Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Горещини, мръсен въздух, инфекции: как климатичните промени влияят върху здравето?

Снимка: Pixabay

Нарастващите призиви към света да се справи с глобалното затопляне, което влияе върху човешкото здраве, доведоха до решаващите преговори на ООН за климата, които започват следващата седмица. Екстремните горещини, замърсяването на въздуха и нарастващото разпространение на смъртоносни инфекциозни болести са само някои от причините, поради които Световната здравна организация (СЗО) нарече изменението на климата най-голямата заплаха за здравето, пред която е изправено човечеството. Глобалното затопляне трябва да бъде ограничено до целта на Парижкото споразумение от 1,5 градуса по Целзий, "за да се избегнат катастрофални въздействия върху здравето и да се предотвратят милиони смъртни случаи, свързани с изменението на климата", смята СЗО. Въпреки това, съгласно настоящите национални планове за намаляване на въглеродните емисии, светът е на път да се затопли до 2,9C през този век, каза ООН тази седмица. Макар никой да не бъде напълно защитен от климатичните промени, експертите смятат, че най-застрашени ще бъдат децата, жените, възрастните хора, мигрантите и хората в по-слабо развитите страни, които са отделили най-малко парникови газове, предизвикващи затоплянето на планетата ни.

На 3 декември преговорите на COP28 в Дубай ще бъде нещо като първия „здравен ден“, провеждан някога по време на преговорите за климата.

Небивали горещини

Тази година се очаква да бъде най-горещата в историята. И тъй като светът продължава да се затопля, се очаква да последват още по-чести и интензивни горещи вълни. Смята се, че топлината е причинила над 70 000 смъртни случая в Европа през лятото на 2022 г., казаха изследователи тази седмица, ревизирайки предишното число от 62 000. В световен мащаб хората са били изложени средно на 86 дни на животозастрашаващи температури миналата година, според доклада на Lancet Countdown по-рано тази седмица. Броят на хората над 65 години, починали от топлина, се е увеличил с 85% през периода 1991-2000 г. до 2013-2022 г., добавя се в него. И до 2050 г. повече от пет пъти повече хора ще умират от жегата всяка година при сценарий на затопляне от 2C, прогнозира Lancet Countdown.

Повече суши ще доведат също до нарастващ глад. При сценария за затопляне с 2C до края на века, още 520 милиона души ще изпитат умерена или тежка продоволствена несигурност до 2050 г. Междувременно други екстремни метеорологични явления като бури, наводнения и пожари ще продължат да заплашват здравето на хората по света.

Замърсяването на въздуха

Почти 99 процента от населението на света диша въздух, който надвишава нивата на СЗО за мръсен въздух. Замърсяването на въздуха на открито, причинено от емисиите на изкопаеми горива, убива повече от четири милиона души всяка година, твърди СЗО. Това увеличава риска от респираторни заболявания, инсулти, сърдечни заболявания, рак на белия дроб, диабет и други здравословни проблеми, представляващи заплаха, сравнявана с тютюна.

Щетите са причинени отчасти от микрочастици PM2.5, които са предимно от изкопаеми горива. Хората вдишват тези малки частици в белите си дробове, откъдето след това могат да влязат в кръвния поток. Докато екстремните скокове в замърсяването на въздуха като наблюдавани в индийската столица Ню Делхи по-рано този месец, предизвикват респираторни проблеми и алергии, дългосрочното излагане се смята за още по-вредно.

Но не всички новини са лоши. Докладът на Lancet Countdown установи, че смъртните случаи от замърсяване на въздуха, дължащо се на изкопаеми горива, са намалели с 16 процента от 2005 г., най-вече поради усилията за намаляване на въздействието от изгарянето на въглища.

Инфекциозни заболявания

Променящият се климат означава, че комарите, птиците и бозайниците ще се разхождат извън предишните си местообитания, повишавайки заплахата, че те могат да разпространяват инфекциозни болести със себе си. Болестите, пренасяни от комари, които представляват по-голям риск от разпространение поради изменението на климата, включват денга, чикунгуня, зика, вируса на Западен Нил и малария. Потенциалът за предаване само на денга ще се увеличи с 36 процента при затопляне с 2C, предупреждава докладът на Lancet Countdown. Бурите и наводненията създават застояла вода, която е място за размножаване на комари, и също така увеличават риска от болести, пренасяни от водата, като холера, коремен тиф и диария. Учените също се опасяват, че бозайниците, които се отклоняват в нови райони, могат да споделят болести помежду си, като потенциално създават нови вируси, които след това могат да преминат към хората. –

Психични заболявания

Притесненията за настоящето и бъдещето на нашата затопляща се планета също провокира нарастваща тревожност, депресия и дори посттравматичен стрес - особено за хора, които вече се борят с тези разстройства, предупредиха психолозите. През първите 10 месеца на годината хората са търсили онлайн термина "климатична тревожност" 27 пъти повече, отколкото през същия период на 2017 г., според данни от Google Trends, цитирани от BBC тази седмица.
По публикацията работи: Ваня Славова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българите все още са скептични към онлайн пазаруването

България е на последно място в Европейския съюз по онлайн пазаруване , показват данни на Евростат за миналата година. На "опашката" в тази класация заедно с нас са още Румъния и Италия. Първенец по онлайн пазаруване е Ирландия. Оказва се, че едва малко над 50% от потребителите у нас предпочитат да си купят дадена стока като си я поръчат..

публикувано на 24.02.25 в 11:05

"Куиз в музея" в навечерието на 3 март във Варна

Музеят за нова история и Учебният музей при Регионалния исторически музей във Варна организират за втора поредна година исторически куиз за ученици. Събитието ще се проведе от 16 часа на 28 февруари в зала "Одесос" в сградата на Археологическия музей.  Местата вече са заети, а тази година 70 ученици, разпределени в 12 отбора,  ще мерят сили по..

публикувано на 24.02.25 в 10:27

Слънчево начало на седмицата

Утрото в понеделник ни посреща със студено време и слаб вятър. Във Варна в 5.00 часа са измерени -4 градуса, според данните на НИМХ. Влажността на въздуха е 75%, а атмосферното налягане е 1034 хПа.  И тази сутрин най-студено е в Добрич , където е -18 градуса. Доста студено е и в Шумен, както и по поречието на Дунав - в Русе и Силистра, където..

публикувано на 24.02.25 в 06:19

Слънчево и студено ще остане и в неделя

През следващото денонощие времето ще остане много студено за сезона. Ще е предимно ясно и слънчево, в крайните южни райони облачността ще е променлива. Сутринта по поречието на Дунав ще има условия за образуване на мъгли. Във вътрешността  ще духа слаб а по крайбрежието до умерен вятър от север-североизток. Минималните температури ще са между минус..

публикувано на 22.02.25 в 14:50

Отваря ски пистата във Вълчи дол

Ски пистата във Вълчи дол ще работи през почивните дни за всички любители на снежните забавления. Това съобщи кметът на общината Калоян Цветков. В момента пистата е покрита с естествен сняг, който тази нощ беше обработен. Днес ще бъдат поставени охранителни мрежи, които да отделят скиорите от децата с шейни.  В следващите две нощи се очакват..

обновено на 22.02.25 в 09:12

Още две кученца от приюта в Каменар намериха своите осиновители

Две кученца от Общинския приют за безстопанствени кучета в с. Каменар намериха своите осиновители и вече се радват на новите си топли домове и любящи стопани. Едното е осиновено от семейство, което се е прибрало от чужбина по-рано от плануваното, за да го посрещнат в дома си и да му дарят грижи и обич. Другото също е открило своите хора и ще живее в..

публикувано на 21.02.25 в 16:53

Обсъдиха идеята за създаване на професионален ансамбъл на Варна

Представители на варненската фолклорна общност се срещнаха с ръководството на Община Варна, за да обсъдят заедно идеята за създаване на професионален фолклорен ансамбъл в морската столица,  съобщиха от общинския пресцентър. В разговорите гостите изтъкват, че в редица читалища, училища, университети и други културни институти в морската..

публикувано на 21.02.25 в 12:40