Специализираната болница по акушерство и гинекология за активно лечение "Проф .д-р Димитър Стаматов" във Варна от много години получава подкрепа от инициативата "Българската Коледа". Традицията не е нарушена и през тази година. Здравното заведение получи апаратура за обгрижване на недоносени новородени деца.
Управителят на здравното заведение проф.д-р Емил Ковачев каза, че новият инкубатор за интензивно лечение, който наскоро получи болницата от инициативата „Българската Коледа“, ще допринесе за доброто и правилно развитие на недоносените деца.
Чрез инициативата „Българската Коледа“ получихме модерен кувьоз /инкубатор/ за целите на неонатологичното отделение. Както знаете, нашето неонатологично отделение е с трето ниво на компетентност, единственото в Североизточна България, а и самата болница е специализирана болница по акушерство и гинекология, пак единствената извън столицата, обясни проф. Ковачев.
Как ще се използва тази техника, с какво ще помогне тя за обгрижването на децата?
При нас, освен екстремално недоносени деца, се транспортират, както и се раждат, деца с други здравословни проблеми. Винаги имаме нужда от модерни инкубатори за всички деца, особено за недоносените е голям плюс за проследяване на жизнените показатели по време на лечението. Имаме над 30 инкубатори в действие, както и доста амортизирани, които не се използват вече.
От колко години работите с БГ Коледа?
Работим отдавна, още от времето, когато станах управител-2016-а година, но и моите предшественици също са работили с тази инициатива. През годините „Българската Коледа“ се наложи и показва де факто, че съпричастността и хуманността сред българите не е изчезнала, точно обратното. В крайна сметка, с доставянето на тази апаратура се помага на най-уязвимите - недоносените деца, както и на деца с други здравословни проблеми. Всяко неонатологично отделение има нужда от такава техника.
В момента колко деца се нуждаят от подобно обгрижване?
В момента има 20 деца, които са в кувьози, повечето от тях са недоносени. От началото на годината имаме 199 недоносени деца, но общо ,с транспортираните от други лечебни заведения, те са 1640.
Най-малкото детенце, успешно лекувано и изписано през тази година е с тегло 680 грама.
Чуйте повече от разговора на Даниела Стойнова с проф.д-р Емил Ковачев:Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..