Чужд му беше околният свят, но той не потърси място в него. Създаде свой, така неговата участ не стана част от общия живот. Абсурдният свят край него, превърна в абсурден живота му – желаното от него не беше желателно. Намери себеукритие.
„Себеукритие“ се казва и най-новата книга на варненския писател Стефан Ранов. С нея той изследва абсурдния човек. Изследване на една човешка душа, съдба, позиция.
"Името може да се приеме като провокация. Имаше едно друго заглавие, което му предложих на издателя - "С-битие". Паралелно битие на моя герой. Но той предпочете "Себеукритие". Търсене на укритие в себе си.", казва авторът.
Героят на Стефан Ранов се озовава в една абсурдна ситуация, поставен там от обстоятелствата. Ако той има сили да отстоява себе си, няма да е абсурден, споделя писателят.
"Укритието е в спомена. Времето има три компонента според екзистенциалистите - минало, което вече не е, бъдеще, което още не е и настояще, което е. Особеното на това, което е, е че е много кратко. То е миг. Ето, сега, ние си говорим. мигът е вече в миналото. Интересното в спомена е, че той се създава, остава, съхранява се и колкото пъти да се връщаме към него, той си е същия."
Опитът води до друга интерпретация. Но споменът си е спомен. Съдържанието му е същото.
"Човек съществува, но той изгражда своята същност чрез избора. Всеки ден той е поставен пред избора. Целият сюжет на романа върви през спомена. Човек, който е задържан неоснователно, затворен е, но никой не може да му вземе спомена. Изборът му е отнет. Задържан е, знае се, че е невинен, но остава вътре."
Повече за романа "Себеукритие" чуйте от Стефан Ранов в звуковия файл
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..