Трябва да се осигури безопасността на корабоплаването в Червено море. Това каза капитан Димитър Димитров, президент на Европейската конфедерация на асоциациите на морските капитани, в предаването "Море и бряг" на Радио Варна. Той посочи, че вече са изпратени писма до Европейската комисия и Европейския парламент с искане да бъдат предприети стъпки в тази посока.
Всеки политически проблем се решава с политически средства, убеден е той. Трябва да се търсят двата аспекта на проблема. Единият е сигурността на българите, които са похитени и дипломатическите усилия за постигането й. Не е тайна, че българската държава има топли връзки с йеменската държава, трябва да се използват тези стари контакти и да се направи опит похитените да се свържат със семействата си, предлага кап. Димитров.
Вторият аспект от кризата се решава на международно ниво - отново със средствата на дипломацията.
Все още няма повишен риск в този район, но вече има прецедент и затова трябва да се помисли за обезпечаване на сигурността там, тъй като всекидневно минават много търговски кораби, категоричен е той. Два възможни начина очерта капитан Димитров. Единият - чрез изпращане на военни кораби, а вторият - всяка компания на база оценка на риска да предприеме защита на своите плавателни съдове с наемане на пазачи.
Този кораб е един от лостовете на едната страна от конфликта и докато е залог, екипаж на борда ще има, изказа мнението си кап. Димитров и посочи, че не мисли, че ще бъдат предприети действия по смяната му.
В този случай първостепенна грижа на всеки един капитан са хората. Най-напред трябва да се предприемат мерки, с които да се успокоят близките на моряците, допълни той.
Оптимист е за развръзката от заложническата криза. По-малка е вероятността да се стигне до насилие, искрено се надявам, че всичко ще приключи благополучно, каза Димитров.
Понякога такива ситуации продължават с месеци, припомни той.
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..