Всички договори ще бъдат ревизирани и ще се върви към вътрешно звено за почистване с адекватен бюджет и техника", заяви зам.-кметът по транспорт Илиян Павлов.  Общинският съветник Борис..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Месец на дарителите" този октомври във варненския зоопарк

Варненският зоопарк обявява месец октомври за „Месец на дарителите“. Откриването на събитието ще бъде на 25 октомври от 10 часа на територията на зоопарка. Искаме през този месец да покажем колко оценяваме помощта на дарителите и тяхната ангажираност, съобщават от екипа на общинското предприятие, което стопанисва зоопарка. Оттам уточняват, че се..

публикувано на 01.10.24 в 14:23
Музикалната програма откри народен хор

Международен ден на възрастните хора отбелязаха с музика в балчишкото село Оброчище

По случай 1 октомври – Международен ден на възрастните хора, в село Оброчище се проведе събор на пенсионерите от община Балчик. За 18-и пореден път хората от третата възраст се събраха в религиозната местност Текето на тази дата, за да се поздравят с празника и дадат кураж и на по-младите, че годините имат своята красота. Наред с музикалните..

публикувано на 01.10.24 в 13:04

С концерт Варна отбелязва Международния ден на възрастните хора

Община Варна отбелязва Международния ден на възрастните хора – 1 октомври, с безплатен празничен концерт. Той ще се проведе от 15:00 ч. в зала „Пленарна“ на Общината. Темата на тазгодишното честване е „Нашето място“, с което се отдава почит и признание за безценния принос на възрастните хора към обществото. Гости на събитието ще бъдат Снежана..

публикувано на 01.10.24 в 09:24

Днес е Международният ден на кафето

На 1 октомври отбелязваме Международния ден на кафето - любимата напитка на милиарди хора по света, особено рано сутрин.  Денят се отбелязва от 2015 година с решение на Международната организация на кафето, прието на среща на организацията в Лондон, Великобритания, а целта е да бъдат подкрепени производителите на кафе. Денят се използва и за..

публикувано на 01.10.24 в 06:50

Неприбрани счупени клони затрупват тротоарите на много места във Варна

Силният вятър, който се разрази снощи, събори дървета и счупи клони на много места във Варна. Такава е ситуацията и в района на ул. "Капитан Рончевски", където част от разцепения ствол на дърво е изкривил ограда. Тротоарите по протежението на улицата са затрупани с откършени клони и възпрепятстват безопасното преминаване на минувачи, видя репортер на..

публикувано на 30.09.24 в 18:00