В началото на декември в парламента беше внесен нов проект за закон за разполагането на вятърни електроцентрали в Черно море (Законът за енергията от възобновяеми източници в морските пространства) със срок на концесиите от 35 години. Обявен като насърчаващ развитието на технологиите и уреждащ обществени отношения, свързани с производството на ток от вятърни електроцентрали в Черно море, и разглеждан приоритетно в парламентарни комисии, той вече успя да "заседне" в редица неясноти, свързани с част от текстовете в него, свързани с процедури, избор на изпълнители и концесионери или оценки на околната среда.
Според мотивите за закона, потенциалът за енергия от вятъра в Черно море се оценява на между 26 гигавата - според оценки на Световната банка, до 114 гигавата - по преценка на Центъра за изследване на демокрацията. Но дори и най-консервативната оценка да е вярна, това означава, че трябва да закрием цялата останала българска енергетика, коментира за Радио Варна енергийният експерт Петко Ковачев, който е изпълнителен директор на Института за зелена политика.
Още повече, че сравнено с Гърция, която продължава с плановете си за изграждане на първите си офшорни вятърни паркове и до този момент се въздържаше да се възползва от потенциала си за вятър в морето, при определени 25 зони за инсталиране на офшорни вятърни централи в Егейско, Йонийско и Средиземно море, минималният капациет за вятърен ток се оценява на приблизително 12,4 гигавата. Дори и при това положение, екологични групи в Гърция изразиха загриженост, че офшорните вятърни паркове могат да навредят на дивата природа, особено докато се издигат, и предупредиха, че не трябва да се изграждат в екологично чувствителни зони, предвид и националната сигурност, летищата, туристическите дейности и районите за аквакултури.
У нас, ситуацията е малко по-различна.
Според един от вносителите на закона - Ивайло Мирчев вятърните турбини работят в 46% от времето през годината. Първата възможност за подобни паркове е районът на Шабла, където могат да се изградят за няколко години поне 6 гигавата мощности.
Законът предвижда вятърните паркове да се изграждат на 20 до 50 км навътре в морето и така да не оказват негативно влияние върху туризма и природата. Има обаче неясноти, посочва Ковачев и дава за пример, че не се знае как отговорникът за планирането и проучванията в Черно море - който според закона ще е министърът на енергетиката, ще възлага например проучванията за археологията в морето.
Енергийният министър ще трябва да възлага концесиите в приоритетните зони, да координира всички държавни органи и да следи сключените договори, както и да възлага процедури по ЗОП за избор на изпълнители.
Всички знаем как се правят обществени поръчки в България, коментира Ковачев.
Очакванията са законът да бъде окончателно приет през януари, предвид огромният инвеститорски интерес.
Варненската регионална библиотека "Пенчо Славейков" се сдоби с хуманоиден робот, който беше представен по време на честването на 20-годишнината на американския център, в присъствието на аташето по култура и образованието на Посолството на САЩ в България Ерик Брасил и заместник-кмета на Варна Павел Попов. Роботът се казва Емма и е част от проект,..
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без комромис по отношение на качеството на строителния продукт. Фирмата се отличава с непрекъснатия си стремеж за усъвършенстване като целенасочено търси предизвикателствата на иновативни и сложни в..
Отново не бе избран председател на Народното събрание. На балотаж останаха Силви Кирилов от "Има такъв народ" и Рая Назарян от ГЕРБ-СДС. Кирилов получи 101 гласа "за", а Рая Назарян беше подкрепена от 68 депутати. Първия кръг гласуване протече както следва: Номинираната от БСП-Обединена левица за председател на 51-вото Народно събрание доц. Наталия..
Как можете да общувате по-добре с приятелите и родителите си, да подобрите комуникацията с околните и да се справяте в конфликтни ситуации? Обучителни тренинги по тези и други теми се провеждат в младежкото пространство ХамелеON във Варна, което се намира на ул. „Радко Димитриев“ 7А. Тренингите се водят от психолога Цветелина Николова и са..
15-годишният ученик Кристиан Ивковски неотдавна спечели голямата награда от фондация "Георги Пейчинов" за постигнати високи резултати във физиката. Той бе отличен и с първа награда за средните училища в конкурса "Физиката през вековете", организиран от Съюза на учителите по физика и химия в рамките на годината на физиката. Кристиан учи в..
Наскоро от Националния център по обществено здраве и анализи оповестиха едни доста тревожни данни, според които България е на трето място в Европа по относителен дял на децата с наднормено тегло, а 1/3 от първокласниците са със затлъстяване. Според експертите българчетата не спортуват достатъчно и прекарват твърде дълго време пред екран...
Дамският клуб „Майчина грижа“ в Добрич организира тази вечер своя традиционен благотворителен бал. Целта е събирането на средства за финансово подпомагане на стипендиантите на клуба, които са даровити деца в неравностойно материално положение или с един родител. Жените от клуба осигуряват стипендии за около 30 деца всяка година. Благотворителният..