17 доброволци от България участваха в спасяването на американския спелеолог Марк Дики, който беше блокиран в пещерата Морджа в Южна Турция със здравословни проблеми. Един от участниците в спасителната експедиция е варненският доктор Даниел Димитров. Той работи като анестезиолог в Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Света Марина“ във Варна и е един от малкото доктори, които са доброволци в пещерното спасяване в България.
Точно 26 часа прекарва под земята доктор Даниел Димитров. Заедно с него е и неговият асистент - парамедикът Иво Колчаков, за да извадят жив американския спелеолог Марк Дики.
"Релефът на пещерата е изключително начупен, а пострадалият беше анемичен, с ниско кръвно налягане и т.н. Трябваше да се справяме с доста усложнен казус", посочи д-р Димитров.
Екипът слиза на дълбочина от половин километър. Близо 200 души са участвали в акцията, разказва медикът.
"Когато става въпрос за спасителни акции, приоритетът относно спасителите не съществува. Всичко се води до пострадалия - газиш във вода, стоиш под водопади, само и само да е добре пострадалият... Понякога може да се наложи престоят ти да бъде неограничен - ако например пострадалият зазлее в тези условия, ти трябва да можеш да останеш с него, колкото се наложи", каза още Димитров.
Доктор Даниел Димитров е един от малкото лекари в България, които участват в спасителни акции под земята.
Акцията по спасяването на американския спелеолог е първата, в която доктор Димитров се включва, ако изключим тренировъчните.
Подробностите чуйте в звуковия файл:
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..