Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

LAIBACH: "Не можем да разберем бъдещето, без да познаваме миналото"

Снимка: www.laibach.org

Интервю с LAIBACH

LAIBACH отново на живо в София. Датата е 26 ноември. Мястото – Парти центърът на улица „Пиротска“ 5. Това ще бъде петия аудио-визуален спектакъл на пионерите на индъстриъл звука. LAIBACH ще изпълнят на живо композиции от албума „Love Is Still Alive“ (така се казва и турнето им) както и много други електро пиеси като „The Future“, „Sympathy For The Devil“ и „The Coming Race“.Турнето на словенската банда започна още в началото на годината, като до момента концерти имаше в Италия, Хърватия, Германия, Швеция, Норвегия... Организатори на концерта в София на 26 ноември са „DS Music“ и „Wrong Fest“, които помогнаха това мейл интервю да стане факт.


От другата страна - Здравейте, на 26 ноември отново ще имате концерт в България, какво ще чуят феновете този път от Вас?

LAIBACH - Ще представим „Love is Still Alive“ – разширено EP за това как последните останки от човешката раса, след ядрен катаклизъм на планетата Земя, се скитат из вселената в търсене на нова обитаема планета, на която да оцелеят. Този албум разбира се е препратка към мрачната филмова SCI-FI комедия „Iron Sky – The Coming Race“, за която LAIBACH продуцираха и саундтрака. Освен това ще представим няколко песни от някои от последните издадени албуми на групата, включително „Sketches of the Red Districts“, както и набор от допълнителни мелодии на бис, ако публиката го поиска.

От другата страна - Новият Ви албум се казва „Sketches of the Red Districts” – защо решихте да преразгледате корените на групата?

LAIBACH - Албумът „Sketches of the Red Districts“ съдържа нови интерпретации на оригинални песни, които уж са били изпълнени на концерта в родния ни град Тръбволе през 1980 година, когато са създадени LAIBACH, но тогава концертът е забранен. Две от тези песни се изпълняват и на настоящото турне. За нас е много важно да поддържаме връзка с корените и началото си. Изследването и разбирането на нашето собствено минало е от решаващо значение, ако искаме да разберем онова, което ни предстои. Така сме работили досега и така ще работим и занапред, защото времето се движи поне в две посоки.

От другата страна - Защо поставяте корените си под въпрос?

LAIBACH - Защото ние сме LAIBACH. LAIBACH поставят под въпрос всичко, защото не приемаме нищо като даденост и положението за окончателно.

От другата страна - Има ли част от миналото на LAIBACH, която бихте искали да направите по различен начин?

LAIBACH - Разбира се. Има много неща, които можехме да направим много по-добре и по-умно в миналото. Но сега е твърде късно за това, така че ще ги правим по различен начин в бъдеще.

От другата страна - Новият албум опит ли е за преразглеждане на миналото?

LAIBACH - Както отбелязахме, да, но преразглеждане, което ни позволява да продължим напред с по-ясна картина и идея.

От другата страна - Повече от 40 години по-късно, намирате ли същия LAIBACH днес, ако сравните бандата с началото? По какви начини сте същите и по какви начини има промяна?

LAIBACH - Истината винаги е многостранна, както и ние от LAIBACH. Много неща от преди 40 години днес все още са имплантирани в LAIBACH, а други са различни. На групата трябва да се гледа както на 40-годишното вино - това е същото вино от преди 40 години, но с различен вкус.

От другата страна - LAIBACH адаптират ли се към днешния свят или използват миналото, за да намерят своето място в него?

LAIBACH - LAIBACH не се адаптират към времето и света, а активно ги създават. И ако е необходимо, ще се върнем назад в миналото, за да предефинираме нашето бъдеще.

От другата страна - Миналото ли е основният източник на вдъхновение? Защо да или защо не?

LAIBACH - Да, така е, защото не можем да разберем бъдещето, без да познаваме миналото. Ние живеем в настоящето, което непрекъснато се декантира в миналото и това минало е нашето бъдеще. Следователно днес ние сме вчерашното бъдеще и всяка минута от бъдещето е спомен от миналото.

От другата страна - Издавате и мини-албума „Love Is Still Alive” – има ли значение любовта днес, когато светът е погълнат от войни и материализмът е поставен на пиедестал?

LAIBACH - Разбира се, любовта все още е важна и присъства. Без нея човешката раса нямаше да съществува днес. И вероятно нямаше да съществуват и животински видове. Любовта е най-голямата и тоталитарна сила във Вселената.

От другата страна - Промени ли се идеологията на LAIBACH през 21 век?

LAIBACH - Тя не се е променила много в основните си постулати. Трябва ли? Досега бяхме прави за много неща, които в действителност се случиха...

От другата страна - Бунтът все още ли е движещата сила зад групата? И за какво се бунтувате днес?

LAIBACH – LAIBACH никога не са стояли зад бунта. Винаги сме бил за анализ и интерпретация. Бунтът обикновено води до недостиг на въздух.

От другата страна - Трябва ли провокацията да бъде съществена част от музиката, или повърхностният скандал е напълно достатъчен?

LAIBACH - И двете са добре, стига да работят. Няма страхотна музика и изкуство без подправката на провокацията.

От другата страна - Тогава имаше цензура, днес - култура на отмяна - как културна идеология като тази на LAIBACH оцелява в такава среда?

LAIBACH - Чрез отмяна на културата на отмяната.

От другата страна - Каква е ролята на артиста в обществото и каква е ролята на LAIBACH в тази посока?

LAIBACH - Артистите са инженерите на човешките души, а LAIBACH се грижат злото да се изнерви и да се разкрие.

От другата страна - Какво е нещото, което малко хора знаят за Вас, но бихте искали повече да знаят?

LAIBACH - Ние не се смятаме за артисти, а за анартисти и основният ни символ не е кръстът на Малевич, а кръстът на LAIBACH.

От другата страна - Защо музикалната индустрия се опитва да превърне музиката от емоция в бизнес?

LAIBACH - Защото музикалната емоция, която се произвежда за пазара и потреблението, е част от музикалната индустрия и следователно от бизнеса като такъв. Уместният въпрос в този контекст е защо музиката изобщо трябва да манипулира с емоции? Емоцията в повторението вече не може да бъде уникална и искрена емоция, а изиграна емоция. В това няма нищо лошо, просто емоцията не е истинска и искрена.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметът на Гурково Тодор Георгиев: Искам да оставя селото в приличен вид, търсят се доброволци за парка

Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..

публикувано на 07.02.25 в 08:00
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM): Не си подготвен единствено за тези неща, за които не си подготвен

Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..

публикувано на 06.02.25 в 06:30

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00