Изложба „Наковалня за сладкодумство. Първите български вестници и списания, издавани извън страната“ беше открита днес в Регионална библиотека “Пенчо Славейков”-Варна. Ръчно писаните статии и първите типографски издания в експозицията запознават с усилията на първите български издатели, писатели, редактори и журналисти, които дават началото на българската преса. Сред авторите са Христо Ботев, Добри Чинтулов, Пенчо Славейков, Любен Каравелов, Георги Раковски и д-р Иван Богоров.
Заглавието на изложбата е взето от едноименното изданието „Чистобългарска Наковалня за сладкодумство“ (виж галерия) на д-р Иван Богоров, излязло в Пловдив през 1878 г. и което е показано в оригинал. Изложбата е базирана на личната колекция на археолога проф. Александър Минчев с уникални издания на български вестници и списания.
Сред най-ценните е екземпляр на първия и единствен брой на написания от Христо Ботев на вестник "Нова България". Ботев го издава буквално преди да тръгне за България с четата си и да отдаде живота си за нейната свобода.
В тази уникална изложба може да се види и първото българско списание „Любословие“ от архива на Регионална библиотека “Пенчо Славейков”-Варна.
На откриването днес екипът на варненската библиотека носеше протестни лентички. Това е нашият жест, който напомня за задачите на българската култура, които не могат да бъдат изпълняване само на доброволни начала. Но лентичките са и знак, че не сме забравили своята мисия, обясни Кристиана Димчева.
Изложбата може да бъде посетена до 30 ноември 2023 г. във фоайето на библиотеката.
27 януари е Международен възпоменателен ден на Холокоста. На този ден през 1945 г. малцината оцелели в концентрационния лагер Аушвиц са освободени. Това става в процеса на победата на Съюзническите войски над Хитлер и влизането на Червената армия в лагера. Аушвиц остава символ на нацисткия геноцид. Датата е обявена през 2005 г. от ООН за Международен..
Младежка фондация АМОРФА е основана на 25 януари 2009 г. във Варна с мисията да създава най-различните, автентични и интересни дейности на млади хора за млади хора и града. Вече 16 години програмите на фондацията са мост за варненските младежи към образованието, творчеството, креативността и свързването в общност. А 2024 г. беше една от..
Православната църква почита паметта на Свети Григорий Богослов. Той е един от тримата кападокийски отци на Църквата заедно със Свети Василий Велики и брат му Свети Григорий Нисийски. Свети Григорий Богослов е известен със задълбочените си богословски трудове и изключителните си речи за християнската вяра. Григорий Богослов е..
И тази година Университетските Ботанически градини публикуваха своя INDEX SEMINUM (от латински „списък със семена“). Ежегодно се осъществява обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да поръчват семена. Съгласно Международната конвенцията за биологично разнообразие, влязла в сила..
Изолация, финансов контрол, заплашване, физическа и емоционална злоупотреба. Това са различни форми на домашното насилие научиха ученици от езиковата гимназия в Добрич по време на гостуването си в Окръжния съд. По темата за домашното насилие те разговаряха със съдия Павлина Паскалева – какви мерки за защита може да постанови съдът според Закона за..
Всяка година хиляди българи заминават за чужбина, където се установяват и започват работа. Освен в едната посока, все по-често терминалите по летищата се пълнят и със завръщащи се у нас след дълги години зад граница. Именно тези хора най-често се обръщат с молба за съдействие към Здравноосигурителната ни каса за да им бъдат прехвърлени здравните..
С нов камион за снегопочистване и косене разполага вече Община Вълчи дол. Обществената поръчка бе обявена през ноември и в началото на новата година бе избран доставчикът на машината. Тя е рециклирана, но с високотехнологичен инвентар за всички нужни зимни дейности, съобщават от общиснкия пресцентър. Транспортното средство е оборудвано със..