Не е правилно да се опонира на необходимостта от промени в Конституцията и опозиционните партии трябва да се включат в дебатите, така че накрая да имаме най-качествените текстове. Така коментира Александър Кашъмов, изпълнителен директор на неправителствената организация Програма Достъп до Информация, темата за поправките в основния закон на страната. По думите му в момента дебатите не са достатъчно ясни и прозрачни и се водят на форуми и накрая остава една хаотична представа за това кой какво иска. Дебатите трябва да се пренесат в Парламента с изслушване на максимално широки кръгове заинтересовани, които имат експертна гледна точка, така че да не става говорилня и да не се претупват текстовете, убеден е адвокат Кашъмов. Той е категоричен, че не е редно редакция да се прави "на коляно" и определи срока от няколко дни между двете четения, в Народното събрание, като несериозен.
Конституцията е рамката, в която се развива обществото, основните права, баланса между институциите и тук трябва да се пипа с перце, а не с чук, защото това е часовников механизъм, посочи той.
На въпрос дали политическите лидери не използват инициативата за промяна на Конституцията за политически плакат, той подчерта, че те винаги ползват каквито и да е публични събития за самореклама. Проблем според него е, че нивото на политическите лидери е такова, че ние виждаме предимно "смешновати опити за самореклама и скандалност в подхода, но не виждаме полезното за обществото, а тогава остава у всеки един горчив привкус". Кашъмов е на мнение, че дребнотемието не трябва да излиза на преден план, а вместо това политиците да поемат лидерство за основните идеи. Понякога има потребност Конституцията да се промени и да тръгнем по по-добър път, гражданите да имат повече права, да бъдем по-богати да живеем в по-спарведлив свят, подчерта юристът.
Чуйте повече от разговора на Мариела Димитрова с Александър Кашъмов:
Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..
2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко. Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..
Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..
Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..
До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..
В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..