Провеждането на скрининг за ретинопатия на всички недоносени и незрели деца е най-ефективният метод за ранно откриване и превенция на необратимите усложнения, но съществуват редица трудности за осъществяването му. Благодарение на благотворителната инициатива "Българската Коледа" варненската Специализирана болница по очни болести вече разполага със Система за неинвазивно диагностициране и проследяване на ретинопатия при новородени. Използването на тази апаратура не просто улесни работата ни, а е абсолютна необходимост, за да продължим да даваме светлина на детските очички, споделя с благодарност екипът на специализираната болница. А нейният управител проф.д-р Христина Групчева подчертава, че ретинопатията на недоносеното може да има много тежки последици. Едно на 5 хил. деца от общата популация има нужда от такъв високоспециализиран преглед. За съжаление, тъй като това са сравнително редки случаи няма установени по НЗОК пътеки и процедури, с които тези деца да бъдат обслужвани. Другият голям проблем е диагностично свързаните групи, които още не са въведени в България и тези деца са на практика пациенти на друго лечебно заведение (СБАГ"Проф.д-р Стаматов"-Варна). От тази гледна точка за нас е изключително трудно да инвестираме в нещо, което на практика дори не се случва при нас. Затова жестът на "Българската Коледа" е уникален по своя характер. Осигурената апаратура ни позволява да преглеждаме деца, които в началните етапи на своя живот лежат в СБАГ, както и да ги проследяваме в тяхното развитие, отбелязва още проф.д-р Групчева, която е и председател на Българското дружество по офталмология.
Очна болница – Варна, обслужва очното здраве на болни от цяла североизточна България, както и осъществява скринирането, лечението и проследяването на недоносените деца от Неонатологично отделение – Варна. В този процес са включени неонатолози, офталмолози, сестринския персонал на Очна болница, акушерките от неонатологичното отделение, както и специализантите към катедрата по Очни болести и зрителни науки. Очна болница беше включена в изследователския проект FIREFLEYE - първото рандомизирано, контролирано, многоцентрово, международно проучване на деца с ретинопатия на недоносеното, което сравнява резултатите от лечението с anti- VEGF медикаменти и лазерната терапия. Работим по създаването на дигитална библиотека за подобряване на проследяването на децата, категоризиране на класификацията и статистическите данни, както и усъвършенстване на лечебния подход.
Счита се, че ежегодно 20 000 деца губят зрение поради ретинопатия на недоносеното и това заболяване продължава да бъде водеща причина за предотвратима детска слепота в световен мащаб. До този момент са преминали две епидемии на заболяването. Първата епидемия през 40-те и 50-те години засяга предимно умерено недоносени деца,като деца с тегло при раждането под 1000г. не са оцелявали. Втората епидемия е през 70те години е свързана с оцеляването на недоносени, родени преди 28 ГС (гестационна седмица) и с тегло при раждането под 1000г. Счита се, че сега се намираме в „третата епидемия“ на ретинопатия на недоносеното . Тя започва в началото на 90-те години на XXти век и е комбинация от белезите на предходните две - висок процент на преждевременните раждания, което е съпроводено с оцеляване на деца с ниско и екстремно ниско тегло при раждането в съчетание с недостатъчно развитите скринингови програми и невъзможност да се обхванат всички застрашени деца.
На 22 и 23 ноември 2024 г. във Варна ще се проведе Осмият национален студентски фолклорен фестивал „Срещи на приятелството“. Събитието дава възможност за сценична изява на български и чуждестранни студенти, както и за създаване на трайни творчески контакти и взаимоотношения между тях. Фестивалът има за цел да спомогне за съхраняване на българската..
Отец Армен Мелконян е новият духовен водач на Арменската православна общност във Варна. Отец Армен Мелконян, с кръщелно име Саркис Мелконян, е роден на 20 март 1971 г. в град Камишли, Сирия. Той получава началното си образование в Националното училище „Ефрат“ в родния си град и продължава богословското си обучение в Зарахианската семинария..
Спасиха видра, затворена в маза на цех за мебели в кв. "Аспарухово". Сигнал за бедстващото животно е подаден в Регионалната инспекция по околната среда и водите, съобщават оттам. Екипи на екоинспекцията и Центъра за защита на природата и животните в Добрич участваха в акцията. Видрата е намерена с изпилени до кръв нокти от опитите й да се освободи два..
Биткойнът за първи път преодоля бариерата от 95 000 щатски долара, все още подкрепян от „ефекта Тръмп“, предаде БГНЕС. Пазарът очаква по-гъвкаво законодателство и икономически политики, които биха били благоприятни за него при бъдещата администрация на САЩ, предаде АФП. Най-голямата по капитализация криптовалута преодоля тази бариера около 01:24 ч. по..
В България най-младата баба е на 28 години. Това казва д-р Антонио Душепеев, който оглавява родилното отделение в бургаската университетска многопрофилна болница, съобщава БНР. Само през миналата година там има 149 раждания на непълнолетни момичета. Сред младите майки има и 11-годишно момиче. "Има огромна вероятност детето на детето, което е родило..
На 21 ноември Светата Православната църква чества празника Въведение Богородично - Деня на християнското семейство и младеж. Според преданието на този ден се случило паметно събитие. Богородица била обречена от родителите си на Бога още преди рождението си. Когато навършила три години, те я..
Времето захладня, зимата вече чука на вратата, а сезонът на "Къде ще сме на Нова година" вече е официално открит. Всъщност, офертите за екскурзии и почивки в чужбина за коледните и новогодишни празници бяха активирани още в края на лятото и началото на есента. Тази година обаче се забелязва спад на интереса към ранните записвания, каза за Радио Варна..