Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арбористи и ландшафтни архитекти разработват сертификат за работа с дървесни видове в градска среда

Асоциацията на арбористите в България, съвместно с ландшафтни архитекти, разработват сертифициране на дейностите за работа с дървесни видове в градска среда, еквивалент на такива в цяла Европа. Специалистите разработват документ, който освен практическите познания и умения за извършване на въпросните манипулации, да засяга и теоретичните такива, каза в интервю за Радио Варна ландшафтният архитект Максим Янев. 

Според Янев арборизмът на една община трябва се разделя на две основни части – контрол и изпълнение на манипулациите, спрямо посочените препоръки. Би трябвало препоръките да бъдат посочени в закон, каза още Янев.

По думите му Община Габрово е сред администрациите - отличници по отношение на грижите за дървесната растителност. Добър пример е още Софийска община, както и Кюстендил. "Тези общини полагат усилия, но е ясно да се спомене, че като говорим за поддръжка на дърветата, изместване на тежестта и изменяне на короната, хората, поставяни на отговорни позиции, трябва да се справят с много сложни казуси, трудни дори за тясно профилираните арбористи. Общините, които са решили да поемат по този път, трябва да предвидят в бюджета сума, в която да бъде заложена поддръжката на дърветата", посочи той, давайки за пример Габрово. Там са изключително дейни и са запознати какви са проблемните дървета. Там са свели бройката им до минимум и се справят адекватно с дърветата, с които не могат да се справят, въпреки ограничения бюджет, допълни Янев. 

Немалка част от общините търсят субсидиране по европрограми, за да могат да влеят допълнително средства в тази област, посочи ландшафтният архитект. 

Заложените средства в държавния бюджет, които би трябвало да са предназначени и за градската среда по общини, е възможно да бъдат усвоени по неправилен начин чрез обществени поръчки. А именно една и съща фирма да извършва контрол и последващите манипулации върху дървесната растителност, което според Максим Янев е погрешно. Едната фирма, спечелила поръчката, трябва да се заеме само с контрола, а друга - с манипулациите, произтичащи от посочените препоръки в контрола. 

Подходът към всяко едно дърво трябва да бъде индивидуален, слагането на дърветата под общ знаменател не е точно, категоричен е той.

 "Изпълнителят трябва да бъде длъжен да изпълни изискванията. Ако съответната препоръка не бъде изпълнена правилно, отговорността пада към този, който изпълнява процедурата. Ако препоръката е изпълнена точно, но след това доведе до инцидент, отговорността пада върху човека, който я е предписал", поясни Максим Янев.

Когато говорим за кухини на дървото, добре подготвеният теоретично човек може да прецени дали въпросната кухина е редуцирала стабилността му. Не при всички случаи една кухина е редуцирала значително стабилността на едно дърво. Тогава говорим за проценти, за физическа устойчивост. При възрастните дървета присъствието на кухини, на гнилостни процеси, е нещо, което е съвсем нормално - това е част от развитието на едни възрастни дървета, част от биоразнообразието. Ние, поддържайки часовника си сверен със световното време, трябва да обръщаме внимание и на това, каза още Янев.

По думите му, липата например, е дърво, чиято поддръжка трябва да се изпълнява навреме. Отрезите трябва да са минимални - в противен случай става събуждане на млади пъпки, които  излизат много близко една до друга, а отрезът загнива. При т. нар. "рязане на глава" се получава нестабилна корона, поясни специалистът.

Целия разговор на Нина Милошевич с Максим Янев чуйте в звуковия файл:


По публикацията работиха: Нина Милошевич, Олга Карова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 30% ръст на приходите от нощувки през ноември във Варна

Приходите от нощувки през ноември миналата година във Варна и областта бележат ръст от 26%, спрямо същия месец от предходната година. Те достигат 5,1 млн. лева.  С 20% повече са били и реализираните нощувки, сочат данни на Националния статистически институт.  Българите, посетили Варна и областта, са 34 000, а чужденците - 29 700.  Най-предпочитани за..

обновено на 23.01.25 в 19:45

След подадени сигнали: Почистиха детска площадка и междублокови пространства в район "Одесос"

По граждански сигнал във Варна бяха почистени няколко междублокови пространства и детска площадка в район „Одесос“. Зоната около карето на ул. „Братя Миладинови“ 150, ул. „Ангел Кънчев“ 22-26, ул. „Г. С. Раковски“ и ул. „Страхил Войвода“ беше освежено за няколко часа от сметопочистващата фирма, съобщиха от общинския пресцентър По информация на..

публикувано на 23.01.25 в 19:40

АСП: Преведени са средствата за заплатите на личните асистенти

Агенцията за социално подпомагане е превела на Общините средства за заплатите на личните асистенти, веднага след като Министерството на труда и социалната политика е получило лимит за плащането от Министерството на финансите, съобщават от ведомството. По този начин над 76 хиляди лични асистенти в цялата страна ще могат да получат заплатите си за..

публикувано на 23.01.25 в 18:30

Финансовата комисия одобри с близо 50 млн. лв. да се обновят ДКЦ-та и болници във Варна

Финансовата комисия към местния парламент даде съгласието си в бюджетите на Община Варна за тази, следващата и по-следващата година да бъдат заложени средства за развитие на общинските лечебни заведения. Прогнозният размер на инвестициите е близо 50 млн. лева.  Заложените пари ще позволят обновяване на материалната база, купуване на модерна..

публикувано на 23.01.25 в 18:25

13 номинации "Оскар" за "Емилия Перес"

Музикалният наркотрилър „Емилия Перес“ оглави тазгодишните номинации за „Оскар“. Филмът получи 13 номинации при обявяването им, което беше отложено заради опустошителните пожари в Лос Анджелис. Мюзикълът на френския режисьор Жак Одиар, заснет в Мексико, счупи рекорда за най-много номинации за наградите „Оскар“ за неанглоезичен филм. След него се..

публикувано на 23.01.25 в 18:13

Моряците от "Галакси Лийдър": Вашата подкрепа ни държеше през всички тези 14 месеца (ВИДЕО)

Двамата български моряци - капитан Любомир Чанев и старши помощник-капитан Данаил Веселинов, се върнаха успешно на родна земя след 430 дни в плен на хутите. След кацането на правителствения самолет те дадоха изявление пред медиите, в което благодариха на семействата и близките си, на институциите и на целия български народ.  Българските моряци вече..

публикувано на 23.01.25 в 17:42

Българските моряци вече са на родна земя (ВИДЕО)

След 14 месеца в плен на йеменските хути от групировката Ансар Аллах - капитан Любомир Чанев и старши помощник-капитанът Данаил Веселинов, бяха освободени и вече са на родна земя, съобщава БНР. Преди минути правителственият самолет кацна на летище София. "Благодаря на цялата морска общественост у нас и по света, за усилията на държавата, на..

публикувано на 23.01.25 в 16:21