Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Древно общество е оцеляло в пустинята Сахара с помощта на подподчвените води

Снимка: pixabay

Древно общество, което някога е наричало пустинята Сахара свой дом, е оцеляло почти хилядолетие без вода от редовни мусонни дъждове или течащи реки.

Забравената цивилизация е била известна на римляните като Гараманти и е първото урбанизирано общество, за което е известно, че се е установило в пустиня.

Въпреки местоположението хората не само оцеляват, но и процъфтяват, изстисквайки всяка капка живот, която могат, съобщава "Science alert".

Използвайки роби от Африка на юг от Сахара за изграждане на тунели и събиране на подпочвена вода, обитатели на „Кралството на пясъците“ са постигнали стандарт на живот, който според експерти е несравним за региона.

Изследователи от държавния университет в Охайо и държавния университет Боулинг Грийн в САЩ заявиха, че за изграждането на въпросната цивилизация са били необходими невероятни усилия.

Неотдавнашното изследване се основава на стари археологически проучвания и хидроложки анализи, констатациите са представени на конференцията „Connects“ на Геоложкото дружество на Америка този октомври.

През очите на древните историци гарамантите са били народ, съставен предимно от пустинни варвари. Когато археолозите за първи път откриват гарамантската столица Гарама през 60-те години на миналия век, цивилизацията все още е смятана за малка и слабо развита. Сахара е определяна за твърде суха и непримирима, за да поддържа развито общество.

С годините обаче започнаха да се появяват доказателства, които предполагаха, че това древно общество е било много по-напреднало и успешно, отколкото смятат експертите. Цивилизацията е обхващала повече от 180 000 квадратни километра със столица, населена от около 4000 души.

Ключът към успеха е огромен подземен воден източник. Той успява да поддържа градове и големи селища в сухия регион, осигурявайки дом на фермери, търговци и роби.

За да достигнат скъпоценната течност под земята, гарамантите прекарват векове наред, принуждавайки робите да копаят 750 километра вертикални шахти и подземни тунели, наречени "foggaras".

Техниката е придобита от цивилизации в Персия.

Техният водоносен хоризонт (подземно водохранилище) има система за поток, която премества водата от дълбоките подземия до основата на хълм, където са построени повече от 500 foggaras, някои с дължина до 4,5 километра.

Подобно на накланяне на чаша, за да изтече вода през сламка, това позволява на цивилизацията Гармантес да напоява култури в продължение на почти век, тъй като дори кратки валежи са могли да помогнат за презареждането на системата.

Неизбежно, обаче, нивото на водата във водоносния хоризонт е спаднало под тунeлите и шахтите. С последвалия недостиг на храна и вода, търговията с роби или придобиването им чрез война е станало много по-трудно.

Съдбата на гарамантите преди толкова много години е предупреждение за нас днес. В много части на света нивото на водните маси бавно намалява, тъй като човешкото търсене се увеличава и изменението на климата се отразява на водните ресурси.

„Обществата се издигат и падат, така че има специални характеристики, които позволяват на човечеството да расте“, казва земният учен Франк Шварц от държавния университет в Охайо.

„Като погледнете съвременните примери като долината Сан Хоакин, хората използват подпочвените води с по-бързи темпове, отколкото те се запълват. Ако сухите години продължат да се трупат, Калифорния в крайна сметка ще се сблъска със същия проблем като гарамантите.“
По публикацията работи: Доротея Николова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Невзривен боеприпас откриха край Бургас

Невзривен, силно корозирал снаряд, е открит във вторник, 3 декември, от  формированието на Военноморската база в Бургас. Боеприпасът е намерен в района между с. Брястовец и квартал "Рудник" на град Бургас, където е открит при разчистване на крайпътна канавка.  Боеприпасът беше унищожен на място, при стриктно спазване на мерките на безопасност,..

публикувано на 04.12.24 в 10:21

Нидерландия подкрепя присъединяването на България по суша към Шенген

Правителството на Нидерландия предлага кралството да се съгласи с присъединяването на България към Шенген и по суша, научи БНР. Кабинетът е предал предложението си на парламента на страната, както изисква националното законодателство.  Депутатите могат да подложат въпроса на гласуване, но дори да кажат "не", правителството има правото да не се..

публикувано на 04.12.24 в 10:13

Липсваща пешеходна пътека до спирка "Пивоварен завод" всеки ден крие опасности за пресичащите

Отсъствието на пешеходна пътека на пътя за село Тополи, около спирка "Пивоварен завод", всекидневно крие опасности за пътниците, работещи в Западна промишлена зона. За да пресекат, хората разчитат на толерантността на шофьорите, които ги изчакват. Сигнал до общинската администрация е подаден преди години, но досега резултат няма. За тези,..

публикувано на 04.12.24 в 10:00

По Ваш сигнал: Счупен е навесът на спирка "Явор"

За счупен навес на спирка "Явор", в посока кварталите, сигнализираха слушатели на Радио Варна. Огромна дупка се е образувала на съоръжението от плексиглас, в дъжд пейките се мокрят, а без заграждението спиркозаслонът се оказва неизползваем, защото чакащите пътници са все едно под открито небе, видя наш екип.  Не е новина състоянието на..

публикувано на 04.12.24 в 09:20

Връчват годишните награди на студенти с високи резултати във Варна

Тържествена церемония по връчване на годишните поименни награди на Община Варна на студенти, постигнали високи резултати в учебната дейност, ще се проведе днес. Събитието започва от 18 часа в зала "Пленарна" на Община Варна. Призовете се връчват традиционно по случай студентския празник, 8 декември. 

публикувано на 04.12.24 в 08:50

МОН: 3 януари - неучебен ден за всички училища в България

Със заповед на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков 3 януари 2025 г. е обявен за неучебен за всички училища в България. През последните седмици Министерството на образованието и науката ежедневно следи ситуацията в цялата страна и води непрекъснат диалог с кметовете на отделните общини. До момента данните на ведомството показват, че..

публикувано на 04.12.24 в 08:30

Депутатите с девети опит за избор на председател на НС

Депутатите се събират за девети опит да изберат председател и да дадат старт на законодателната работа на 51-вото Народно събрание. Деветият рекорден опит за избор на председател на НС идва на фона на продължаващо вече четвърта седмица първо заседание, над 30 гласувания и в крайна сметка осем провала. Вчера лидерът на ГЕРБ..

публикувано на 04.12.24 в 07:37