Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светослав Чимев за тръпката, наречена куиз

| Интервю

Кое е това нещо, за което се счита, че съществува от 15 юни 1219 г., и прави Дания страната, която без прекъсване го използва най-дълго измежду всички държави по света?* А в каква класация, отнасяща се до цялостната история на световните първенства по футбол, Мексико, Мароко и България са на първите три места?**

Тези и безброй други любопитни въпроси намират място в набиращите все по-широка популярност викторини, познати като "куизове". Те се провеждат най-често в заведения, а сред градовете, където са най-разпространени, са София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, Русе, Шумен, Каварна, Велико Търново, Перник.

Един от основните организатори на куизове във Варна е Светослав Чимев. От 2020 г. той развива Quiz Time Varna - отборно състезание с отворени въпроси от всевъзможни области на познанието, а през 2016 г. заедно с Димитър Георгиев (който по-късно се оттегля, за да стартира собствен общообразователен куиз), създава Football Quiz Varna - състезание изцяло на футболна тематика.

Светослав е почитател на образователните състезания от ранна възраст. Негови въпроси са задавани в "Минута е много", участвал е в "Голямото преследване" и е бил телефонен "жокер" в "Стани богат", където желанието му да седне на стола е огромно. Но основният му фокус са куизовете, които всяка седмица организира във Варна.

Когато чуе думата "куиз", човек си представя, едва ли не, че ще трябва да излиза на сцена и да дава отговори пред останалите - споделя Светослав. - Всъщност куизът представлява събиране на хора в най-обикновено заведение, където, освен хапването и пийването, за да бъде още по-интересна тяхната вечер, им се задават въпроси. Най-често те са разпечатани на лист и всеки от тимовете има определено време, за да реши какви отговори да даде. Т.е. дори някой да не знае отговора на даден въпрос, останалите членове на отбора компенсират този пропуск, и обратното - той може да даде отговора на въпрос, който затруднява останалите. Куизовете са начин човек да изпробва познанията си и да научи нещо ново и интересно.

По какъв регламент се провежда един куиз?

Всеки отбор се състои максимум от шест човека. Куизовете, които аз организирам, се провеждат в три кръга. Въпросите са изцяло отворени, за да се сведе до минимум елементът на късмет. Един от трите кръга е на конкретна тема, която не обявявам предварително, за да е по-интересно за участниците.

Общообразователният куиз включва въпроси от различни области на познанието - кино, литература, георграфия, история, обща култура, митология... Стремя се въпросите да са възможно най-разнообразни, за да бъдат интересни на максимално широк кръг от хора.

Другите три вида куизове, които правя, са със специална тематика: география и пътешествия; кино, музика и литература; и футбол. Когато започнах да организирам куизове през 2016 г. стартирах именно с футболния, тъй като съм огромен почитател на този спорт.


Какви качества трябва да притежава един участник, за да има успех в куизовете?

Най-важното е да бъде любознателен, да се интересува от колкото е възможно повече неща и да има добра и услужлива памет.

Как човек може да се включи в даден куиз?

Най-лесно това може да стане, като последва страницата Quiz Time Varna във Фесйбук. В нея публикуваме информация както за вече състоялите се куизове, така и за предстоящите. Там може да разбере и началния час и мястото на следващия куиз.

Какви хора участват в тези състезания?

Тук може би трябва да разграничим футболния и общообразователния куиз. Хората, които идват на футболния, са по-съзтезателно настроени, което е логично, тъй като футболът в крайна сметка е едно състезание. Докато хората на общообразователния, не мога да кажа, че не идват, за да спечелят и да се представят добре, но като че ли при тях елементът на забавление е с приоритет. Просто при тях победата не е на всяка цена.

Целия разговор със Светослав Чимев слушайте в прикачения звуков файл.

_______________________________
* Националният флаг
** Това са трите държави, които най-често са си вкарвали автоголове на световни първенства





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Колаген и биотин, строителните материали на красотата

В днешния свят, където външният вид играе важна роля, много жени търсят начини да подобрят здравето и красотата на косата, ноктите и кожата си. Колагенът и биотинът са две ключови съставки, които могат да ви помогнат да постигнете тази цел. Тези хранителни добавки предлагат множество ползи, които ще разгледаме в тази статия. Какво е Колаген?..

публикувано на 09.07.24 в 13:56

ВСУ "Черноризец Храбър" е домакин на обучение, организирано от Българския олимпийски комитет и Червения кръст

Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ ще бъде домакин на обучение по проект „Спортен треньор+“, организирано от Българския олимпийски комитет и Българския червен кръст. Очаква се в него да се включат треньори по над 10 вида спорт от Варна и региона, които работят с бежанци и/или с деца и младежи в риск. Събитието ще бъде открито на 10..

публикувано на 09.07.24 в 11:37

Турция и България с най-ниски нетни доходи в Европа

Турция и България отчитат най-ниските средни годишни нетни доходи в Европа, съответно 8 968 евро за Турция и 9 355 евро за България, съобшава БГНЕС. Според Евростат, официалната статистическа служба на ЕС, Швейцария оглавява списъка с впечатляващата средна годишна нетна заплата от 85 582 евро, която е значително по-висока от всяка друга..

публикувано на 09.07.24 в 07:23
Черна чайка

Черната чайка долетяла във Варна от остров Свети Иван?

Възможно е черната чайка, която през почивните дни стана хит в социалните мрежи, да е долетяла във Варна от остров Свети Иван. Това коментира за Радио Варна Ивайло Иванов от Българското дружество за защита на птиците. Той обясни, че преди три години на острова е била заснета друга черна чайка. Иванов припомни, че на остров Свети Иван се..

публикувано на 08.07.24 в 14:01

Лесна работа: Пътуване с влак

Когато лятото обгърне с гореща ласка всяко място, далеч от брега, жадуваме за дълъг уикенд край морето. И ето ме, трийсет години след последното си пътуване с железниците, решавам да се метна във влака. В нощния, разбира се, за да получа колкото може повече море. Вече съм на гарата. На електронното табло се мъдри половинчата..

публикувано на 08.07.24 в 12:00

Православната църква отбелязва Св. Прокопий Пчелар

На 8 юли православната църква чества Великомъченик Прокопий, който умира мъченически за вярата си, посечен след жестоки изтезания от император Диоклетиан през 303 г. заради изповядването на християнски религиозни убеждения. В народните представи светецът е покровител на пчеларите и е известен като..

публикувано на 08.07.24 в 03:47

Мисия възможна ли е разширението на пътя Варна-Добрич?

Все още не е ясно дали е започнала работата по проекта за разширение на пътя Варна – Добрич. Пари за тази цел са предвидени в държавния бюджет за 2024 година. Това съобщи за Радио Варна депутатът от БСП от Добрич Мая Димитрова. Тя е задала въпрос до министъра на регионалното развитие и благоустройството във връзка с това на какъв етап е..

публикувано на 07.07.24 в 13:21