Кампания събира средства за снабдяване на хижи в България с дефибрилатори. От фондациите „Живи Планини“ и „Първите три минути“ се надяват, че ще успеят 20 високопланински хижи да получат оборудването. Средствата са необходими и за обучението на работещите там. За краткия период от началото на кампанията „Спаси живот в планината“ са събрани средства за оборудването на две хижи. Цената на един дефибрилатор заедно с обучението е около 5000 лева. Внезапното спиране на сърцето е основната причина за преждевременна смърт в Европа. Жертвите на сърдечният арест са десет пъти повече, отколкото в автомобилни катастрофи, природни бедствия и пожари взети заедно.
Първите хижи, които ще получат автоматични външни дефибрилатори, са в планините Пирин, Рила, Стара планина, Родопите и Витоша. "Наличието на такава техника е на практика стандарт в европейските страни. Нуждата от тях на точно тези места се определя от факта, че хижите са доста отдалечени и в тях много често се събират различни хора с различни предразположения към дадени състояния. Хижите са емблематично място, което символизира безопасност в планината", коментира за Радио Варна планинският водач и фотограф Бранислав Бранков.
Подобни дефибрилатори се поставят на по-оживени булеварди в чужбина, прави разликата Бранков. У нас подобно оборудване има вече в няколко метростанции в София, в сгради на Софийския университет, както и в офисите на частни филми. "Един автоматичен външен дефибрилатор е средство, което сериозно увеличава ефективността на дадена задача. С автоматичен външен дефибрилатор може да работи почти всеки, дори без да има предварителна подготовка. Те са така направени, че сами измерват сърдечния ритъм или липсата му, както и други жизнени показатели на пострадалия. Ако има нужда, дефибрилаторът би ви посъветвал да му натиснете бутона и да администрирате шок на пациента. Ако няма нужда, устройството само ще се блокира", обясни Бранков.
Дефибрилаторите са много важни в критични ситуации. Използвани в първите три минути, увеличават неколкократно шансовете за спасяване на живот. "При случаите на внезапно спиране на сърцето - било то вследствие на внезапен сърдечен арест или вследствие на някакъв инцидент, максимално бързата реакция е това, което определя шансовете за оцеляване и при реакция в рамките на първите три минути шансовете за оцеляване нарастват с 50 до 70 % в сравнение с времето след това. Дори и един живот да спасим, това ще бъде успех за цялата кампания", посочи планинският водач.
Средствата за кампанията „Спаси живот в планината“ се събират като дарения и от продажбата на календари. "Малко пари ни делят от това да екипираме две хижи с дефибрилатори. До момента проектът е на около 20 % изпълнен", каза още Бранков.
Поддържането на автоматичните външни дефибрилатори се извършва един път на няколко години, а батериите на уредите издържат около четири. "Тези машини са хем относително просто за използване устройство от почти всеки, хем дават огромни шансове за хора в критични състояния. Това ги определя не само като необходими, а и като абсолютно задължителни за хижите в България", категоричен е планинският водач.
Подробностите чуйте в звуковия файл:
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..