Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български екип разработи нов метод при инвитро процедура

| обновено на 17.11.23 в 10:08
Снимка: pixabay.com

Нов метод за контрол на яйчниковата стимулация при инвитро процедура се прилага в България. Той е разработен от д-р Явор Владимиров и екипа му в софийска клиника.  При него не се използват чести ултразвукови прегледи и взимане на кръв за хормонални изследвания. Специалистите са изчислили, че новият метод спестява до 2 000 лева от преките медицински и немедицински разходи на двойките по време на инвитро процедура.

Инвитро процедурите са група от методи и част от цялата дейност е контролираната яйчникова стимулация, обясни д-р Явор Владимиров. Целта на тази дейност е да се извадят и оплодят повече яйцеклетки, като се създадат повече ембриони. Стимулацията обикновено е 10-12 дни с подкожни инжекции. Стандартният начин досега е на два-три дни жената да се гледа на ултразвук, да се взима кръв за хормони и въз основа на това да се определят дозите за стимулация. 

"Това става между 3 и 5 пъти по време на тази стимулация. Докато новият подход, за който говорим, там вече ние прилагаме други маркери за контрола на тази стимулация. Тези маркери се основават на четири основни групи," каза д-р Владимиров.

В тях се включва оценка на яйчниковия резерв, чрез която се определят дозите за стимулация. Определя се и протокола за стимулация, за да се  елиминира рискът от така наречения „хиперстимулационен синдром“, което е свръхреакция на яйчника по време на стимулация.

"Всекидневно определяне в урината на хормоните по време на тази стимулация и въз основа на тази динамика на хормоните, ние може да променяме и дозите. И всъщност определяме деня на фоликулярната пункция, което е важен момент, сиреч, кога да извадим яйцеклетките", посочи д-р Владимиров.

Тези четири основни неща са новите, които д-р Владимиров и екипът му включват, за да контролират процеса без ултразвуковите прегледи и редовното взимане на кръв за хормони. Тоест, спестява се време и се намалява стресът. 

Над 20 хиляди са родените бебета у нас от 2008 година насам с инвитро. С хиляда лева бяха увеличени средствата в държавния бюджет, които се отпускат за процедурата. Д-р Владимиров посочи още, че се повишава необходимостта от инвитро лечението за безплодие:

"И най-вече поради това, че много от семействата, от жените, започват да търсят бременност след 35 год С 1000 ини, увеличава се и т.нар. „група стерилитет с неизяснен произход“. Много важни фактори, които имат негативен ефект върху възможността за зачеване, има начинът на живот – хранене, околна среда. И това лека-полека се трупа в поколенията, в организма", обясни д-р Владимиров.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
НИК 421

НИК „Св. св. Кирил и Методий“ се завърна във Варна от третата си експедиция до Антарктида (ВИДЕО)

Във Варна бе посрещнат първият български военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) от третата му експедиция до Антарктида, съобщиха от Висшето военноморско училище (ВВМУ) „Н. Й. Вапцаров“.   Очакваше се плавателният съд да акостира в 10,00 часа сутринта, но лошо време забави пристигането му. С тържествен военен ритуал,..

публикувано на 11.04.25 в 17:57

Изписаха двама от пострадалите в Кочани, настанени за лечение във Варна

От тримата пострадали при пожара в Кочани, Северна Македония, които бяха хоспитализирани във Военна болница във Варна, двама са изписани преди дни, а лечението на третия пациент все още продължава в болницата. Един от пациентите, който е бил в УМБАЛ „Св. Георги“, е изписан вчера. Състоянието на другите двама е стабилно и са изведени от реанимация...

публикувано на 11.04.25 в 17:46
Снимката е илюстративна

На първо четене: 17-годишните вече с книжка, но ще карат само с придружител

След поредните смъртни случаи на пътя, депутатите спешно прекрояват Закона за движение по пътищата , предаде БНР. Основните акценти в предложенията са кметовете на общини да могат също да осъществяват контрола по пътищата, да се ползват общинските камери за това. Приета е средната скорост, която да бъде измервана от камерите на ТОЛ-системата...

публикувано на 11.04.25 в 17:41

Много обещания, но нито капка асфалт в село Куманово

Пътната инфраструктура периодично се превръща в актуална тема за обществото. За съжаление, това най-често става когато има трагични случаи. В аксаковското село Куманово от години хората се борят за...асфалт. Мария Николова е сред най-активните в това отношение, а преди три години тя беше сред тези, които бяха в предпротестна готовност,..

публикувано на 11.04.25 в 17:30

Читалището в балчишкото село Гурково все още очаква спасителния си ремонт

Читалище „Свобода – 1897“ в село Гурково, община Балчик – едно от най-старите в областта, продължава да е под заплаха от затваряне, тъй като в поставения срок - март 2025 година, не е изпълнено предписанието на Регионалната здравна инспекция в Добрич. То гласи да бъдат взети спешни мерки по укрепване на зданието, строено в средата на миналия век ...

публикувано на 11.04.25 в 17:22

Утре затварят някои централни булеварди във Варна за началото на мотосезона

Във връзка с откриването на Мотосезон 2025 на 12.04.2025 г. (събота) от 11:00 ч. до 13:00 ч. ще бъде преустановено движението на МПС на площад "Св.Св.Кирил и Методий". Затворени ще бъдат и следните улици и булеварди в центъра на Варна:  1. Бул. „Вл. Варненчик" - в отсечката от бул. „Съборни" до площад "Св. Св. Кирил и Методий";  2. Бул. „Христо Ботев"..

публикувано на 11.04.25 в 17:02

Ще има ли "Галата" нов парк

Община Варна и Сдружение с нестопанска цел „Парк Борисова градина - Галата“ могат да си сътрудничат в доизграждането и поддръжката на парка в кв. „Галата“. Това стана ясно по време на редовния месечен приемен ден на кмета Благомир Коцев, съобщават от общинския пресцентър. От сдружението разказаха, че със свое решение през месец май 2023 г. Общинският..

публикувано на 11.04.25 в 17:00