Изложба „Наковалня за сладкодумство. Първите български вестници и списания, издавани извън страната“ беше открита днес в Регионална библиотека “Пенчо Славейков”-Варна. Ръчно писаните статии и първите типографски издания в експозицията запознават с усилията на първите български издатели, писатели, редактори и журналисти, които дават началото на българската преса. Сред авторите са Христо Ботев, Добри Чинтулов, Пенчо Славейков, Любен Каравелов, Георги Раковски и д-р Иван Богоров.
Заглавието на изложбата е взето от едноименното изданието „Чистобългарска Наковалня за сладкодумство“ (виж галерия) на д-р Иван Богоров, излязло в Пловдив през 1878 г. и което е показано в оригинал. Изложбата е базирана на личната колекция на археолога проф. Александър Минчев с уникални издания на български вестници и списания.
Сред най-ценните е екземпляр на първия и единствен брой на написания от Христо Ботев на вестник "Нова България". Ботев го издава буквално преди да тръгне за България с четата си и да отдаде живота си за нейната свобода.
В тази уникална изложба може да се види и първото българско списание „Любословие“ от архива на Регионална библиотека “Пенчо Славейков”-Варна.
На откриването днес екипът на варненската библиотека носеше протестни лентички. Това е нашият жест, който напомня за задачите на българската култура, които не могат да бъдат изпълняване само на доброволни начала. Но лентичките са и знак, че не сме забравили своята мисия, обясни Кристиана Димчева.
Изложбата може да бъде посетена до 30 ноември 2023 г. във фоайето на библиотеката.
Ученици от СУ "Гео Милев" във Варна се научиха как да преодоляват агресията, да са по-добри един към друг и да се уважават. В училището са приложени методологичните разработки на проф. Румен Стаматов, ръководител на Центъра за позитивно образование на Варненския свободен университет. Това каза Николинка Даскалаво-главен секретар на ВСУ „Черноризец..
Подготвя се коледната украса във Варна. Работници поставят дървения постамент на шадравана до Драматичния театър "Стоян Бъчваров". Украса е монтирана и по бул. "Княз Борис I". Светещите гирлянди се поставят около стволовете на дърветата в централната градска част. Живото коледно дърво до театъра все още не е украсено. По традиция..
Коледните пости, наречени още Рождественски пости, започват след Коледни заговезни от 15 ноември и продължават до 24 декември включително. Те са последните многодневни пости за годината. Случва се датата да се измести, ако Коледни заговезни се падат в дни на строг пост – сряда и петък. Понякога постът се нарича Филипов, тъй като по традиция започва в..
Болестта на 48-годишния мъж се развива за около 7 години. През 2015 година губи работата си и остава затворен вкъщи. В началото започва да пие от обяд, но идва момент, в който пие от сутринта. Три-четири месеца след това Димитър вече пие денонощно. Признава, че не е можел да изкара повече от два часа без алкохол. Стига до един литър концентрат на..
Десетият национален конкурс-рецитал по творби на Никола Й. Вапцаров, предназначен за любители , ще се проведе на 30 ноември, от 9:00 ч. в зала „Вапцаров“ на Висшето военноморско училище, носещо името на поета. Наградният фонд е осигурен от Община Варна, а събитието е част от програма "Младежки дейности 2024", на дирекция "Образование и младежки..
"След изключително успешното първо издание на инициативата Ден на четенето през 2023 г. (177 609 участници от страната и чужбина, хиляди вдъхновяващи събития и основаване на Националния пакт за четенето), тя се завръща, за да обедини граждани, институции и представители на бизнеса около една обща цел. През 2024-а малки и големи читатели ще..
Световен ден за борба с диабета отбелязваме днес по инициатива на Международната федерация за борба с диабета от 1991 г. През 2006 г. Общото събрание на ООН признава диабета като хронично, инвалидизиращо и скъпо за лечение заболяване и определя 14 ноември да се отбелязва като Световен ден на диабета от 2007 г. При диабет..